Personalizacja oferty. Jak wykorzystują ją e-sklepy?

calendar 2021/01/30
  • marketing i sprzedaż w e-sklepie

W 2021 roku znalezienie nowego obszaru, w którym można zbudować zdecydowaną przewagę konkurencyjną wydaje...

example_image
W 2021 roku znalezienie nowego obszaru, w którym można zbudować zdecydowaną przewagę konkurencyjną wydaje się być nie lada wyzwaniem. Nie znaczy, że takowy nie istnieje. Jest nim personalizacja oferty.
  Personalizację można w dwóch słowach streścić do „indywidualnego podejścia”. W e-commerce personalizacja oferty i usług nie będzie niczym innym jak umiejętnym zbieraniem danych o klientach oraz przetwarzaniem tych danych w sposób umożliwiający stworzenie idealnej – jak spod igły - oferty.  Od kilku lat klienci pragną bowiem dopieszczenia, a jego najlepszym przejawem jest oferta zgodna z oczekiwaniami i preferencjami konsumentów. Nie ma zbyt wiele przesady w twierdzeniu, że personalizacja to nie tylko rozumienie, ale przede wszystkim opiekowanie się potrzebami klienta. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno w ocenie obsługi klienta, jak i satysfakcji użytkowania. W 2021 roku to właśnie wysokie noty w tych obszarach będą budowały przewagę konkurencyjną. Aby skutecznie poznać nawyki i preferencje konsumentów, niezbędne jest zbieranie odpowiednich danych. Lektura wydanego pod koniec 2020 roku raportu „Komunikacja sklepów internetowych. Raport 2020” przynosi cenną odpowiedź na pytanie:  
Po jakie dane sięgają polskie e-sklepy, personalizując ofertę?
  W niniejszym raporcie zestawiono zarówno doświadczenia 216 polskich sklepów  internetowych, jak i oczekiwania e-konsumentów w zakresie otrzymywania spersonalizowanych komunikatów. Wnioski są niezwykle ciekawe. Wśród najczęściej wykorzystywanych do personalizacji oferty danych są m.in.: płeć (20,75%), imię (28,3%), historia zakupów (11,32%), preferencje zakupowe, np. ulubiona kategoria lub marka (18,87%) oraz interakcje ze stroną (11,32%). A jakimi danymi są skłonni podzielić się polscy e-konsumenci? Najczęściej wskazywane dane to m.in. płeć (78,4%), imię (77,5%), adres e-mail (71,6%), preferencje zakupowe (56,6%) oraz miasto zamieszkania (41%). Z punktu widzenia właścicieli sklepów online interesującymi danymi są preferencje zakupowe klientów. Co drugi e-konsument jest gotowy podzielić się tymi danymi, podczas gdy raptem 18% badanych sklepów online wykorzystuje wiedzę o preferencjach zakupowych do proponowania spersonalizowanych ofert.
Moda na personalizację oferty i usług
W 2021 roku personalizacja będzie odgrywać jeszcze większą rolę niż dotychczas. Z przytoczonego raportu dodatkowo wynika, że raptem 18% badanych e-sklepów personalizuje ofertę. W kolejnych edycjach możemy jednak spodziewać się znaczącego wzrostu tego odsetka. Co drugi badany sklep online (53,19%) deklaruje bowiem chęć wprowadzenia personalizacji oferty i usług w najbliższym czasie. Co jeszcze zmieni się w e-commerce? Przeczytaj artykuł Trendy w e-commerce. Co nas czeka w 2021 roku?  [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]