Responsywność strony a sprzedaż w e-sklepie

calendar 2020/11/12
  • klienci e-sklepu i ich potrzeby

Czasy, w których dostosowanie wyglądu e-sklepu pod smartfony i tablety było wyłącznie przejawem innowacyjnego...

example_image
Czasy, w których dostosowanie wyglądu e-sklepu pod smartfony i tablety było wyłącznie przejawem innowacyjnego myślenia właścicieli, dawno minęły. Dziś brak mobilnej wersji sklepu bywa końcem marzeń o dochodowym biznesie online.
  Jedną z kilkunastu składowych naszego badania użyteczności sklepów internetowych jest responsywność strony internetowej, rozumiana jako dopasowanie do ekranów urządzeń mobilnych m.in. wyglądu i procesu zakupowego w e-sklepie. Jak pokazują wyniki corocznego badania polskiego rynku e-commerce, przygotowywanego przez Gemius S.A. na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej, żyjemy w erze m-commerce (handlu za pośrednictwem urządzeń mobilnych). W 2020 roku aż 69% kupujących online dokonało zakupów za pośrednictwem smartfona. Wśród najmłodszych konsumentów ten udział był miażdżąco większy. W grupie między 15 a 24. rokiem życia wyniósł bowiem aż… 92%!  Beztroskie podejście do responsywności strony e-sklepu naprawdę może skończyć się biznesowym fiaskiem, zwłaszcza że w dalszym ciągu niemal co drugi e-konsument uskarża się na niedostateczne dostosowanie interfejsu sklepów online pod ekrany telefonów i tabletów. Wśród możliwości dostosowania e-sklepu pod potrzeby urządzeń mobilnych wyróżnia się:
  • aplikacje mobilne
  • osobne strony mobilne
  • responsywne strony internetowe (ang. responsive web design, RWD).
Aplikacje i strony mobilne są inwestycjami wymagającymi sporych nakładów finansowych, dlatego rzadko decydują się na nie właściciele małych i średnich sklepów online. Najbardziej praktycznym i jednocześnie przystępnym finansowo rozwiązaniem są właśnie responsywne strony internetowe. Ich wygląd automatycznie dopasowuje się do rozdzielczości danego urządzenia. W skrócie: dobrze zaprojektowany, responsywny sklep internetowy wygląda świetnie i na laptopie, i na smartfonie, i na ekranie tabletu.  
Responsive Web Design a Google
  RWD znacznie wykracza poza dbanie o wygodę klientów czy podążanie za trendami w e-commerce. Ma również realne przełożenie na pozycje sklepu w wynikach wyszukiwania Google. Amerykański gigant już w 2016 roku jasno sprecyzował oczekiwania wobec właścicieli biznesów online. Witryna bezwzględnie musi być dostosowana pod potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Jak łatwo się domyśleć, zoptymalizowane pod smartfony i tablety strony są premiowane w wynikach wyszukiwania Google. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na ruch organiczny oraz konwersję.
Chcesz sprawdzić, czy Twój sklep internetowy jest prawidłowo zoptymalizowany pod urządzenia mobilne? Przeczytaj artykuł - Jak w 2021 roku mobilność e-sklepu wpływa na wizerunek i sprzedaż?
Dołącz do uCanCommerce, by poznać ten i kilkanaście innych wskaźników użyteczności i atrakcyjności e-sklepów.
[grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]