Co jest najważniejsze dla klientów e-sklepów?

calendar 2020/09/30
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Czy dla klientów e-sklepów liczą się wyłącznie cena i jakość? Niekoniecznie.   Przynajmniej tak...

example_image
Czy dla klientów e-sklepów liczą się wyłącznie cena i jakość? Niekoniecznie.
  Przynajmniej tak wynika z tegorocznego badania „E-commerce w Polsce”*, przygotowanego przez Gemius S.A. na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej.  Okazuje się bowiem, że dla badanych 1544 internautów powyżej 15. roku życia istnieje co najmniej kilka czynników warunkujących zakupy online. Co jest zatem najważniejsze dla klientów e-sklepów? Przyjrzyjmy się zatem czterem najważniejszym przyczynom, przez które jedni e-przedsiębiorcy otwierają szampana za szampanem, podczas gdy drudzy w tym czasie zwijają swój biznes online.  
Po pierwsze: dostępność (mobilna) sklepu
  Zaledwie połowa badanych robi e-zakupy za pośrednictwem komputera stacjonarnego. Laptopy w tym zestawieniu wypadają nieco lepiej (80%). Z każdym rokiem wzrasta jednak odsetek osób kupujących przy użyciu smartfona (69% w 2020 roku). Dla właściciela sklepu internetowego powinien to być raczej czytelny przekaz. Pora zadbać, by interfejs sklepu był czytelny, funkcjonalny i wygodny dla osób korzystających z urządzeń mobilnych. W kolejnych latach to właśnie dostosowanie e-sklepu pod potrzeby użytkowników smartfonów i tabletów będzie warunkiem przetrwania niejednego biznesu online.  
Po drugie: opcje dostawy
  Odbiór osobisty, paczkomat a może przesyłka kurierska? Dziś klienci e-sklepów oczekują wielu opcji dostawy. Dlaczego? Chcą mieć wybór zarówno w aspekcie osobistego komfortu, jak i kosztów dostawy. Te ostatnie zdają się mieć kluczowe znaczenie. Aż 57% respondentów zadeklarowało, że robiłoby o wiele częściej zakupy w sieci, gdyby koszty dostawy były niższe. Coraz więcej osób oczekuje także darmowej dostawy, co ma znaczące przełożenie na częstotliwość zakupów online. Im wyższa wartość wirtualnego koszyka, tym silniejsze oczekiwanie na opcję darmowej wysyłki.  
Po trzecie: opcje płatności
  Aż 57% badanych twierdzi, że decyduje się na zakupy online m.in.  ze względu na zróżnicowane formy płatności. Najczęściej wybieraną opcją są szybkie przelewy internetowe za pośrednictwem serwisów przeznaczonych do płatności online. Korzysta z nich aż 70% respondentów. Co ciekawe, najmłodsi badani zwykle korzystają z najmniej popularnych form płatności – i to zarówno klasycznych (wysyłka za pobraniem), jak i bardziej nowoczesnych (kody QR, BLIK). Najstarsi respondenci, zgodnie z oczekiwaniami, są najmniej skłonni do korzystania z płatności mobilnych.  
Po czwarte: zwroty
  Przejrzysta polityka zwrotów jest szalenie ważnym aspektem kupowania w sieci. Jak powszechnie wiadomo, każdy klient sklepu online ma prawo w terminie 14 dni odstąpić od zakupów – bez podania przyczyny i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Czytelna polityka dot. zwrotów a także wyczerpujące informacje o reklamacjach są prawie dla co drugiego respondenta (44%) bardzo ważnym czynnikiem zachęcającym do zakupów online.  
A Ty jak wypadasz na tle konkurencji?
  Nasze inteligentne algorytmy badają sklepy internetowe pod kątem kilkunastu kluczowych wskaźników użyteczności, funkcjonalności i atrakcyjności, a następnie prezentują uśrednione wyniki dla całej branży. Chcesz poznać rezultat badania Twojego e-sklepu? Dołącz do nas i sprawdź bezpłatnie wyniki widoczności oraz funkcjonalności Twojego e-sklepu.  
*Metodologia badania:
  1. Badanie zostało zrealizowane przy pomocy ankiet CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym.
  2. Dane zbierane były od 23.03 do 30.03.2020 roku.
  3. Analizie zostały poddane ukończone wywiady 1544 internautów w wieku powyżej 15 lat.
  4. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, by odpowiadała strukturze polskich internautów pow. 15 roku życia pod względem kluczowych zech związanych z przedmiotem badania.Przy konstrukcji wagi uwzględniono: płeć, wiek, wykształcenie oraz zmienne związane z szeroko rozumianym stylem życia. Baza referencyjna: wyniki badanie NetTrack (luty 2020).
[grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]