6 kroków do skutecznych formularzy w sklepie internetowym

calendar 2021/10/04
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Niezależnie od tego, czy celem formularzy w Twoim sklepie internetowym jest pozyskanie subskrybentów newslettera,...

example_image
Niezależnie od tego, czy celem formularzy w Twoim sklepie internetowym jest pozyskanie subskrybentów newslettera, przesłanie zapytania do biura obsługi klienta czy złożenie zamówienia - istnieje kilka uniwersalnych zasad, o których warto zawsze pamiętać.
  Skuteczne formularze są jednym z najważniejszych elementów stron internetowych - nie tylko w przypadku sklepów online. Warto świadomie je projektować. O ile trudno mówić o sprawdzonym, zawsze efektywnym przepisie na wzorcowy formularz, o tyle istnieje kilka uniwersalnych zasad, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo realizacji założonych celi biznesowych.  

Skuteczny formularz w sklepie internetowym w sześciu krokach

 
  1. Im mniej, tym lepiej
Im mniejsza liczba pól w formularzu, tym więcej użytkowników będzie skłonnych go wypełnić. Jak podaje serwis HubSpot, przeprowadzone w 2010 roku badanie użytkowników tego portalu wykazało, że zmniejszenie liczby pól formularza z czterech do trzech zaowocowało wzrostem konwersji o 50 proc.  
  1. Nie ma nic za darmo
Mówi się, że „w ekonomii nie ma czegoś takiego jak darmowe obiady”. Nie inaczej jest w przypadku handlu internetowego. Użytkownicy mają coraz większą świadomość, jak wielkim zasobem są ich dane osobowe. Nic więc dziwnego, że nie są skłonni dzielić się nimi zupełnie za darmo. W 2015 roku firmy LeadR oraz IRCentrer przeprowadziły badanie, z których wynika, że siedmiu na dziesięciu internautów postrzega swoje dane (w tym przypadku adres e-mail) za walutę umożliwiającą konsumpcję treści w internecie. Właściciele sklepów internetowych mają tę świadomość, dlatego coraz powszechniejsze jest wykorzystywanie tzw. lead magnets, czyli prezentów (np. rabat na zakupy, darmowy e-book) otrzymywanych w zamian za zapis do newslettera i/lub pozostawienie danych kontaktowych.  
  1. Potencjał social proof 
Formularze w sklepie internetowym to doskonała przestrzeń do przetestowanie w praktyce zasady społecznego dowodu słuszności. „Już X osób pobrało nasz najnowszy raport o kondycji polskiego sektora e-commerce” brzmi o wiele bardziej perswazyjnie niż „Pobierz najnowszy raport o e-commerce w Polsce”. Więcej o najlepszych sposobach na wykorzystanie w sklepie internetowym społecznych dowodów słuszności przeczytasz we wpisie Social proof marketing. Jak wykorzystać go w sklepie internetowym?  
  1. Informacje o błędach
Zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania błędów w wypełnianiu formularzy jest kluczowe nie tylko dla realizacji celów biznesowych. Jest również istotne z punktu widzenia użyteczności i funkcjonalności witryny internetowej. Jak jednak informować użytkowników o błędnie uzupełnionych polach? Po pierwsze, warto dokładnie wskazać źródło błędu oraz sposób jego naprawienia (np. numer telefonu musi mieć podany prefiks kierunkowy 0048 zamiast +48). Po drugie, komunikat o błędzie powinien wyświetlać się nad konkretnym polem.  
  1. Siła tkwi w prostocie…
Skuteczne formularze to maksymalnie uproszczone formularze. Neutralna kolorystyka, umiarkowanie w ozdobnikach i finezyjnych fontach, konkretne komunikaty oraz ograniczenie do minimum informacji zwiększają zarówno użyteczność, jak i czytelność formularzy w sklepie internetowym.  
  1. ….i w testowaniu
Najważniejsza zasadą projektowania skutecznych formularzy są testy. Użytkownicy danej witryny mogą mieć szczególne upodobania i przyzwyczajenia, dlatego regularne testowanie, analizowanie  wyników oraz nieustanna optymalizacja formularzy pozwalają świadomiej wykorzystywać ich potencjał biznesowy. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]