Błąd 404. Jak ograniczyć jego występowanie w sklepie internetowym?

calendar 2021/04/16
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Błąd 404 jest tak powszechny, że nie ma tygodnia, by statystyczny internauta nie trafił...

example_image
Błąd 404 jest tak powszechny, że nie ma tygodnia, by statystyczny internauta nie trafił na ten komunikat. Nie znaczy jednak, że nie należy zupełnie się nim przejmować – szczególnie gdy prowadzisz sklep internetowy.
  Błąd 404 pojawia się, gdy użytkownik próbuje dostać się do nieistniejącego adresu URL. Wówczas przeglądarka, nie mogąc połączyć się z wywołaną witryną (lub jej elementem, np. podstroną produktową), wyświetla właśnie komunikat o błędzie 404. Jest on powszechny i praktycznie niemożliwy do wyeliminowania. Nie znaczy to jednak, że właściciele witryn internetowych – a zwłaszcza właściciele sklepów online – powinni zupełnie machnąć na niego ręką.  

Błąd 404 w e-commerce

  Po pierwsze, negatywnie wpływają na doświadczenie użytkowników, którzy w przypadku braku możliwości dostania się do interesującej treści zwykle zupełnie porzucają eksplorację danej witryny. Dla właścicieli e-sklepów może przekładać się to na wymierne straty, ponieważ zniechęcony klient to zwykle klient stracony. Stracony na zawsze. Po drugie, mogą obniżać pozycje witryny w wynikach wyszukiwania. Roboty wyszukiwarki zwracają baczną uwagę na wszystkie podstrony, a te oznaczone błędami mają negatywny wpływ na efekt scoringu. Błąd 404 na kluczowej podstronie może sprawić, że spadnie ona o kilka punktów w rankingu wyszukiwania, co może mieć konsekwencje w postaci spadku ruchu organicznego. Ruchu, który dla wielu właścicieli małych i średnich e-sklepów jest na wagę złota.  

Jak zlokalizować błędy 404?

  Do bieżącego wyłapywania najlepiej wykorzystać bezpłatne narzędzie Google Search Console. Ta nieustannie rozwijane przez amerykańskiego giganta aplikacja jest najlepszym i najpełniejszym źródłem wiedzy o strukturze danej witryny internetowej. W swoich zasobach ujmuje także błędy indeksowania, w tym wszystkie zdiagnozowane podstrony o kodzie 404. Można więc z łatwością, podstrona po podstronie wyeliminować (niemal) wszystkie błędy 404. Google Search Console nie jest jednak narzędziem idealnym. Nieraz z pewnym opóźnieniem raportuje niepoprawnie indeksowane podstrony. Należy więc nie tylko regularnie monitorować komunikaty w Google’owskim narzędziu, ale dodatkowo warto korzystać z innych narzędzi analitycznych.  

Jak wyłączyć błąd 404?

  Po zlokalizowaniu podstron z błędnym adresem URL należy owe błędne adresy po prostu poprawić. Jak to zrobić? Najlepiej przez tzw. przekierowanie 301. Polega ono na stałym przekierowaniu adresu URL na inny. Dzieje się to w sposób całkowicie zautomatyzowany, bez udziału użytkownika czy administratora witryny. Serwer strony www automatycznie przenosi zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarki na uprzednio zdefiniowany, nowy adres. Przekierowania 301 mają szerokie zastosowanie w sklepach internetowych. W sytuacji wyłączenia – stałego lub tymczasowego - danego asortymentu z oferty właśnie za pomocą przekierowania 301 można przenieść zainteresowane owymi produktami/usługami osoby do innego, potencjalnie równie interesującego  asortymentu. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]