Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 1: Monitoring w e-commerce

calendar 2021/08/26
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Prowadzenie sklepu internetowego może być wyzwaniem… które z pomocą odpowiednich narzędzi można nieco uprościć....

example_image
Prowadzenie sklepu internetowego może być wyzwaniem… które z pomocą odpowiednich narzędzi można nieco uprościć. Poznaj sześć skutecznych narzędzi, które ułatwiają monitoring w e-commerce.
  Z myślą o właścicielach sklepów internetowych przygotowaliśmy kompleksowe opracowanie kilkudziesięciu najbardziej przydatnych narzędzi w e-commerce. W pierwszym wpisie z cyklu „Najlepsze narzędzie dla e-commerce” skupimy się na aplikacjach umożliwiających monitoring internetu. link

Monitoring w e-commerce

  Internet już dawno przestał być miejscem, w którym wyłącznie konsumujemy tworzone przez innych treści. Coraz częściej bierzemy aktywny udział w tworzeniu własnych — szczególnie na łamach mediów społecznościowych. Równie chętnie dzielimy się zarówno informacjami osobistymi, jak i opiniami na temat konkretnych towarów, usług czy marek. Dzielący się swoimi doświadczeniami użytkownicy to jeden z najcenniejszych zasobów w e-handlu. Warto więc być na bieżąco ze wzmiankami na temat swojego e-sklepu. To właśnie monitoring internetu umożliwia to zadanie, choć w 2021 roku pojęcie to ma o wiele szersze znaczenie.  

Narzędzia ułatwiające monitoring w e-commerce

  Z myślą o potrzebach właścicieli sklepów internetowych przygotowaliśmy zestawienie sześciu najlepszych przeznaczonych do szeroko rozumianego monitoringu internetu narzędzi.  
Brand24
Brand24 służy do monitorowania internetu poprzez wyszukiwanie wzmianek na zdefiniowany wcześniej temat. Mogą to być zarówno opinie na temat konkretnego e-sklepu (własnego lub konkurencyjnego), jak i treści poświęcone kluczowej tematyce, grupie produktów o strategicznym znaczeniu itd. Pozwala to na bieżąco monitorować reputację sklepu oraz błyskawicznie reagować na spontaniczne treści internautów. To ostatnie stanowi fundament tzw. strategii social selling, która pozwala efektywniej wykorzystywać media społecznościowe do nawiązywania i pogłębiania relacji z potencjalnymi klientami, co w konsekwencji ma przełożenie na wzrost sprzedaży. Komu polecamy Brand 24? Wszystkim e-przedsiębiorcom (niezależnie od wielkości sklepu).  
Buzzsumo
Buzzsumo można wykorzystać do monitorowania wzmianek na temat sklepu, jednak jego przeznaczenie to coś więcej niż wyłącznie śledzenie opinii konsumentów. Narzędzie automatycznie analizuje treści, które w danej kategorii mają największy wpływ na użytkowników. Skutecznie podpowiada, jaką tematykę warto poruszać w zasobach witryny (choćby na łamach bloga), by trafniej odpowiedzieć na potrzeby użytkowników oraz zwiększyć atrakcyjność rzeczonej witryny. Dodatkowo, Buzzsumo identyfikuje osoby, które cieszą się statusem lidera opinii. Wiedzę tę można więc wykorzystać zarówno w celu nawiązania współpracy (influencer marketing), jak i wnikliwej analizy stosowanych przez ową osobę strategii docierania i wpływania na użytkowników. Komu polecamy Buzzsumo? • E-przedsiębiorcom planującym włączenie do strategii promocji marketingu treści (content marketing) i/lub współprac z influencerami. • Osobom bezpośrednio odpowiedzialnym za opracowanie treści content marketingowych.  
Feedly
Feedly pozwala na bieżąco śledzić doniesienia z dowolnej dziedziny, dzięki czemu znacząco ułatwia proces zbierania, selekcjonowania oraz przetwarzania informacji. Z pewnością docenią to wszystkie osoby parające się prowadzeniem firmowego bloga. Dodatkowo, narzędzie agreguje treści do postaci niezwykle czytelnych tablic, dzięki czemu pozwala trzymać rękę na pulsie oraz być na bieżąco ze wszelkimi aktualnościami, nowinkami z branży czy informacjami niezbędnymi do przygotowania publikacji content marketingowych. Komu polecamy Feedly? • E-przedsiębiorcom chcącym być na bieżąco z doniesieniami ze swojej dziedziny. • Osobom przygotowującym autorskie treści dla sklepów internetowych.  
SentiOne
SentiOne synergicznie łączy monitoring internetu (w tym mediów społecznościowych) z automatyczną obsługą klienta. Nie tylko na bieżąco wyszukuje wzmianki na temat marki, ale także z pomocą inteligentnych chatbotów nawiązuje kontakt z osobami dzielącymi się swoimi opiniami. Dodatkowo, zbiera i segreguje statystyki o odbiorcach (m.in. geolokalizacja, płeć, zasięg czy oddziaływanie na innych), które następnie można wykorzystać w procesie komunikacji. Narzędzie pozwala zwiększyć skuteczność działań marketingowych oraz sprzedażowych przy jednoczesnym zmniejszeniu niektórych kosztów, m.in. obsługi klienta. Komu polecamy SentiOne? E-przedsiębiorcom chcącym skutecznie zautomatyzować proces obsługi klienta i/lub monitorować wzmianki o swojej marce.  
Sotrender
Sotrender specjalizuje się w analizie komunikacji marek w mediach społecznościowych. Na bieżąco wykorzystuje monitoring internetu, który odnajduje wzmianki w wiodących portalach - z Facebookiem, Instagramem, YouTube oraz Twitterem na czele. Dodatkowo umożliwia analizę zaawansowanych wskaźników, m.in. pomiar zasięgu, ocenę zaangażowania oraz identyfikację najbardziej aktywnych użytkowników. Pozwala także prowadzić komunikację z odbiorcami z poziomu panelu administracyjnego, dzięki czemu znacząco ją usprawnia oraz buduje pozytywny wizerunek e-sklepu. Komu polecamy Sotrender? E-przedsiębiorcom, dla których media społecznościowe są jednym z kluczowych kanałów komunikacji i sprzedaży.  
uCanCommerce
Monitoring internetu to nie tylko analiza wzmianek o marce. Monitorować warto wiele innych wskaźników, w tym widoczność w sieci oraz użyteczności sklepu. uCanCommerce umożliwia to zadanie. Nieustannie, w pełni automatycznie analizujemy sklepy internetowe pod kątem ponad dwudziestu kluczowych wskaźników widoczności w sieci oraz użyteczności (m.in. obecność w mediach społecznościowych, czas ładowania witryny, łatwość kontaktu z obsługą, indeksacja w wyszukiwarkach internetowych). Wyniki podajemy zawsze w odniesieniu do danej kategorii, pozwalając w łatwy sposób zidentyfikować pozycję sklepu na tle konkurentów. Jednocześnie wnioski z monitoringu warto wykorzystać w celu optymalizacji e-sklepu, zwiększając tym samym szansę na wyższe przychody ze sprzedaży. Komu polecamy uCanCommerce? Wszystkim właścicielom małych i średnich e-sklepów, którzy chcą sprzedawać więcej.   Przeczytaj pozostałe wpisy z serii „Najlepsze narzędzia dla e-commerce”. 2 część: E-mail marketing w e-sklepie internetowym 3 część: Analityka internetowa i optymalizacja sklepu internetowego 4 część: Grafika i zdjęcia w sklepie internetowym [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]