Jak stworzyć reklamę dynamiczną na Facebooku?

calendar 2021/02/23
  • marketing i sprzedaż w e-sklepie

Jeżeli czytasz te słowa, pewnie zdajesz już sobie sprawę, jak ważne i efektywne są...

example_image
Jeżeli czytasz te słowa, pewnie zdajesz już sobie sprawę, jak ważne i efektywne są reklamy dynamiczne na Facebooku. Pozostaje tylko jedno pytanie: co jest potrzebne, aby je uruchomić?
  We wpisie Facebook w służbie e-commerce: reklamy dynamiczne przedstawiliśmy specyfikę retargetingu na Facebooku oraz wspomnieliśmy o dynamicznych reklamach produktowych. W niniejszym wpisie wyjaśnimy jak stworzyć reklamę dynamiczną na Facebooku oraz udowodnimy, że konfiguracja narzędzia Facebook Dynamic Ads jest dużo prostsza niż wydaje się niejednemu właścicielowi sklepu internetowego. Dlaczego? Największą zaletą tego formatu jest bowiem stuprocentowa automatyzacja. Dobrze skonfigurowana kampania może z sukcesem być emitowana przez naprawdę długi czas. Brzmi nieźle, nawet jeśli ceną tej automatyzacji jest poświęcenie kilku wolnych wieczorów na przygotowanie pierwszej kampanii, prawda?  
Jak stworzyć Facebook Dynamic Ads?
  Do konfiguracji reklamy dynamicznej na Facebooku niezbędne są:
  • biznesowe konto na Facebooku,
  • katalog produktów,
  • piksel śledzący Facebooka
  • szablon kreacji reklamowej.
Czym różni się konto biznesowe od prywatnego? Co odróżnia katalog produktów od feeda produktowego? Skąd wziąć piksel śledzący? Na te i pozostałe dręczące właścicieli e-sklepów pytania odpowiadamy poniżej.  
Konto biznesowe na Facebooku
  Facebook umożliwia swoim użytkownikom prowadzenie profili prywatnych oraz stron (znanych kiedyś fanpage’ami). Tymi ostatnimi można zarządzać zarówno z poziomu prywatnego profilu (poprzez udzielenie dostępu konkretnej osobie), jak i za pomocą specjalnego firmowego konta, zwanego Menadżerem Firmy. Menadżer Firmy znacznie ułatwia prowadzenie działań reklamowych (szczególnie w przypadku kilku odrębnych sklepów online) i jest niezbędny do konfiguracji dynamicznej kampanii produktowej.  
Katalog produktów
  To nic innego jak feed produktowy, czyli plik zawierający listę dostępnego w danym sklepie asortymentu. Facebook ma własne preferencje dotyczące zawartości katalogu produktów, co może (choć nie musi) wymusić konieczność dostosowania istniejącego pliku pod wytyczne amerykańskiego giganta. Wśród wymaganych parametrów są m.in.:
  • id – uniwersalny numer produktu,
  • availability – dostępność,
  • condition – stan,
  • description – opis produktu (maksymalnie 5000 znaków),
  • image link – link do zdjęcia produktu,
  • link – link do strony z produktem w sklepie,
  • title – nazwa produktu,
  • price – cena produktu z kodem waluty (np. 99.99 PLN),
  • gtin, mpn lub brand – nazwa marki.
 
Piksel śledzący Facebooka
  Zadaniem piksela śledzącego jest analiza zachowania użytkowników w danym sklepie internetowym. Warto przy tym pamiętać, że samo wklejenie piksela w kod źródłowy strony to za mało, by zebrane dane posłużyły do emisji skutecznej dynamicznej reklamy. W Centrum pomocy dla firm Facebook opublikował szereg wskazówek, jak prawidłowo skonfigurować piksel. Warto się z nimi zapoznać, by tuż po starcie kampanii uniknąć przykrych niespodzianek.  
Szablon reklamy dynamicznej
  Stworzenie szablonu dynamicznej kreacji reklamowej to ostatni i – na szczęście – najłatwiejszy krok przed uruchomieniem kampanii. Postępuj według opublikowanych w Menadżerze reklam instrukcji, by wkrótce przekonać się, dlaczego tysiące właścicieli sklepów online tak chętnie i często sięga po dynamiczne reklamy produktowe. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]