„Feed produktowy” to jedno z najczęściej spotykanych w poradnikach przybliżających specyfikę prowadzenia sklepów internetowych określeń. W niniejszym artykule opisujemy, jak wielką rolę pełni w marketingu e-commerce.

 

Feed produktowy (nazywany także plikiem produktowym) to jedno z najważniejszych narzędzi marketingu sklepów internetowych. Znacząco ułatwia prowadzenie działań marketingowych niemal we wszystkich kanałach promocji online. Nic więc dziwnego, że należy on do tych obszarów, o które należy zadbać od pierwszych dni istnienia sklepu internetowego.

Feed produktowy to lista wszystkich dostępnych w danym e-sklepie produktów. Zawiera kluczowe informacje dotyczące oferty, w tym opis oraz tzw. atrybuty (np. nazwa, zdjęcie, cena, liczba dostępnych sztuk, adres URL) produktów. Zwykle to plik z rozszerzeniem .XML lub .CSV, który jednak po otwarciu nierzadko okazuje się być mało czytelną listą lub wręcz ciągiem dziwnych znaków. To jedynie złudzenie, ponieważ feed produktowy nie tworzy się dla buchalterii. Feed produktowy jest plikiem, który przygotowuje się z myślą o automatyzacji reklamy i promocji w sieci. Jest on podstawą tzw. marketingu produktowego.

 

Marketing produktowy w Google

 

Amerykański koncern wykorzystuje podane w feedzie produktowym informacje, aby w odpowiedzi na konkretne zapytania internautów wyświetlać reklamy dopasowanych produktów. Wyświetlane są nie tylko nad wynikami wyszukiwania danej frazy, ale także w zakładce „Zakupy”. Właściciele sklepów online nie muszą więc ręcznie przygotowywać tysiące reklam odpowiadającym wszystkim oferowanym przez nich produktom. Na podstawie informacji zawartych w pliku produktowym proces tworzenia oraz wyświetlania reklam jest w pełni zautomatyzowany.

 

Marketing produktowy na Facebooku 

 

Facebook również umożliwia automatyczną reklamę produktową, czyli Facebook Dynamic Product Ads. Do stworzenia tych dynamicznych i, co więcej, niemal idealnie dopasowanych do zainteresowań użytkowników kreacji reklamowych również wykorzystywane są informacje pochodzące z feeda produktowego.

O tym, jak skuteczne są dynamiczne kampanie na Facebooku dowiesz się więcej z artykułu Reklama dynamiczna na Facebooku a retargeting. Z kolei we wpisie Jak stworzyć reklamę dynamiczną na Facebooku? zawarliśmy krótki przewodnik po samodzielnej konfiguracji Facebook Dynamic Product Ads.

 

Marketing produktowy w porównywarkach cenowych

 

Porównywarki cenowe to nic innego jak odpowiednio przefiltrowane dane pochodzące z setek tysięcy feedów produktowych oraz odpowiadające – podobnie jak Google – na zapytania dotyczące konkretnego produktu. Zebranie ich w jednym miejscu to ogromna wygoda dla użytkowników. Nie muszą oni przeczesywać sieci w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty. Z kolei właściciele e-sklepów mogą liczyć na pozyskanie nowych klientów bez konieczności znaczącego zwiększenia budżetu reklamowego.

 

Marketplace’y 

 

W artykule poświęconym najpopularniejszym modelom prowadzenia sklepów online (Najpopularniejsze rodzaje sklepów internetowych) opisaliśmy platformy typu marketplace. Wirtualne targowiska, czyli miejsca umożliwiające równoległe funkcjonowanie wielu dostawców, szczegóły dotyczące oferty konkretnych sprzedawców czerpią z niczego innego jak… pliku produktowego.

 

Ogromną zaletą feedu produktowego jest jego uniwersalność. Dobrze opracowany plik produktowy pozwala bowiem prowadzić działania w conajmniej czterech wymienionych wyżej kanałach – i to bez konieczności bieżącego udziału osób zarządzajacych e-sklepem.

Dlaczego więc zaoszczędzony czas i uwagę nie przekierować na inne strategiczne obszary funkcjonowania sklepu internetowego?

Inne posty

6 kroków do skutecznych formularzy w sklepie internetowym

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 1: Monitoring w e-commerce

Dlaczego warto przeprowadzać testy A/B w sklepie internetowym?

Feed produktowy. Jak działa i dlaczego potrzebuje go każdy e-sklep?

Responsywne (RWD) a adaptacyjne (AWD) projektowanie witryn internetowych