Logistyka w e-commerce. Jak wygląda dostawa w małych i średnich sklepach online?

calendar 2021/03/07
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Logistyka, rozumiana jako „proces dostarczania kupionego przez internetu towaru do jego odbiorcy”, potrafi spędzić...

example_image
Logistyka, rozumiana jako „proces dostarczania kupionego przez internetu towaru do jego odbiorcy”, potrafi spędzić sen z powiek niejednemu właścicielowi sklepu online. A wcale nie musi. 
 
  Logistyka w e-commerce to jeden z kluczowych aspektów funkcjonowania sklepów internetowych. Ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Coraz częściej jeszcze przed zakupem weryfikują oni, czy w danym e-sklepie dostawa odbywa się sprawnie, bezpiecznie oraz... bezkonfliktowo. Nic więc dziwnego, że podjęcie jakiejkolwiek decyzji z zakresu logistyki sklepu internetowego bywa bardzo trudne. Nie musi jednak tak być.  

Logistyka w e-commerce bywa wyzwaniem

  Z myślą o wszystkich strudzonych właścicielach małych i średnich sklepów internetowych przeanalizowaliśmy opracowany przez firmę Furgonetka raport poświęcony logistyce w e-commerce. Przekrojowo zestawia on doświadczenia zarówno małych i średnich podmiotów, jak i dużych graczy e-commerce. Raport nie tylko prezentuje informacje dotyczące rodzaju, kosztów czy ceny oferowanej w sklepach online dostawy. Zawiera także zestawienie najpopularniejszych firm przewozowych oraz ujmuje historyczne zmiany i trendy minionych kilku lat. Źródłem tych danych są doświadczenia ponad tysiąca rodzimych e-sklepów.  

Jakie opcje dostawy dominują wśród małych i średnich e-sklepów?

  E-konsumenci lubią mieć wybór. Potwierdzają to przede wszystkim wyniki corocznego badania „E-commerce w Polsce”. W 2019 roku dla niemal co drugiego (49 proc.) respondenta dostępność wielu opcji dostawy była czynnikiem motywującym do zakupów. W 2020 roku odsetek ten wzrósł do 53 proc. Według raportu Furgonetki aż 60 proc. spośród badanych 1 059 e-sklepów udostępnia przynajmniej jedną opcję dostawy. Dotyczy to zarówno małych i średnich podmiotów (te zwykle oferowały dwie opcje wysyłki), jak i dużych. Wśród tych ostatnich aż 43 proc. E-sklepów umożliwia klientom wybór co najmniej różnych czterech form dostawy. Na podium logistyki w e-commerce niezmiennie rządzą przesyłki kurierskie. Nie mniejszą popularnością cieszą się paczkomaty (korzysta z nich 32 proc. małych i średnich e-sklepów oraz aż 66 proc. dużych sklepów) oraz przesyłki pocztowe (korzysta z nich 34 proc. małych i 28 proc. dużych sklepów online). Co drugi badany sklep, niezależnie od wielkości, przewiduje także możliwość osobistego odbioru przesyłki w należącym do marki punkcie stacjonarnym. Z kolei oferowanie dostawy do kiosków Ruch, stacji benzynowych czy należących do sieci Żabka sklepów zdaje się być charakterystyczne głównie dla dużych podmiotów. Te możliwości oferuje odpowiednio 18 proc. (Paczka w Ruch), 14 proc. (dostawa do stacji Orlen) oraz 12 proc. (dostawa do Żabki) dużych e-sklepów.  

Koszty dostawy w małym lub średnim sklepie online

  W 2019 roku za dostawę złożonego w małym i/lub średnim e-sklepie zamówienia klienci musieli średnio zapłacić 15,66 zł lub 20,96 zł (wysyłka za pobraniem). W przypadku dużych sklepów koszty te były znacznie niższe i wynosiły odpowiednio 10,61 zł oraz 14,53 zł. Skąd ta różnica? Duży może więcej…i taniej. Im więcej przesyłek nadaje sklep, tym ma większe pole do negocjacji kosztów dostawy.  

Wysyłki za pobraniem – przeżytek czy konieczność?

  Badanie Postaw i Opinii Polaków Autopay pokazuje, że płatności COD (and. cash on delivery – za pobraniem) wybiera nawet co drugi e-konsument (46 proc.). Większość badanych przez Furgonetkę sklepów, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwia tę formę dostawy. Dotyczy to zarówno podmiotów z małego i średniego segmentu (co trzeci badany e-sklep udostępnia COD), jak i dużych e-sklepów (63 proc. z nich umożliwia tę opcję). Tak było w 2019 roku. A jak wybuch pandemii wpłynął na logistykę w e-commerce? Jesteśmy przekonani, że odpowiedzi na to pytanie udzieli kolejna edycja raportu, na którą z niecierpliwością czekamy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostaw w e-commerce. Odsyłamy Cię do artykułu, w którym m.in. dowiesz się jakie formy dostawy preferują polscy e-klienci. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]