Analityka internetowa oraz będąca jej skutkiem optymalizacja witryny to działania, które mają w handlu elektronicznym kolosalne znaczenie. Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Sprzedawać więcej? Zacznij od zapoznania się z kilkoma narzędziami przeznaczonymi właśnie do analityki i optymalizacji sklepu internetowego.

 

Analityka internetowa polega na wnikliwej analizie danych dotyczących m.in ruchu, zdarzeń oraz użytkowników danej strony internetowej. Jej naturalną konsekwencją powinna być optymalizacja witryny, w efekcie której sprawniej osiąga ona założone cele biznesowe. Analityka oraz optymalizacja witryny mają więc ogromne znaczenie w e-commerce. Zwykle wykorzystywane są w celu zwiększenia konwersji, wzrostu sprzedaży i/lub poprawy pozycji, jakie sklep osiąga w wynikach wyszukiwania.

 

link

Najlepsze narzędzia do analityki internetowej

 

Analityka internetowa nie jest możliwa bez specjalistycznych narzędzi, które umożliwiają zbieranie oraz przetwarzanie danych dotyczących użytkowników i/lub zdarzeń w e-sklepie. Do najpopularniejszych należą m.in. Google Analitycs, Google Search Console oraz Hotjar.

 

Google Analytics

To jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi służących do analityki internetowej. Jego popularność jest w pełni uzasadniona. Co więcej Google Analytics zintegrowany z pozostałymi należącymi do koncernu narzędziami analitycznymi jest praktycznie bezkonkurencyjny. Pozwala w czasie rzeczywistym śledzić absolutnie wszystko, co dzieje się w danej witrynie. Udostępnia m.in. dane o źródłach ruchu, zachowaniach użytkowników, zdarzeniach czy nawet listy sprzedanych produktów itd. Obsługa Google Analylitcs jest stosunkowo prosta, dzięki czemu nawet osoby stawiające pierwsze kroki w analityce internetowej będą w stanie z powodzeniem analizować podstawowe wskaźniki.

Komu polecamy Google Analytics?
Wszystkim właścicielom stron internetowych (nie tylko e-sklepów).

 

Google Search Console

Dawniej znane jako Google Webmaster Tool (Narzędzia dla webmasterów), Google Search Console wspiera właścicieli stron internetowych w pozycjonowaniu tychże w wyszukiwarce. Zbiera statystyki dotyczące m.in. kliknięć i wyświetleń, jakie witryna uzyskuje w wynikach organicznych (tj. w odpowiedzi na realne zapytania internautów). Udziela także odpowiedzi na pytanie, które frazy przyciągają nowych użytkowników. Dodatkowo Google Search Console stale monitoruje stan witryny oraz błyskawicznie wyłapuje alarmujące sytuacje, np. podstrony z błędem 404, negatywne linki spamerskie itp. Podobnie jak wspomniany akapit wcześniej Google Analytics jest darmowym rozwiązaniem.

Komu polecamy Google Search Console?
E-przedsiębiorcom stawiającym pierwsze kroki w pozycjonowaniu sklepu.

 

Hotjar

Narzędzie służy do kompleksowej analizy zachowania użytkowników w witrynie. Na podstawie zebranych danych tworzy tzw. mapę mas cieplnych (ang. heat map), czyli obszarów, które wzbudzają największe zainteresowanie odwiedzających. Wskazuje także miejsca, przez które użytkownicy opuszczają stronę oraz wnikliwie analizuje lejek sprzedażowy, diagnozując, który z jego poziomów generuje najwięcej rezygnacji z zakupów. W efekcie Hotjar ułatwia optymalizację układu strony oraz lejka sprzedażowego, zwiększając tym samym konwersję.

Komu polecamy Hotjar?
E-przedsiębiorcom chcącym osiągać założone cele biznesowe dzięki optymalizacji witryny i lejka sprzedażowego.

Alternatywą dla Hotjar jest Crazy Egg – narzędzie oferujące zbliżone możliwości.

 

Najlepsze narzędzia do optymalizacji witryny

 

Celem optymalizacji witryny nie musi być wyłącznie wzrost zaangażowania czy wyższa sprzedaż. Równie ważne jest pozycjonowanie w wyszukiwarce, dzięki któremu można łatwiej i taniej dotrzeć do osób aktualnie zainteresowanych danym asortymentem. Google Search Console wprawdzie dostarcza szereg wskazówek dotyczących technicznych aspektów, o które warto zadbać w procesie optymalizacji. Po stronie właścicieli sklepów pozostaje jednak optymalizacja treści, którą można ułatwić z pomocą poniższych narzędzi.

 

Senuto

Wśród funkcji Senuto najważniejsze są m.in. analiza widoczności witryny w Google, monitoring pozycji oraz baza słów kluczowych. Ta ostatnia jest szalenie pomocna. Na podstawie zaproponowanego przez użytkownika słowa kluczowego proponuje dodatkowe frazy, które równie często pojawiają się w zapytaniach internautów. Nasycenie nimi treści na stronie www pozwala w organiczny sposób zawalczyć o wyższe pozycje witryny i tym samym wzrost bezpłatnego ruchu. Dodatkowo Senuto umożliwia monitoring słów kluczowych wykorzystywanych przez konkurencyjne witryny, które warto wykorzystać w strategii content marketingowej.

Komu polecamy Senuto?
E-przedsiębiorcom, którzy w swojej strategii promocji i reklamy planują wykorzystać marketing treści (content marketing).

 

Yoast SEO

Yoast SEO wspiera użytkowników systemu WordPress oraz opartych na jego silniku sklepów w optymalizacji treści pod kątem czytelności oraz SEO. Po wskazaniu frazy kluczowej narzędzie automatycznie analizuje tekst zarówno pod kątem nasycenia słowami kluczowymi, jak i w oparciu o dobre praktyki SEO, takie jak wykorzystanie nagłówków, właściwe formatowanie itd. Dodatkowo wskazuje obszary, które warto poprawić, aby zwiększyć czytelność tekstu, generuje mapę XML oraz ułatwia uzupełnianie meta znaczników. Podstawowa wersja narzędzia, umożliwiająca skuteczną optymalizację tekstów jest bezpłatna.

Komu polecamy Yoast SEO?
Właścicielom sklepów internetowych korzystających z platformy Woocommerce i/lub systemu WordPress.

 

uCanCommerce

W kontekście narzędzi przeznaczonych do analityki internetowej i optymalizacji witryny nie możemy nie wspomnieć o uCanCommerce. Opracowane przez nas narzędzie cyklicznie monitoruje dwadzieścia cztery kluczowe wskaźniki widoczności w sieci i użyteczności sklepu. Wyniki monitoringu warto wykorzystać do optymalizacji e-sklepu, by w pełni wykorzystać jego potencjał i sprzedawać więcej.

Zarejestruj się, by otrzymać bezpłatny dostęp do monitoringu widoczności w sieci i użyteczności Twojego sklepu.

Sprawdź pozostałe wpisy z cyklu „Najlepsze narzędzie dla e-commerce”:

1 część: Monitoring w e-commerce
2 część: E-mail marketing w sklepie internetowym
4 część: Grafika i zdjęcia w sklepie internetowym

Inne posty

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 4: Oprawa graficzna w sklepie internetowym

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 3: Analityka i optymalizacja e-sklepu

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 2: E-mail marketing w sklepie internetowym

Live commerce. Internetowa odsłona sprzedaży bezpośredniej

Social proof marketing. Jak go wykorzystać w sklepie internetowym?