Social commerce. Media społecznościowe kanałami sprzedaży 

calendar 2021/03/29
  • marketing i sprzedaż w e-sklepie

Przed kilkoma laty pomysł sprzedaży za pośrednictwem mediów społecznościowych wydawał się mrzonką. Ledwie fantazją...

example_image
Przed kilkoma laty pomysł sprzedaży za pośrednictwem mediów społecznościowych wydawał się mrzonką. Ledwie fantazją pracowników działu marketingu. Dziś social commerce, czyli handel społecznościowy, to jeden z najgorętszych trendów w sektorze e-commerce. 
  Media społecznościowe nie sprzedają – to jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących wykorzystania portali takich jak Facebook, Pinterest czy Instagram w strategii marketingowej e-sklepu. Jak dowodziliśmy we wpisie Social media – 6 mitów na temat ich roli w e-commerce, portale społecznościowe to potężne, choć wciąż niedoceniane narzędzie sprzedażowe. Coraz więcej firm przekonuje się jednak do inwestowania zarówno czasu, jak i środków na działania z zakresu social commerce.  

Social commerce – co to takiego?

  Social commerce (handel społecznościowy) zawiera w sobie szereg czynności związanych z kupowaniem oraz sprzedawaniem w serwisach i aplikacjach społecznościowych. Według statystyk Stock Apps na całym świecie 15 proc. firm już wykorzystuje media społecznościowe w celach sprzedażowych, a sam rynek social commerce ma w ciągu najbliższych siedmiu lat systematycznie rosnąć. Aż 25 proc. światowych graczy e-commerce zamierza w najbliższym czasie wykorzystać ten wzrost. Na naszych oczach fantazja pracowników działu marketingu staje się rzeczywistością.  

Social media w sprzedaży 

  Uważa się, że rolą mediów społecznościowych jest zainicjowanie. Potencjalny klient, ledwie zaciekawiony materiałami marki, informacją o promocyjnej ofercie lub rekomendacją influencera w ostateczności decyduje się na zakup danego produktu. To jednak nie jedyna społecznościowa ścieżka zakupowa, na której mogą przeciąć się losy klienta i marki. Widać to szczególnie w przypadku najmłodszych e-konsumentów, dla których proces przechodzenia do zewnętrznej witryny w celu finalizacji zamówienie jest mało wygodny, a przez to zniechęcający do zakupów.  

Pokolenie Z kupuje tu, teraz, natychmiast

  Z myślą o najmłodszych użytkownikach największe serwisy społecznościowe oferują e-sklepom rozwiązania pozwalające na bezpośrednie zakupy – i to bez konieczności opuszczania ulubionego portalu. Snapchat dzięki współpracy z Shopify umożliwił bezpośrednie zakupy produktów Kylie Cosmetics. Marki, dodajmy, należącej do jednej z największych influencerek młodego pokolenia, aktywnej na Instagramie i Snapchacie Kylie Jenner.   Nic dziwnego, że o rosnące z roku na rok budżety na social commerce walczą także Pinterest, Facebook oraz Instagram. Pinterest obecnie umożliwia emisję reklam z bezpośrednim wezwaniem do działania (tj. „kup”). Facebook od jakiegoś czasu promuje Facebook Shops (cyfrowe sklepy korzystające z interfejsu Facebooka). Z kolei Instagram cały czas testuje rozwiązanie Instagram Checkouts, które ma umożliwiać finalizację e-zakupów z poziomu aplikacji.   Co ciekawe, to Chińczycy dają się dyktować nowe trendy. Raptem rok temu prognozowano, że w kolejnych latach niemal co trzeci chiński e-konsument będzie kupował za pośrednictwem portali społecznościowych. Twórcy chińskiej aplikacji Douyin (odpowiednik TikToka) poszli o krok dalej, umożliwiając influencerom sprzedaż produktów w trakcie transmisji na żywo.   Szukasz więcej informacji o praktycznym wykorzystaniu mediów społecznościowych w marketingu sklepu online? Przeczytaj nasze wpisy poświęcone wykorzystaniu social mediów w handlu elektronicznym. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]