Obsługa klienta w sklepie internetowym

calendar 2020/11/24
  • klienci e-sklepu i ich potrzeby

Wydaje Ci się, że tradycyjna obsługa klienta odchodzi do lamusa razem ze sprzedażą stacjonarną?...

example_image
Wydaje Ci się, że tradycyjna obsługa klienta odchodzi do lamusa razem ze sprzedażą stacjonarną? Ten błąd może Cię sporo kosztować.
  Możliwość łatwego skontaktowania się z obsługą klienta tylko z pozoru wydaje się być niewiele znaczącym aspektem projektowania witryny e-sklepu. W praktyce ten detal może przesądzić o sukcesie lub porażce biznesu online, dlatego inteligentny algorytm uCanCommerce także pod tym kątem ocenia użyteczność i atrakcyjność sklepów online.  
Obsługa klienta w e-commerce
  Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację. Pani X szuka eleganckiego płaszcza na zimę i w tym celu przegląda asortyment sklepów online z modą damską. Spośród wielu modeli wybrała jeden – i to spełniający niemal wszystkie jej kryteria. Brakuje tylko kluczowej informacji. Właściciel owego sklepu – przypadkowo bądź nie – nie uwzględnił w opisie produktu składu owego płaszcza. Co więc zrobi Pani X, której bardzo zależy na zakupie produktu, ale jedynie pod warunkiem, że skład spełni jej oczekiwania? Prawdopodobnie przed podjęciem ostateczne decyzji pani X zechce skontaktować się ze sklepem i uzyskać odpowiedź na swoje pytanie. To właśnie łatwość i dogodność (dla klienta!) kontaktu może przesądzić o decyzji zakupowej. Co w sytuacji, gdy ten kontakt jest utrudniony lub dostępny wyłącznie w określonym warunkach, np. wyłącznie w dni robocze? Czy kupujący w niedzielę o północy klient zaryzykuje nietrafionymi zakupami? Niestety nie. O wiele częściej porzuci koszyk i prawdopodobnie nigdy nie wróci. Umożliwienie klientom dogodnej dla nich formy kontaktu z obsługą e-sklepu ma bezpośrednie przełożenie na sprzedaż. Ma również niebagatelne znaczenie w budowaniu relacji (np. za pośrednictwem mediów społecznościowych) czy zbieraniu feedbacku po złożeniu zamówienia.  
Chatboty to nie wszystko, czyli obsługa klienta w e-commerce
  Do obecnie najpopularniejszych form kontaktu z klientami zalicza się m.in.:
  • formularze kontaktowe,
  • infolinie (coraz częściej także całodobowe),
  • wiadomości prywatne w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) – także automatyczne,
Warto rozważyć wprowadzenie przynajmniej kilku z nich. Ilu klientów, tyle preferowanych form kontaktu ze sklepem online. Nie wiesz, czy w pełni wykorzystujesz potencjał obsługi klienta online? Inteligentny algorytm uCanCommerce sprawdzi to za Ciebie! Dołącz do nas i zobacz bezpłatny raport użyteczności i atrakcyjności Twojego e-sklepu. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]