CPC to wyłącznie wysokie faktury za usługi reklamowe

Większość wydawców internetowych, których model biznesowy opiera się na przychodach z reklam, takich np. jak duże portale, sieci społecznościowe czy też agregatory produktowe (porównywarki) przyjmują chętnie od sklepów internetowych każdą liczbę produktów do reklamowania. Dlaczego? Bo im więcej produktów tym większa liczba kliknięć, a klienci  (na swoje nieszczęście)  najczęściej rozliczają się w modelu CPC (cost per click), w którym płaci się właśnie za każde kliknięcie w reklamę. Co gwarantuje to tym klientom, którzy są właścicielami e-sklepów? Nic.  Jedynie dużą fakturę za usługi reklamowe pod koniec miesiąca!

Czy na pewno musimy reklamować całe, obfitujące w produkty zasoby naszych sklepów (czyli całe tzw. feedy produktowe)? Oczywiście, możemy liczyć na to, że portale czy sieci reklamowe mają swoje algorytmy optymalizacji i zapewne będą się bardzo starać… Może jednak warto ich trochę w tym wspomóc? Bo czy kiedykolwiek właścicielu e-sklepu otrzymałeś maila od reklamobiorcy: “Drogi Kliencie! Może jednak wycofaj produkty X, Y, Z bo są droższe niż u konkurencji i mają dużo gorsze zdjęcia.” Nie dostałeś? To nas nie zaskakuje. Ale my Cię możemy zaskoczyć, bo od Nas taką informację możesz dostać! 😉

Jednym z naszych głównych algorytmów analitycznych, bazujących na sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence  AI) jest “scoring produktów”. Dzięki niemu nasz system automatycznie przeskanuję wszystkie Twoje produkty z Twojego feeda i każdemu z nich przydzieli odpowiednią punktację.  Dzięki temu uzyskasz swoisty ranking produktów, które zdaniem sztucznej inteligencji warto reklamować. 

Po pierwsze: kupują oczy!

 

Co składa się na ten nasz “e-commercowy konkurs piękności”? Po pierwsze analiza zdjęć. Sprawdzamy czy produkty na zdjęciach są odpowiednio ostre. Czy są dobrze wykadrowane i umieszczone na odpowiednim tle. Czy np watermark jednak bardziej przeszkadza niż pomaga. Czy to działa? Proponujemy krótki test. Obok znajduje się natywna reklama kilku sklepów. Pytanie brzmi których produktów być nie kupił?

Po drugie: sprzedaje cena!

 

Następnym istotnym czynnikiem w naszym scoringu jest cena. Nasz system automatycznie porówna Twój sklep do najbliższej / najważniejszej konkurencji i sprawdzi czy Twoje produkty mają konkurencyjne ceny. Oczywiście nie chodzi o walkę o każdy grosz różnicy ani o masowe obniżki cen w Twoim sklepie. Chodzi tu bardziej o wyszukanie wśród Twoich produktów perełek, o bardzo atrakcyjnych, promocyjnych cenach.

Po trzecie: na klienta trzeba mieć haka!

 

Ostatnim elementem jest wyszukanie tzw. haków sprzedażowych czyli produktów, które z największym prawdopodobieństwem zainicjują kontakt klienta z nowym sklepem i wygenerują pierwszą sprzedaż. Czasem mogą to być najtańsze produkty a czasem bardzo unikatowe i niszowe, których konkurencja jeszcze nie ma. Niekiedy będą to produkty które z powodów czynników zewnętrznych są bardzo “trendy”. Do ostatniej grupy mogą należeć np. jesienne botki … wczesną wiosną, kiedy nagle w Święta Wielkiej Nocy niespodziewanie spadnie śnieg. Nikt nie zdąży ich znów zareklamować w normalnym trybie, a z Nami jest to możliwe. Nie dość, że poprawia to przychody sklepu to przy okazji pozwala “zgarnąć” nowych klientów, którzy właśnie mają taką potrzebę.

Scoring produktów to efektywne narzędzie do automatycznej selekcji oferty i szybkiej publikacji w Google Ads czy też Facebook Ads. Dodatkowo prosty raport w formie kokpitu menedżerskiego pozwalający każdemu sklepowi lepiej zarządzać asortymentem. Zaciekawiony? Dołącz i wypróbuj!