Jak w 2021 roku mobilność e-sklepu wpływa na wizerunek i sprzedaż?

calendar 2021/07/09
  • rynek e-commerce

W jednym z pierwszych zdań najnowszego opracowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej oraz Mobile Institute...

example_image
W jednym z pierwszych zdań najnowszego opracowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej oraz Mobile Institute raportu pada znamienne stwierdzenie. Wraz z dynamicznym wzrostem e-handlu w pandemii równie dynamicznie poszły w górę wymagania kupujących. Jednym z nich jest podążanie za potrzebami konsumentów, szczególnie kupujących przy pomocy urządzeń mobilnych. 
 

E-commerce i m-commerce w 2021 roku

  Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzała najnowsza publikacja sygnowana przez Izbę Gospodarki Elektronicznej oraz Mobile Institute – „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2021”. W ramach niej przebadano prawie dwa tysiące polskich internautów, pytając ich o doświadczenia, nawyki i preferencje związane z zakupami online. Jak się okazało w maju 2021 84 proc. polskich internautów deklarowało, że kupuje w sieci. Dla porównania rok wcześniej odsetek ten był o 10 p.p. niższy.  Z kolei 54 proc. e-kupujących deklaruje zakupy przy użyciu urządzenia mobilnego. Chociaż w 2021 roku nastąpił niewielki spadek liczby m-konsumentów (o 3 p.p. w przypadku posiadaczy smartfonów oraz o 5 p.p. w całej grupie e-konsumentów) na rzecz kupujących za pośrednictwem laptopów, nikogo specjalnie nie zdziwi fakt, że to właśnie grupa m-konsumentów wyraźnie oczekuje, że e-sklepy dostosują się do ich preferencji a mobilność e-sklepu będzie przyjemnym standardem.  

Mobilność e-sklepu a wizerunek

  W 2021 roku jedynie 17 proc. badanych internautów nie przywiązuje wagi do braku dostosowania e-sklepu pod m-commerce. Niemal co trzeci respondent ocenia niemobilny sklep jako ten „nie na czasie”, niedostosowany do potrzeb klienta (19 proc.) lub wręcz nieprzyjazny (18 proc.). W grupie osób regularnie kupujących online (także za pośrednictwem urządzeń mobilnych) pobłażliwość w kwestii mobilności e-sklepu wykazuje jedynie 11 proc. badanych. W dobie pandemii, gdy rosną nie tylko wymagania klientów, ale i przybywa konkurentów, mobilność to "must-have" każdego e-sklepu.  

Mobilność e-sklepu a sprzedaż

  Brak mobilności sklepu internetowego nie pozostaje także bez wpływu na sprzedaż. Co czwarty badany wyznaje, że niedostosowanie e-sklepu pod m-commerce sprawiło, że decydował się on do poszukiwania konkurencyjnej oferty. 22 proc. respondentów przyznaje, że taka sytuacja wywołuje w nich niechęć i/lub rezygnację z zakupów (20 proc.). Brak mobilności to utracone przychody, w dodatku zwiększające się z roku na rok. Raptem 3 lata temu, bo w 2018 roku niemal co drugi (43 proc.) internautów uznawał niemobilność e-sklepu za nieistotny czynnik w procesie zakupowym. W 2021 roku dotyczy to zaledwie 30 proc. respondentów. Co więcej, aż 1/3 niezadowolonych niedoszłych konsumentów jest skłonna podzielić się negatywnym doświadczeniem z bliskimi osobami.  

Jakie branże powinny czym prędzej nadrobić zaległości w mobilności? 

  Mimo niewielkiego i jak sądzimy chwilowego spadku zakupów dokonanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych (spowodowanym głównie przez częstsze korzystania z laptopów – efekt nauki i pracy zdalnej) właściciele sklepów internetowych z poniższym asortymentem raczej powinni dotrzymywać kroku trendom. Do kategorii produktów w 2021 roku najchętniej kupowanych przez m-konsumentów należą m.in.:
  • odzież, obuwie i dodatki (32 proc.),
  • rtv, agd i elektronika (33 proc.),
  • aplikacje, np. Netflix (33 proc.),
  • gry i rozrywka (25 proc.).
  Co ciekawe, w 2021 roku najmniej chętnie kupowane przez użytkowników mobilnych kategorie to produkty dziecięce (7 proc., spadek aż o 21 p.p. w stosunku do 2020 roku) oraz zakupy spożywcze (9 proc, spadek o 10 p.p. w stosunku do ubiegłego roku). Więcej informacji o erze m-commerce i dostosowaniu e-sklepu pod urządzenia mobilne w artykule - Responsywność strony a sprzedaż w e-sklepie. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]