Nowy świat e-commerce. Jakie wnioski płyną z raportu platformy Shoper?

calendar 2021/06/21
  • rynek e-commerce

2020 był niezwykłym rokiem… jak zresztą wielokrotnie wspominaliśmy przy okazji wszystkich prób ujęcia wpływu...

example_image
2020 był niezwykłym rokiem… jak zresztą wielokrotnie wspominaliśmy przy okazji wszystkich prób ujęcia wpływu pierwszego pandemicznego roku na branżę e-commerce. Nie inaczej jest tym razem, gdy bierzemy na tapet jeden z najnowszych raportów platformy e-commerce Shoper, czyli „Nowy świat e-commerce”. 
  Shoper to nie tylko dostawca jednej z najpopularniejszych w Polsce SaaSowych platform e-commerce (przeczytasz o nich więcej we wpisie Którą platformę e-commerce wybrać? Część 1: platformy open-source i SaaS). Twórcy systemu należą do bacznych i wnikliwych obserwatorów trendów w handlu elektronicznym, czego dowodem są cykliczne, opracowywane przez Shoper publikacje. Jedną z nich jest szalenie ciekawy raport „Nowy świat e-commerce”. Z jednej strony ujmuje wyjątkowość 2020 roku w kontekście niewyobrażalnej dynamiki wzrostu branży e-commerce. Z drugiej podaje garść cennych statystyk o użytkownikach platformy Shoper – reprezentujących w końcu nie tak małą grupę polskich e-sklepów.  

Polski e-handel w liczbach

  Pandemia koronawirusa, wielomiesięczny i uciążliwy dla gospodarki lockdown, ostry reżim sanitarny, końcu widmo utraty dochodów i w konsekwencji bankructwa. To ledwie kilka z wielu powodów, które w 2020 roku mogły skłonić podmioty dotychczas operujące w sektorze tradycyjnego handlu do inwestycji w nowy kanał sprzedaży - w sprzedaż za pośrednictwem internetu. Nie mogło to skończyć się inaczej niż gigantycznym wzrostem całej branży. Oraz, rzecz jasna, pojawieniem się na rynku tysięcy nowych podmiotów. W styczniu 2021 roku liczba wszystkich zarejestrowanych polskich sklepów internetowych przekroczyła 44,5 tysiąca. To prawie 21,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak podaje w swoim raporcie Shoper ponad połowa korzystających z tej platformy podmiotów to mikroprzedsiębiorstwa. Zwykle prowadzone są w pojedynkę (53 proc.) lub z pomocą bliskiej osoby (28 proc.). Co ciekawe, geograficznie największe skupiska polskich graczy e-handlu to raptem trzy województwa: mazowieckie (niemal co piąty zarejestrowany w Shoper e-sklep), małopolskie oraz śląskie (po 13,5 proc.). A skąd e-sklepy pozyskują ruch i w konsekwencji klientów? Głównie z bezpłatnych źródeł wyszukiwania (31 proc.), reklam w wyszukiwarce (29 proc.) oraz z mediów społecznościowych (14 proc.).  

Trzy najciekawsze trendy ujęte w raporcie „Nowy świat e-commerce” 

 
Rekordowy wzrost e-grocery 
  Branżą która w 2020 roku zebrała w sieci prawdziwie żniwo okazały się... artykuły spożywcze. Tylko na platformie Shoper w 2020 roku zadebiutowało aż o 112 proc. więcej e-delikatesów. Trudno upatrywać innej przyczyny niż wybuch pandemii, która – szczególnie w trakcie pierwszej fali – wymusiła zmianę dotychczasowych nawyków zakupowych sporej grupy klientów.  
Wzrost wydatków na inwestycje 
  Zarówno pojawienie się nowych chętnych i bardzo zdeterminowanych graczy w walce o miejsce przy e-commerce’owym stole, jak i konieczność przyspieszenia rozwoju własnego e-sklepu niejednego właściciela tegoż skłoniły do dodatkowych inwestycji. W 2020 roku przeważały inwestycje w rozwiązania mające na celu usprawnienie zakupów oraz wzmocnienie wiarygodności danego sklepu internetowego. 15 proc. właścicieli analizowanych przez Shoper e-sklepów zdecydowało się na inwestycję w bezgotówkowe płatności (m.in. w płatności online, które omawiamy w artykule Jaki system płatności online wybrać? Porównanie ofert wiodących operatorów). 13 proc. poniosło koszt zmian warstwy wizualnej sklepu, a kolejne 12 proc. zainwestowało w certyfikat SSL, o którego wadze możesz dowiedzieć się m.in. z artykułu Certyfikat SSL a sprzedaż w e-sklepie.  
Black November 
  E-handlowcom idei Czarnego Piątku - sezonowych obniżek w ostatni piątek listopada - nie trzeba przedstawiać. Dla wielu z nich to jeden z najjaśniejszych punktów w kalendarzu. W 2020 roku trwająca w październiku i listopadzie druga fala pandemii sprawiła jednak, że niektóre e-sklepy zdecydowały się przedłużyć wyprzedażowe święto – i to nie tylko o kilka dni, ale… o cały miesiąc. Jak wynika z przedstawionych przez Shoper danych w samym listopadzie 2020 roku kupujący wydali na sprawunki online aż 93 proc. więcej pieniędzy. Branże które najbardziej obłowiły się w trakcie Black Friday 2020 to przede wszystkim: artykuły spożywcze (wzrost o 162 proc.), książki i multimedia (wzrost o 147 proc.) oraz komputery (wzrost o 108 proc.).   Szukasz informacji o wpływie pandemii na e-commerce? Garść statystyk i przemyśleń znajdziesz także w poniższych artykułach: Trendy w e-commerce: Jak pandemia zmieniła nasze nawyki zakupowe? E-commerce w trakcie pandemii. Szansa czy zagrożenie? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]