Najpopularniejsze rodzaje sklepów internetowych

calendar 2021/06/29
  • rynek e-commerce

Sklep internetowy sklepowi nierówny – nie tylko ze względu na asortyment, misję czy pomysły...

example_image
Sklep internetowy sklepowi nierówny – nie tylko ze względu na asortyment, misję czy pomysły na realizację strategicznych celi biznesowych. E-sklepy mogą także różnić się modelem biznesowym.
 
  Co łączy dropshipping, sklep internetowy oraz marketplace? Wymienione rodzaje sklepów internetowych odnoszą się do sposobu funkcjonowania podmiotów w handlu elektronicznych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zwolenników i przeciwników. Każdy z nich wchodzi w skład tego niezwykle fascynującego, ale i złożonego ekosystemu, którym jest e-handel. Jakie więc rodzaje sklepów internetowych funkcjonują dziś w e-commerce?  

Dropshipping

  Jednym z nieodłącznych aspektów prowadzenie e-sklepu handlującego dobrami fizycznymi jest konieczność zarządzania magazynem. Owa konieczność nie ma jednak zastosowania w przypadku sklepów internetowych w modelu dropshipping. Polega on na tym, że dany e-sklep pełni rolę pośrednika między dostawcą asortymentu a finalnym odbiorcą. Nie wymaga to prowadzenia magazynu, ponieważ sklep zamawia u dostawcy towar dopiero po złożeniu zamówienia przez docelowego klienta. Korzyści dropshippingu? M.in. brak konieczności zabezpieczenia odpowiednich stanów magazynowych (i tym samym zamrożenia gotówki) oraz regularny przepływ środków pieniężnych. Więcej informacji o tym modelu przeczytasz tutaj.  

Marketplace

  Angielskie słowo „marketplace” oznacza dosłownie targowisko, choć w przypadku handlu elektronicznego stosowniejszym określeniem byłoby e-targowisko. To nic innego jak specjalna platforma, w ramach której funkcjonuje wiele sklepów internetowych. Przykładem rodzimego marketplace, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać jest Allegro. Dokładnie w tym samym modelu funkcjonują m.in. eBay, Amazon oraz platformy zrzeszające np. wytwórców rękodzieła (Etsy, Pakamera). Właściciele e-sklepów sprzedających za pośrednictwem tego typu platform nie tylko korzystają z gotowej infrastruktury, ale przede wszystkim docierają do większej grupy potencjalnych klientów. Wady? Konieczność poniesienia dodatkowych opłat lub podzielenia się z właścicielem platformy częścią wypracowanego zysku.  

Strona firmowa ze sklepem

  Sklepy internetowe mogą być także częścią strony firmowej, np. w formie osobnej zakładki lub katalogu produktów z możliwością złożenia zamówienia. Z tego rozwiązania korzystają nie tylko internetowi influencerzy (np. blogerzy), ale i międzynarodowe korporacje. Zwykle są to sklepy postawione na platformie Wordpress, która pozwala elastycznie rozwijać praktycznie każdy biznes online.  

Sklep omnichanel

  Omnichanel jest strategią łączącą sprzedaż stacjonarną z internetową. W odróżnieniu od strategii jednokanałowej (np. w ramach wyłącznej sprzedaży stacjonarnej/internetowej) pozwala maksymalnie skupić się na potrzebach i wygodzie klientów. Ma to duże znaczenie szczególnie w branżach, w których fizyczny kontakt z produktem jest ważny dla grupy docelowej. Omnichanel często przybiera formę zakupów internetowych z możliwością osobistego odbioru zamówienia w należącym do e-sklepu punkcie stacjonarnym. Dla klienta oznacza to nie tylko pożądaną przez niego sposobność zapoznania się z towarem. Dodatkowo znacząco skraca czas dostawy oraz zwiększa szansę na dodatkowe zakupy, będące wynikiem konsultacji z doradcą klienta w punkcie stacjonarnym.  

Sklep B2B

  Jak sama nazwa wskazuje, sklepy B2B umożliwiają transakcje pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. W przeciwieństwie do „zwykłych” e-sklepów wymagają zwykle stworzenia specjalistycznej platformy biznesowej, umożliwiającej m.in.: - automatyzację procesu składania zamówienia, - możliwość przyjęcia zamówienia w dowolnej formie (tj. nie tylko za pomocą wirtualnego koszyka), - przejrzysty przepływ informacji, - sprawne fakturowanie itd. Dla uproszczenia można przyjąć, że sklepy B2B niejako pełnią rolę internetowego odpowiednika tradycyjnych hurtowni. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]