Analiza raportu E-commerce w Polsce w 2020

calendar 2020/05/18
  • rynek e-commerce

Według raportu E-commerce w Polsce  w 2020 roku liczba Polaków kupujących przez Internet sukcesywnie...

example_image
Według raportu E-commerce w Polsce  w 2020 roku liczba Polaków kupujących przez Internet sukcesywnie rośnie. Obecnie ponad połowa internautów deklaruje, że robi zakupy w sieci. Oprócz kilku oczywistych czynników, takich jak wygoda, dostępność 24/7 czy szerokość oferty, wpływ na ciągły wzrost zainteresowania zakupami online ma także proces płatności. Jest on nieodłącznym elementem doświadczenia zakupowego. Około połowa Polaków robi już zakupy przez internet, a liczba ta rokrocznie wzrasta, demonstrując sprzedawcom niesłabnący trend integracji sprzedaży online i offline, nierzadko z przewagą wersji online. 
 
Charakterystyka współczesnego klienta
  Z danych raportu e-commerce wynika, że nowoczesny konsument docenia możliwości płynące z najnowszych rozwiązań technologicznych. Ponad wszystko ceni sobie komfort i szybkość zakupów. Dzięki innowacyjnym metodom płatniczym może zrealizować je w dowolnym miejscu, czasie i na każdym urządzeniu mającym łączność z internetem. Współczesny klient nie widzi trudności ani w dotarciu do niezbędnych informacji, ani w wejściu w proces zakupowy na wiele różnych sposobów, a na etapie jego finalizacji oczekuje swobody wyboru preferowanej, możliwie najszybszej metody płatności. Proste i przejrzyste rozwiązania płatnicze obecnie nabrały jeszcze większego znaczenia – jednym z efektów pandemii Covid-19 jest bowiem zupełnie nowa grupa kupujących online – są to osoby, które wcześniej nie korzystały z możliwości zakupów przez internet.  
E-commerce w nowej rzeczywistości
  Działania takie wymusiła kwarantanna i zmiana rzeczywistości, w jakiej do tej pory funkcjonowaliśmy. Dla e-commerce jest to szansa na pozyskanie nowej, szerokiej grupy klientów. Łatwość i wygoda zakupów oraz procesu płatności stanowią tu kluczowe czynniki. Jak wynika z raportu e-commerce, klienci przywiązują dużą wagę do tego, aby w danym sklepie dostępne były różne formy płatności. 57% badanych wskazało właśnie ten czynnik, jako motywujący do zakupów on-line. Sam podział najchętniej wybieranych metod płatności niewiele się zmienia, wciąż PBL (szybkie przelewy online) stanowią zdecydowaną większość transakcji internetowych. Warto jednak zwrócić uwagę na płatności mobilne, które cieszą się dużą popularnością wśród grupy młodszych respondentów (15-24 lata). Blisko 70% wszystkich kupujących on-line wykorzystuje do tego celu smartfon. To, w zestawieniu z danymi odnośnie urządzeń wykorzystywanych do zakupów, potwierdza, jak ważny dla sprzedaży internetowej jest kanał mobile. Więcej informacji na temat responsywnego sklepu internetowego przeczytasz we wpisie - Responsywność strony a sprzedaż w e-sklepie.  
Strategia sklepów internetowych
  Sprzedawca decydujący się na prowadzenie sklepu internetowego powinien wyjść naprzeciw oczekiwaniom wysoce świadomego, nowoczesnego konsumenta. Na dodatek powinien dopasować się do rosnących wymagań klienta i udowodnić swoją przewagę na tle konkurencji. Uniemożliwienie współczesnemu klientowi czerpania korzyści z udogodnień technicznych byłoby ze strony właściciela serwisu niczym innym, jak biznesowym strzałem w kolano. Strategia ta wpisuje się w zasadę win-win, w której korzyść Klienta przekłada się na korzyść sprzedawcy. Powszechność stosowania nowoczesnych rozwiązań sukcesywnie i skutecznie spycha na dalszy plan te serwisy, które opierają się podążaniu za trendami. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]