Post covid commerce. E-handel po trzeciej fali pandemii

calendar 2021/07/06
  • rynek e-commerce

Na rynku nie brakuje opracowań podejmujących problematykę zmian w e-commerce w wyniku pandemii koronawirusa....

example_image
Na rynku nie brakuje opracowań podejmujących problematykę zmian w e-commerce w wyniku pandemii koronawirusa. Jednym z najświeższych i zarazem kompleksowo ujmujących doświadczenie trzech fal pandemii jest „Omni-commerce. Kupuj wygodnie 2021” – raport opracowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej oraz Mobile Institute.
  Wywołane przez pandemię zmiany w e-commerce można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Posiłkując się wynikami przeprowadzonego przez IGE oraz Mobile Institute badania, spróbujemy przedstawić trzy kluczowe obszary, które najczytelniej prezentują, jak obecnie wygląda post covid commerce. Co w e-commerce zmieniło się na przełomie ostatnich piętnastu miesięcy?  

Post covid commerce - zmiany w kanale zakupowym

  Pandemia sprawiła, że wiele osób nieufnie podchodzących do zakupów w sieci musiało zrewidować swoje przyzwyczajenia. Również osoby regularnie kupujące online w trakcie trzykrotnego lockdownu były zmuszone zintensyfikować internetowe sprawunki. Potwierdzenie tego faktu można z pewnością odnaleźć nie tylko w osobistych doświadczeniach naszych Czytelników, ale i w zaprezentowanych w raporcie „Omni-commerce. Kupuj wygodnie 2021”  liczbach. Aż 34 proc. internautów ogółem, 39 proc. e-konsumentów (tj. osób regularnie kupujących online) oraz aż 51 proc. kupujących mobilnie poprzez częstsze sprawunki online, wpłynęło na skokowy wzrost e-commerce. W momencie przeprowadzenia cytowanego badania (tj. w trakcie luzowania obostrzeń po trzeciej fali pandemii) jeszcze co trzeci respondent wciąż unikał zakupów w sklepach stacjonarnych.  

Post covid commerce - zmiany w nawykach zakupowych 

  Nie tylko tłumy chwyciły za wirtualne koszyki. Zmianie uległa również zawartość tychże. Wśród kategorii, które w minionych piętnastu miesiącach wyrosły na nieoczekiwane złote gwiazdy e-commerce wyróżniają się m.in. produkty medyczne (20 proc. w 2020 roku oraz 29 proc. w 2021) oraz sprzęt sportowy (odpowiednio 24 proc. i 20 proc. rok później). Równie popularną kategorią okazała się elektronika, którą w pierwszym pandemicznym roku kupowało w sieci 21 proc. respondentów i o 1 p.p. mniej w 2021 roku. Konieczność spędzenia przeważającej części wolnego czasu w domowym zaciszu obudziła w Polakach nowe potrzeby zakupowe, co sprawiło, że decydowali się oni m.in. na zakup dostępu do cyfrowej rozrywki oraz szkoleń online. 15 proc. respondentów wykupiło subskrypcję w popularnych serwisach streamingowych (np. Netflix, Spotify). Z kolei co dziesiąty badany zdecydował się skorzystać z e-learningu.  

Post covid commerce - zmiany w podejściu do zakupów 

  Wielu ekspertów prognozuje post pandemiczny kryzys finansowy. Nie trzeba jednak globalnego krachu, by na własnej skórze odczuć finansowe skutki chociażby lockdownu wybranych gałęzi gospodarki. W 2020 roku aż 33 proc. polskich internautów, w tym 65 proc. kupujących online zdecydowało się ograniczyć poważne inwestycje oraz wydatki na tzw. „przyjemności”. W 2021 roku odsetek osób zaciskających pasa znacznie spadł – odpowiednio do 19 proc. i 22 proc. Konsumenci zdają się powoli wracać do „normalności”, szczególnie, że prognozowana na ostatni kwartał 2021 roku czwarta fala pandemii w kontekście rosnącej liczby zaszczepionych przeciw COVID-19 osób wydaje się napawać nieco mniejszym pesymizmem. Szukasz dodatkowych analiz dotyczących kondycji e-handlu w czasie pandemii? Znajdziesz je m.in. w poniższych artykułach: Trendy w e-commerce: Jak pandemia zmieniła nasze nawyki zakupowe? Nowy świat e-commerce. Jakie wnioski płyną z raportu platformy Shoper? E-commerce w trakcie pandemii. Szansa czy zagrożenie? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]