Opisy kategorii w sklepie internetowym

calendar 2021/01/13
  • produkty w e-sklepie

O wartości dobrego opisu produktu nie trzeba przekonywać żadnego właściciela sklepu online. A co...

example_image
O wartości dobrego opisu produktu nie trzeba przekonywać żadnego właściciela sklepu online. A co z opisami kategorii? Czy warto zawracać sobie nimi głowę?
 Do opisów kategorii w sklepie internetowym przywiązuje się mniejszą wagę niż do opisów produktów. Nic dziwnego – w końcu to na podstronie produktowej rozgrywa się właściwa walka o przekonanie potencjalnego klienta do zrobienia zakupów. Czy znaczy to, że opisy kategorii można zupełnie odpuścić? Niezupełnie.

Znaczenie dobrego opisu kategorii

Opisy kategorii są niezwykle ważne z punktu widzenia optymalizacji strony pod wyniki wyszukiwania (SEO). Można w nie w naturalny sposób wpleść tzw. słowa (frazy) kluczowe. Przypomnijmy, że to wyrażenia, które użytkownicy wpisują w okno wyszukiwarki internetowej. Jeśli w treści danej witryny pojawia się poszukiwane przez internautę słowo, istnieje spora szansa, że w wynikach wyszukiwania pojawia się zawierająca je witryna. Wsparcie działań z zakresu SEO to nie jedyny plus dobrego opisu kategorii. Jest on także doskonałą przestrzenią m.in. na kreowanie potrzeb zakupowych, przemycenie treści edukacyjnej czy podkreślenie nieoczywistych zalet konkretnej grupy produktów.

Gdzie umieścić opis kategorii?

Umiejscowienie opisu kategorii bywa kością niezgody między specjalistami od pozycjonowania a osobami zajmującymi się UX (ang. user experience – satysfakcja z użytkowania). Z punktu widzenia SEO im wyżej w strukturze strony znajdzie się opis kategorii, tym lepszych efektów można oczekiwać. Spece od user experience przekonują jednak, że klientom należy przede wszystkim dać to, czego oczekują najbardziej – listingu produktów danej kategorii. Produkty powinny być widoczne w tzw. widoku above the fold (powyżej linii zgięcia), czyli bez konieczności przewijania ekranu w dół. W takim przypadku opis powinien być tak krótki jak to możliwe. Trudno raptem w kilku zdaniach zawrzeć i słowa kluczowe, i wartość merytoryczną, i zachętę do zakupów. Jak więc znaleźć złoty środek między ekspozycją listingu produktów a długością tekstu? W polskiej branży e-commerce dominują trzy metody pogodzenia ze sobą argumentów SEOwców z wytycznymi specjalistów od UX.
Opis kategorii w bocznej kolumnie (sidebar)
Umieszczenie opisu z boku listingu produktów (w tzw. sidebarze) pozwala nie tylko na maksymalną ekspozycję asortymentu, ale również stworzenie wyczerpującego tekstu. Odpowiednio długiego, by naturalnie wpleść wszystkie niezbędne słowa kluczowe oraz jednocześnie zadbać o czytelność i wartość dla klientów. Ze względu na SEO nie jest to jednak w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie, przez co poleca się je głównie dużym sklepom internetowym o ugruntowanej pozycji.
Podzielenie opisu kategorii na dwie części
To rozwiązanie, które w najbardziej satysfakcjonujący sposób pozwala pogodzić zalecenia dot. pozycjonowania z user experience. Tekst zostaje bowiem podzielony na dwie części, z których:
  • krótki fragment umiejscowiony jest nad listingiem produktów,
  • reszta tekstu umiejscowiona zostaje u dołu strony (pod listingiem produktów).
Krótki fragment składa się zwykle z kilku zdań, które zawierają najważniejszą frazę kluczową oraz zachęcają do zapoznania się z asortymentem. Z kolei druga część tekstu zawiera nie tylko obszerniejszą liczbę słów kluczowych, ale także dodatkowe treści (np. o walorze edukacyjnym). Wykorzystanie opcji „czytaj więcej” Ta możliwość zakłada umiejscowienie w całości tekstu nad listingiem produktów przy jednoczesnym użyciu funkcji ukrycia wybranych fragmentów treści. Pozwala jednocześnie czerpać korzyści z pozycjonowania, jak i maksymalnie wyeksponować listing produktów. Użytkownik po wejściu na podstronę kategorii widzi jedynie niewielki fragment tekstu oraz dostępne produkty. W przypadku chęci dokończenia lektury wystarczy kliknąć w przycisk umożliwiający rozwinięcie pełnego tekstu. Dla wielu małych i średnich sklepów online to idealne rozwiązanie. Czy wiesz, jakie elementy powinien zawierać dobry opis kategorii? Przeczytaj wpis Jak napisać dobry opis kategorii? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]