LinkedIn w e-commerce

calendar 2021/04/19
  • marketing i sprzedaż w e-sklepie

LinkedIn zaliczany jest do grona tzw. wielkiej czwórki mediów społecznościowych, do której należą także...

example_image
LinkedIn zaliczany jest do grona tzw. wielkiej czwórki mediów społecznościowych, do której należą także Facebook, Instagram oraz YouTube. Jak skutecznie wykorzystać jego potencjał w promocji sklepu internetowego? 
  LinkedIn na amerykańskim rynku zadebiutował w 2003 roku i szybko awansował do  miana miejsca zrzeszającego przede wszystkim profesjonalistów. Tak jak początkowo Facebook, a potem Instagram dla niejednej osoby stały się sposobem na uwiecznienie (lub wręcz wykreowanie na nowo wizji) swojego życia, tak LinkedIn w głównej prezentuje dokonania zawodowe danej osoby. W krótkim czasie amerykański serwis przestał jednak być raptem internetowym zapisem przebiegu kariery zawodowej. To przede wszystkim doskonała platforma służąca wymianie doświadczeń biznesowych,  podglądów, branżowych nowinek oraz miejsce poszukiwania nowych wyzwań na polu zawodowym. Jak można wykorzystać LinkedIn w e-commerce? Jak pokazują zrealizowane przez Gemius na zlecenie serwisu WirtualneMedia.pl  badania, tylko w grudniu 2018 LinkedIn odwiedziło ponad 2,3 miliona polskich internautów. Jednocześnie dla właścicieli sklepów online owe 2,3 miliona polskich użytkowników to niezwykle łakomy kąsek, dlatego LindkedIn w e-commerce zaczyna pełnić coraz istotniejszą rolę.  

LindkedIn w e-commerce: korzyści 

  Amerykański portal umożliwia prowadzenie dwóch typów kont: osobistego oraz firmowego (tzw. company page). I choć na całym świecie liczba zarejestrowanych użytkowników dawno przekroczyła 500 milionów, profile firmowe w dalszym ciągu stanowią niewielką ich część. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio zaprojektowany i ciekawie prowadzony profil e-sklepu na LinkedIn może z powodzeniem zastąpić Facebookowy fanpage. Wśród korzyści prowadzenia company page zwykle wyróżnia się:
  • możliwość dotarcia do ściśle określonej grupy docelowej (wyselekcjonowanej pod kątem zajmowanej profesji, spodziewanych dochodów itd.),
  • wzrost świadomości marki,
  • budowa wizerunku sklepu jako lidera swojej kategorii,
  • wzmacnianie pozytywnego wizerunku pracodawcy,
  • pozyskanie jakościowych leadów (danych kontaktowych do potencjalnych konsumentów) i kontaktów biznesowych.
  Na osobny akapit zasługują także możliwości reklamowe na LinkedIn, tym bardziej że grono przedsiębiorstw zachwyconych znakomitymi efektami kampanii reklamowych na tym portalu systematycznie rośnie. Koszty reklamowania się LinkedIn nie należą do najniższych, jednak możliwość bezpośredniego dotarcia do ściśle i niezwykle wąsko określonej grupy odbiorców jest nie do przecenienia. LinkedIn w e-commerce staje się powszechnym narzędziem do budowania i wdrażania strategii marketingowej.  

Które e-sklepy powinny rozważyć promocję na LinkedIn? 

  Pewne jest, że nie wszystkie. Z racji swojego specyficznego charakteru LinkedIn wydaje się być doskonałym medium dla sklepów internetowych:
  • oferujących usługi/produkty dla specjalistów (np. kadry zarządzającej lub osób o określonych kompetencjach zawodowych) lub
  • działających w sektorze B2B (ang. business to business – między przedsiębiorstwami).
  To właśnie dla nich LinkedIn jest wymarzoną platformą społecznościową. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]