Prędkość ładowania strony a sprzedaż w e-sklepie

calendar 2020/11/17
  • klienci e-sklepu i ich potrzeby

Mówi się, że „czas to pieniądz”. Ten czas ma kolosalne znaczenie w e-commerce, ponieważ...

example_image
Mówi się, że „czas to pieniądz”. Ten czas ma kolosalne znaczenie w e-commerce, ponieważ aż 40% internautów odpuszcza zakupy online, gdy czas ładowania witryny przekracza… trzy i pół sekundy.
  Prędkość ładowania strony (page speed) jest nie tylko jedną z kilkunastu pozycji w naszym raporcie użyteczności sklepów internetowych. Niestety może również być powodem wolniejszego rozwoju Twojego biznesu online.  
O czym mówi szybkość ładowania strony?
  Prędkość ładowania strony jest wskaźnikiem informującym o tym, jak dużo czasu potrzebuje witryna na pełne załadowanie zawartości. Mówiąc wprost: ile czasu upłynie od momentu wstukania adresu e-sklepu do możliwości swobodnego eksplorowania treści i asortymentu. Myślisz, że współczesnych internautów charakteryzuje anielska cierpliwość? Nic bardziej mylnego. Według przeprowadzonych przez Akamai i Gomez.com badań niemal co drugi internauta (47%) oczekuje, że strona www wczyta się w ciągu maksymalnie dwóch sekund. Wiesz, w którym roku Akamai i Gomez.com przeprowadzili swoje badania? W 2009. Czy przez minione kilkanaście lat świat zwolnił? Bynajmniej. Dzisiaj właściciele e-sklepów cały czas muszą szukać równowagi między funkcjonalnością i estetyką a szybkim ładowaniem strony. Każda zniecierpliwiona oczekiwaniem i opuszczająca witrynę osoba to utracony – prawdopodobnie na zawsze – klient.  
Szybkość ładowania strony a Google  
  Dla Google prędkość ładowania stron jest tak istotna, że amerykański koncern opracował nawet własny wskaźnik – Google Page Speed. Ma on kolosalne znaczenie dla skuteczności działań z zakresu pozycjonowania.  Dlaczego? Google wprost uwielbia, gdy strony www spełniają wyśrubowane standardy funkcjonalności i wygody współczesnych internautów. Skoro aż 40% z nich odpuszcza eksplorowanie danej strony po upływie niecałych czterech sekund oczekiwania na załadowanie treści, dla Google to niezwykle czytelny sygnał. Owa witryna nie ma nic wspólnego ani z wygodą, ani z funkcjonalnością, ani z atrakcyjnością. Czy takie witryny wyświetlają się jako jedne z pierwszych w wynikach wyszukiwania? Niestety nie. Co ważniejsze, im krótszy czas ładowania strony, tym skuteczniej algorytm Google indeksuje podstrony. O wadze indeksacji podstron przeczytasz więcej pod tym linkiem.  
Szybkość ładowania strony w 2020 roku
  Coraz więcej osób wykorzystuje możliwości smarfonów – także do zakupów online. Kiepskie połączenia internetowe, słabsza moc obliczeniowa komórek czy wreszcie zakłócenia zasięgu telefonii komórkowej wpływają negatywnie na prędkość ładowania się strony. Właściciele e-sklepów oczywiście nie mają wpływu na tego typu czynniki zewnętrzne. Na usprawnienie czasu ładowania się swoich e-sklepów – owszem, mają.  
Chcesz sprawdzić, czy Twój sklep internetowy ładuje się szybciej niż witryna konkurencji? uCanCommerce sprawdzi to za Ciebie!
Dołącz do nas, by sprawdzić ten i kilkanaście innych wskaźników użyteczności i atrakcyjności e-sklepów.
[grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]