Aplikacje natywne w e-commerce

calendar 2020/11/30
  • niezbędnik właściciela e-sklepu
  • klienci e-sklepu i ich potrzeby

Zakupy online przy użyciu telefonu? Jak wykazuje tegoroczne badanie „E-commerce w Polsce” już 67%...

example_image
Zakupy online przy użyciu telefonu? Jak wykazuje tegoroczne badanie „E-commerce w Polsce” już 67% polskich internautów kupuje przez urządzenia mobilne. Czy Twój sklep jest na to gotowy? Przeczytaj, dlaczego native apps to przyszłość e-handlu. 
  W artykule Responsywność strony a sprzedaż w e-sklepie wspominaliśmy o trzech sposobach na przygotowanie się do ery m-commerce. Jednym z nich są tzw. aplikacje natywne. Przewidujemy, że w ciągu kilku lat staną się standardem w e-handlu, dlatego automatyczny algorytm uCanCommerce już dziś weryfikuje, czy właściciele sklepów online w pełni wykorzystują drzemiący w native apps potencjał.  
Aplikacje natywne, czyli jakie?
  Aplikacja natywna (ang. native app) to nic innego jak mobilna aplikacja sklepu. Umożliwia nie tylko zrobienie zakupów, ale przede wszystkim upraszcza zbieranie danych o kliencie i jego preferencjach zakupowych. Jest przy tym doskonałą platformą komunikacyjną, ponieważ pozwala z przekazem bezpośrednio dotrzeć do najbardziej zainteresowanych asortymentem sklepu osób – i to bez płatnej kampanii marketingowej. Z kolei dla klienta dobrze zaprojektowana aplikacja natywna to nie tylko prostszy proces zakupowy, ale przede wszystkim większa satysfakcja z użytkowania (user experience).   To jednak nie wszystko. Native apps to także:
  • krótsza ścieżka zakupowa,
  • pełne wykorzystanie możliwości urządzeń mobilnych, takich jak bezpośredni dostęp do aparatu, mikrofonu czy nawet listy kontaktów.
  • możliwość robienia zakupów offline,
  • marketingowe korzyści z wykorzystywania powiadomień (tzw. powiadomienia push).
  Dla wielu małych i średnich e-przedsiębiorców największą wadą aplikacji natywnych jest konieczność poniesienia wysokich nakładów finansowych. Każdy z etapów przygotowania aplikacji (od projektowania interfejsu, funkcjonalności i ścieżki zakupowej aż po umieszczenie jej w zasobach App Store i Google Play) wymaga czasu i środków. Warto także pamiętać, że zwykle ten koszt ponosi się dwukrotnie, ponieważ języki programowania pod konkretny system operacyjny tj. (iOS dla iPhone’ów i Android dla pozostałych modeli smartfonów) różnią się od siebie.  
Przyszłość e-commerce należy do aplikacji
  Do tej pory za złoty środek między kosztowną aplikacją natywną a kompletnym brakiem rozwiązań dla klientów korzystających ze smartfonów uchodziły responsywne strony www. Wraz z rozwojem m-commerce należy jednak spodziewać się, że coraz częściej od właścicieli sklepów online będzie wymagało także dedykowanych aplikacji mobilnych.   Nie prześpij mobilnej rewolucji. Logując się do swojego panelu uCanCommerce, możesz już dziś sprawdzić, czy Twoja konkurencja korzysta z aplikacji natywnych. Dołącz do nas! [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]