Biznesowe lekcje dla e-commerce płynące z raportu „Co (u)gryzie e-commerce”

calendar 2021/05/17
  • klienci e-sklepu i ich potrzeby

Analiza branżowych publikacji sprawia nam niewypowiedzianą przyjemność. A źródłem tej przyjemności jest fakt, że...

example_image
Analiza branżowych publikacji sprawia nam niewypowiedzianą przyjemność. A źródłem tej przyjemności jest fakt, że postrzegamy je jako źródło niezwykle trafnych i wartościowych porad dla osób zarządzających sklepami internetowymi. 
  Jednym z raportów, który w ostatnim czasie nas szczerze zachwycił była opracowana przez Mobile Institute oraz Izbę Handlu Elektronicznego publikacja „Co (u)gryzie e-commerce”. Nie tylko diagnozuje ona polski e-handel w 2021 roku. Na jej podstawie można również zdobyć biznesowe lekcje dla e-commerce. Na potrzeby niniejszego wpisu wyłuskaliśmy dziewięć porad, które powinna wziąć sobie do serca każda osoba zarządzająca małym i średnim sklepem internetowym.  

Zadbaj o szybkie płatności

  W ostatnich latach na znaczeniu zyskały szybkie płatności online (m.in. BLIK). Nie należy przypuszczać, że w ciągu kilku lat rewolucja pod znakiem bezpiecznych i błyskawicznych płatności przystopuje. Brak pożądanej metody płatności to trzecia najczęstsza przyczyna zaniechania zakupów, dlatego tym bardziej należy dotrzymywać kroku trendom.   Więcej informacji znajdziesz we wpisach: Najpopularniejsze modele płatności w e-commerce Czy BLIK to nowa rewolucja w płatnościach online?   

Oferuj bezkontaktową dostawę

  Bezkontaktowa dostawa to odpowiedź na miarę wyzwań pandemicznego roku. Jest nie tylko bezpieczna (w rozumieniu wytycznych sanitarnych), ale i ekologiczna – szczególnie w przypadku dostawy do maszyny paczkowej (Paczkomatu) lub punktu odbioru (np. na stacji benzynowej czy należącym do znanej sieci sklepie z wizerunkiem pewnego płaza w logo).  

Reaguj na zapytania klientów 

  Klienci stają się coraz bardziej niecierpliwi, zwłaszcza gdy w grę wchodzi długie oczekiwanie na zgłoszone zapytanie. Jak podają twórcy raportu „Co (u)gryzie e-commerce”, obecnie już niemal co drugi e-konsument oczekuje odpowiedzi ze strony sklepu maksymalnie w ciągu dwóch godzin od podjęcia próby kontaktu. Doskonałym rozwiązaniem problemu bieżącej obsługi zapytań złożonych w niestandardowych dniach i/lub godzinach pracy są chatboty.   Więcej informacji znajdziesz we wpisach: Chatbot – skuteczne narzędzie w e-commerce Obsługa klienta w sklepie internetowym  

Ułatwiaj zwroty

  Zwroty mogą frustrować zarówno właścicieli e-sklepów, jak i klientów. Przejrzysta polityka zwrotów oraz opracowany z myślą o konsumencie proces zwracania towaru mogą nieco zmniejszyć tę frustrację. Statystyki są bowiem bezlitosne. 18 proc. respondentów badania „Co (u)gryzie e-commerce” regularnie zwraca zamówiony przez internet towar, a kolejne 38 proc. przyznaje, że często ma ochotę zrezygnować z zamówienia. W specyficznych branżach (np. moda) odsetek zwrotów przekracza nawet 60 proc. wszystkich zamówień!  

Doceń potencjał mediów społecznościowych

  Jednym z najczęstszych mitów w e-commerce jest przekonanie, że Facebook czy Instagram nie sprzedają. W rzeczywistości media społecznościowe są istotnym przystankiem na ścieżce zakupowej niejednego klienta. Co więcej w 2020 roku o 8 punktów procentowych wzrósł odsetek kupujących bezpośrednio w serwisie/aplikacji społecznościowej.   Więcej informacji znajdziesz we wpisach: Social commerce. Media społecznościowe kanałami sprzedaży  Social media – 6 mitów na temat ich roli w e-commerce Social media a sprzedaż w e-commerce  

Ułatw dzielenie się opinią

  73 proc. kupujących online chce mieć możliwość udzielenia feedbacku dotyczącego ich doświadczeń zakupowych – i to zarówno w kontekście samego procesu zakupowego, jak i w odniesieniu do asortymentu. Dodatkowo rekomendacje oraz rzetelne opinie realnych użytkowników bywają niedocenianym wsparciem sprzedaży.  

Pamiętaj klienta i jego potrzeby

  Twórcy raportu „Co (u)gryzie e-commerce” przedstawili badanym kilka koncepcji nowoczesnych rozwiązań zakupowych, m.in. przypomnienia o cyklicznych zakupach, personalizację oferty czy ułatwiający identyfikację klienta widget. Odzew był pozytywny, szczególnie w gronie najstarszych e-konsumentów. Przedstawiciele pokolenia Silver Power zareagowali entuzjastycznie zarówno na hipotetyczną możliwość przypominania o zakupach (50 proc.), jak i korzystania z dedykowanego widgetu (55 proc.).  

Dbaj o prezentację asortymentu

  Wysokiej jakości zdjęcia produktowe, wyczerpujące opisy oraz dopasowane rekomendacje produktowe mają olbrzymie znaczenie w procesie zakupowym. Potwierdzają to przedstawione w raporcie wnioski, ponieważ ledwie 23 proc. respondentów nie dostrzega niedociągnięć e-sklepów w kwestii prezentacji asortymentu.   Więcej informacji o roli dobrej prezentacji asortymentu znajdziesz we wpisach z kategorii produkty w e-sklepie.  

Nie zapominaj o bezpieczeństwie 

  Aż jedna trzecia konsumentów padła kiedyś ofiarą oszustwa w sieci. Porażająca skala oszustw i nadużyć w sieci sprawia, że dbanie o bezpieczeństwo – zarówno samej transakcji, jak i danych osobowych klientów – jest zwyczajnie konieczne.   Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Certyfikat SSL a sprzedaż w e-sklepie [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]