Trudno wyobrazić sobie sklep internetowy bez odpowiedniej oprawy graficznej. Czasem jednak zatrudnienie grafika lub zlecenie sesji zdjęciowej znacznie nadszarpnęłoby budżet reklamowy e-sklepu. Rozwiązaniem tego problemu są narzędzia do obróbki graficznej oraz banki zdjęć dla e-commerce.

 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz po prostu ładnego bannera do kampanii reklamowej, oprawy graficznej postu na Facebooku czy zdjęć ilustrujących wpis na firmowym blogu – nie da się prowadzić sklepu internetowego, zupełnie ignorując aspekt wizualny. Z myślą o potrzebach i realiach (brak zasobów kadrowych, finansowych czy czasowych) mikro, małych i średnich sklepów internetowych przygotowaliśmy zestawienie najbardziej pomocnych narzędzi, które pozwalają samodzielnie zadbać o oprawę graficzną sklepu online.

link

 

Najlepsze narzędzia do obróbki graficznej

 

Canva

Canva powstała z myślą o osobach chcących samodzielnie przygotowywać materiały wizualne. Dzięki setkom szablonów oraz imponującej bazie gotowych elementów graficznych – z fontami, kształtami, ilustracjami czy ikonkami na czele – narzędzie pozwala metodą „przeciągnij i upuść” zaprojektować m.in. banner reklamowy, okładkę e-booka, post na media społecznościowe itd. Canvę kochają zarówno początkujący adepci grafiki użytkowej, jak i doświadczeni artyści. Do korzystania z narzędzia niezbędny jest dostęp do internetu, dzięki któremu można na bieżąco przygotowywać i zapisywać grafiki z poziomu przeglądarki internetowej lub mobilnej aplikacji. Dodatkowo Canva umożliwia pracę w większym zespole, dzięki czemu usprawnia proces komunikacji wewnątrz grupy projektowej. Dostęp do podstawowych funkcji oraz okrojonej bazy szablonów i gotowych elementów jest bezpłatny.

Komu polecamy Canvę?

E-przedsiębiorcom, którzy chcą samodzielnie oraz bez znajomości zaawansowanych narzędzi do oprawy graficznej projektować przyjemne dla oka materiały wizualne.

 

Gimp

Gimp jest zupełnie darmowym, liczącym ponad dwadzieścia lat programem przeznaczonym do profesjonalnej edycji grafiki i zdjęć. Jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych adeptów projektowania graficznego, choć liczba dostępnych funkcji może początkowo przytłaczać. Warto poświęcić czas na dokładne poznanie możliwości programu, szczególnie, że nie brakuje, nierzadko darmowych wtyczek, kursów, instrukcji oraz poradników ułatwiających korzystanie z Gimpa. Efekt w postaci przykuwających uwagę estetycznych grafik i zdjęć gwarantowany.

Komu polecamy Gimpa?

E-przedsiębiorcom ze smykałką do grafiki.

 

Pixlr

Pixlr jest narzędziem, które pozwala na profesjonalną edycję zdjęć w oknie przeglądarki. Jego prostotę docenią osoby stawiające pierwsze kroki w retuszu lub sporadycznie korzystające z narzędzi do obróbki zdjęć. Pixlr umożliwia zarówno szybką edycję z wykorzystaniem gotowych efektów, profesjonalny retusz oraz kreatywną obróbkę z tworzeniem kolaży, wycinaniem czy dodawaniem innych obiektów na czele. Wersja podstawowa narzędzia jest bezpłatna oraz nie wymaga rejestracji.

Komu polecamy Pixlr?

E-przedsiębiorcom, którzy często korzystają z fotografii – zarówno własnego autorstwa, jak i pochodzących z banku zdjęć.

 

Recite

Recite jest bezpłatnym narzędziem przeznaczonym do uatrakcyjnienia materiałów publikowanych  na portalach społecznościowych Umożliwia niebanalną prezentację przekazów tekstowych, np. cytatów lub krótkich komunikatów o charakterze informacyjnym, promocyjnym itd. Jest banalnie prosty w obsłudze, ponieważ wystarczy wpisać tekst, a następnie wybrać jeden z wielu dostępnych szablonów. Gotową grafikę można pobrać lub bezpośrednio udostępnić m.in. na Facebooku, Twitterze, Pintereście oraz w serwisie Tumblr.

Komu polecamy Recite?

E-przedsiębiorcom aktywnie działającym w mediach społecznościowych.

 

Social Image Resizer Tool

Social Image Resizer Tool to kolejne narzędzie, którego zadaniem jest ułatwienie publikacji zdjęć i grafik w mediach społecznościowych. Umożliwia szybkie dopasowanie materiałów graficznych do rozmiaru, jaki jest wymagany w danym portalu społecznościowym. Jednocześnie dzięki możliwości ręcznego kadrowania ilustracji narzędzie pozwala w pełni kontrolować skalowanie zdjęć i grafik do nowych rozmiarów.

Komu polecamy Social Image Resizer Tool?

E-przedsiębiorcom aktywnym w więcej niż jednym kanale społecznościowym, chcącym usprawnić proces skalowania grafik na poszczególne portale.

 

Najlepsze banki zdjęć dla e-commerce

 

Zorganizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej to nie lada przedsięwzięcie. Zatrudnienie fotografa, przygotowanie scenografii, obróbka zdjęć itd. wymagają środków finansowych… albo umiejętności i czasu, których zwykle właścicielom sklepów internetowych brakuje. Z pomocą przychodzą banki zdjęć, w których można zaopatrzyć się w profesjonalne fotografie.  Niektóre banki oferują bezpłatne licencje na wykorzystanie dostępnych materiałów. Należą do nich m.in. Pixabay, Pexels oraz Unsplash. Zebrane w ich bazach zdjęcia, ilustracje, grafiki oraz pliki wideo wolne są od praw autorskich, dzięki czemu można je bezpłatnie pobierać, przerabiać i wykorzystywać na własne potrzeby – także komercyjne.

 

Sprawdź także pozostałe wpisy z serii „Najlepsze narzędzia dla e-commerce”:

1 część: Monitoring w e-commerce

2 część: E-mail marketing w sklepie internetowym

3 część: Grafika i zdjęcia w sklepie internetowym

 

Inne posty

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 4: Oprawa graficzna w sklepie internetowym

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 3: Analityka i optymalizacja e-sklepu

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 2: E-mail marketing w sklepie internetowym

Live commerce. Internetowa odsłona sprzedaży bezpośredniej

Social proof marketing. Jak go wykorzystać w sklepie internetowym?