The sale depends not only on the price

Opakowanie prezentacja (visual merchandising), warunki gwarancji czy wreszcie zaufanie do sprzedawcy – to kolejne obok ceny czynniki skutecznej sprzedaży. Jak na dłoni widać to w tradycyjnym sklepie, w którym klient może wizualnie ocenić walory produktu, dotknąć go, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poprosić o radę stojącego tuż obok sprzedawcę.

Inaczej jest w przypadku zakupów przez internet. Nie możemy produktu ani dotknąć, ani skrupulatnie obejrzeć z każdej strony czy zadać personelowi dziesiątki pytań. Właśnie dlatego właściciele sklepów internetowych powinni maksymalnie skupić się na doskonaleniu satysfakcji z użytkowania (ang. user experience, w skrócie UX) ich wirtualnych progów. Znaczenie ma absolutnie wszystko – od prezentacji wizualnej asortymentu (wysoka jakość fotografii produktowej, panoramy, grafiki 3D), przez bezpieczeństwo (certyfikaty SSL), a na płynnym działaniu witryny sklepu kończąc. Aby osiągnąć sukces nie wystarczy skupić się na optymalizacji wybranego jednego wskaźnika (np. szybkości wczytywania strony). Należy zadbać o wszystkie elementy składające się na UX, mimo że ich liczba coraz częściej mierzona jest w… setkach.

Jeżeli chcesz zwiększyć przychody w swoim sklepie internetowym (a wiemy, że tak jest), musisz odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania:

  • Jak bardzo Twój sklep jest użyteczny dla klientów?
  • Jak twoje starania w materii UX wypadają na działań tle konkurencji?

Szybko diagnozujemy problemy e-sklepów

 

Wiemy, jak trudno znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Znając bolączki właścicieli i pracowników działu marketingu e-sklepów, stworzyliśmy narzędzie, które automatycznie skanuje i analizuje pod kątem najważniejszych wskaźników UX wszystkie sklepy internetowe w danej branży. Następnie umiejscawia na wykresie końcowe oceny użyteczności, tworząc swoistą „mapę branży”. Pozwala to każdemu z właścicieli e-sklepu sprawdzać na bieżąco pozycję swojego biznesu online. Mając tę wiedzę, o wiele łatwiej jest nakreślić skuteczny plan poprawy użyteczności sklepu, a w dalszej także perspektywie wzrostu sprzedaży.

uCanCommerce generuje autorski raport użyteczności sklepu

Jakie wskaźniki bada nasz algorytm sztucznej inteligencji? To m.in.:

  • prędkość Twojej strony, która jest szalenie istotna i dla Twojego klienta, jak i wyszukiwarki internetowej (wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania),
  • certyfikat SSL – czy sklep w ogóle stosuje oraz czy został poprawnie wdrożony,
  • liczba produktów
  • stopień indeksowania przez wyszukiwarki internetowe,
  • sposób prezentacji korzyści dla klienta (promocje, darmowa dostawa),
  • łatwo dostępne regulaminy i polityki prywatności,
  • status sklepu w mediach społecznościowych,
  • oraz wiele, wiele innych parametrów.

Każdy z badanych wskaźników jest przypisywany do jednej z dwóch kategorii, tj. funkcjonalność oraz widoczność. Następnie algorytm sumuje punkty dla każdej z kategorii i umiejscawia sklep na diagramie, budującym finalną mapę danej branży. Mając dostęp do naszego uCanCommerce, możesz z łatwością podejrzeć nie tylko swoją pozycję na tle całej branży, ale także umiejscowienie dowolnego konkurenta.

Jesteś zainteresowany otrzymaniem bezpłatnego raportu użyteczności i atrakcyjności Twojego sklepu? Dołącz do nas!