Ochrona domeny internetowej e-sklepu. Co warto zrobić, by skuteczni chronić własną domenę?

calendar 2021/04/04
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Przy prowadzeniu e-sklepu wybór odpowiedniej domeny oraz wypromowanie jej są szalenie istotne. Równie ważna...

example_image
Przy prowadzeniu e-sklepu wybór odpowiedniej domeny oraz wypromowanie jej są szalenie istotne. Równie ważna jest także ochrona domeny internetowej, dzięki której wysiłek związany z promocją sklepu nie pójdzie na marne.
 
  Jak mówi znane przysłowie: mądry Polak po szkodzie. Jak, będąc właścicielem sklepu internetowego, zostać mądrym Polakiem przed szkodą? Jednym z pierwszych kroków w budowie internetowego imperium powinna być ochrona domeny internetowej e-sklepu.  

Trzy kroki do ochrony domeny internetowej

  Po pierwsze, warto pamiętać, że wykupienie domeny nie oznacza, że kupujący jest jej właścicielem. Bliższe prawdy byłoby stwierdzenie, że zakup domeny to tak naprawdę jej… wynajem. Zwykle domenę kupuje się (tu: wynajmuje) na określony czas - zwykle od roku do pięciu lat. Po jego upływie chęć dalszego użytkowania domeny należy potwierdzić. W jaki sposób? Płacąc za jej przedłużenie. Warto jak oka w głowie pilnować terminu płatności za dalsze korzystanie z domeny. W przeciwnym razie domena wraca do puli dostępnych adresów  internetowych i absolutnie każdy może ją kupić. Może to być zarówno bezpośredni konkurent, jak i osoba szukająca okazji do szybkiego wzbogacenia się przez odsprzedaż domen zapominalskim e-przedsiębiorcom.   Po drugie, przed rejestracją domeny należy koniecznie sprawdzić, czy nie narusza ona interesów innych podmiotów. Weryfikacja domeny należy do obowiązków osoby kupującej. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) – instytucja zajmująca się rejestracją domen z rozszerzeniem .pl – nie sprawdza tego, chyba że na etapie sporu o prawa do wykorzystywania danej domeny internetowej. Lepiej więc założyć, że w przypadku rejestracji domen internetowych funkcjonuje prawo dżungli, czyli kto pierwszy, ten lepszy.   Po trzecie, domenę można chronić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest rejestracja domeny jako znaku towarowego. Znak towarowy to oznaczenie, które w obrocie gospodarczym rozróżnia produkty i usługi pochodzące od konkretnych podmiotów. Są nimi zwykle logotypy, nazwa firmy i/lub jej produkty. Coraz częściej można także spotkać domeny internetowe zastrzeżone jako znaki towarowe.  

Domena internetowa jako znak towarowy

  Zastrzeżenie domeny wiąże się z szeregiem warunków, jakie musi ona spełnić, by uzyskać ochronę prawną. Nie może być opisowa (ogólnodostępna) ani sprzeczna z dobrymi obyczajami oraz prawem. Nie może także naruszać praw innych osób i przedsiębiorstw. Procedura zastrzeżenia znaku towarowego jest czasochłonna (trwa do ośmiu miesięcy). Dodatkowo wiąże się z wyprawą do urzędu patentowego oraz koniecznością poniesienia znacznych kosztów (ok. tysiąca złotych). Rezultatem poniesienia owego trudu jest za to skuteczna ochrona w postaci zarejestrowanej jako znak towarowy domeny internetowej.  

Dlaczego warto zastrzec własną domenę?

  Ochrona prawna domeny nie tylko chroni przed cyberprzestępczością. To także skuteczna obrona przed nadużyciami konkurencji, m.in. w mediach społecznościowych oraz wyszukiwarkach internetowych. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]