Responsywne (RWD) a adaptacyjne (AWD) projektowanie witryn internetowych

calendar 2021/08/02
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Ze wszystkich raportów i publikacji branżowych płynie w zasadzie jeden przekaz. W 2021 roku...

example_image
Ze wszystkich raportów i publikacji branżowych płynie w zasadzie jeden przekaz. W 2021 roku dbanie o doświadczenia użytkowników mobilnych powinno być dla właścicieli e-sklepów strategicznym zadaniem biznesowym. Niniejszy artykuł jest wyjaśnieniem na czym polega responsywne oraz adaptacyjne projektowanie witryn internetowych. 
  W 2020 roku 92 proc. najmłodszych polskich internautów (18-24 lata) wykorzystywało urządzenia mobilne do internetowych zakupów. Sam handel mobilny (o którym piszemy w artykule Wszystko, co musisz wiedzieć o m-commerce) w zależności od regionu stanowić ma nawet 65-80 proc. handlu internetowego. Niełatwo dyskutować z takimi danymi, dlatego w niniejszym artykule poruszymy temat przygotowania e-sklepu pod potrzeby (jak widać wcale nie tak małej) grupy kupujących mobilnie. Czym różni się RWD od AWD? Odpowiedź w kolejnych akapitach.  

Projektowanie witryn internetowych pod urządzenia mobilne

  Obecnie wyróżnić można dwie koncepcje przygotowywania witryn internetowych pod urządzenia mobilne: RWD (ang. responsie web design, projektowanie responsywne) oraz AWD (ang. Adaptive Web Design, projektowanie adaptacyjne). Znacznie częściej spotykanym rozwiązaniem jest RWD, co nie znaczy, że jedynym słusznym czy pozbawionym wad.  

Na czym polega Responsive Web Design? 

  Autorem responsywnego podejścia jest Ethan Marcotte. W swojej zatytułowanej „Responsive Web Design (RWD)” książce zaproponował on metodę, w wyniku której witryna płynnie dostosowuje się do ilości dostępnego miejsca. W praktyce oznacza to automatyczne dopasowanie się do urządzenia docelowego. Jeżeli użytkownik końcowy będzie przeglądał stronę na laptopie, dopasowuje się ona do rozdzielczości tego laptopa. Jeśli na telefonie - będzie dopasowana do ekranu tego konkretnego modelu itd.  

Jakie są korzyści responsywnego podejścia?

  RWD jest mniej pracochłonne i stosunkowo łatwe do wdrożenia. Zapewnia pełną elastyczność, ponieważ umożliwia dopasowanie się do potrzeb nawet najmniej popularnych urządzeń o nietypowym ekranie. Dzięki wspomnianej elastyczności łatwiej generować pozytywne doświadczenia użytkowników. Po czwarte, jest rekomendowanym przez Google rozwiązaniem. Ma więc realny wpływ na pozycje, jakie osiąga dana witryna w zasobach wspomnianej wyszukiwarki. Jednocześnie RWD jest rozwiązaniem wymagającym większego nakładu pracy programistycznej, co, rzecz jasna, może wpływać na ostateczny koszt wdrożenia  tej technologii.  

Specyfika Adaptive Web Design

  Twórcą adaptacyjnego podejścia jest Aaron Gustafson, który w książce zatytułowanej „Adaptive Web Design (AWD): Crafting Rich Experiences with Progressive Enhancement” przedstawił podejście odmienne od wspomnianego akapit wyżej responsywnego projektowania. Adaptacyjność witryn internetowych nie polega na automatycznym dopasowaniu do rozdzielczości każdego urządzenia. Miejsce elastycznego, ale jednego projektu zajmuje kilka statycznych wersji odpowiadających określonym rozdzielczościom. To zwykle sześć wersji odpowiadających najczęściej spotykanym szerokościom ekranu, głównie 320, 480, 760, 960, 1200 oraz 1600 pikseli. W każdej z tych wersji wersji wygląd witryny nieco różni się, bo jego celem jest zapewnienie maksymalnej satysfakcji użytkownikom urządzeń o zbliżonej szerokości ekranu.   Konieczność operowania kilkoma statycznymi wersjami strony sprawia, że rozwiązanie to jest uznawane za mniej elastyczne. Jest bardziej pracochłonne i tym samym trudniejsze do wdrożenia. Również z punktu widzenia SEO uznawane jest za mniej korzystne. Z pewnością jednak aktualizowanie, modernizowanie i optymalizowanie poszczególnych wariantów jest o wiele mniej skomplikowane niż w przypadku stron responsywnych. Z punktu widzenia pracy programisty projektowanie adaptacyjne jest mniej złożone.  

Które rozwiązanie wybrać? 

  Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, która z przedstawionych metod jest lepsza. Ich wybór powinien być poprzedzony analizą celów i potrzeb biznesowych, dostępnych zasobów oraz preferencji zarządzających e-sklepem. Obecnie dominującym podejściem jest wprawdzie RWD, co nie znaczy, że to jedyne słuszne rozwiązanie.   [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]