Core Web Vitals – kilka słów o zmianie algorytmu Google

calendar 2021/05/27
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Amerykański koncern zapowiedział spore zmiany w funkcjonowaniu swojej wyszukiwarki. W połowie czerwca 2021 Google...

example_image
Amerykański koncern zapowiedział spore zmiany w funkcjonowaniu swojej wyszukiwarki. W połowie czerwca 2021 Google wprowadzi aktualizację algorytmu, która będzie dotyczyć podstawowych wskaźników internetowych (ang. Core Web Vitals). 
  Każda prowadząca e-sklep osoba doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma ruch organiczny, czyli ten pochodzący z bezpłatnych zapytań internautów. Jednocześnie Google nieustannie rozwija swój flagowy produkt, kładąc olbrzymi nacisk na polepszenie doświadczeń swoich użytkowników. W rezultacie koncern nieustannie dąży do poprawienia jakości prezentowanych wyników wyszukiwania, czego wyrazem są właśnie debiutujące podstawowe wskaźniki internetowe. W artykule wyjaśnimy, jakie parametry mierzy Core Web Vitals i co ta aktualizacja oznacza dla e-sklepów.  

Core Web Vitals – nowy google’owski wskaźnik 

  Wspomniane podstawowe wskaźniki internetowe to zestaw trzech wskaźników opisujących doświadczenia użytkowników w kontakcie z daną witryną internetową. Owe trio tworzą: wskaźnik LCP (ang. largest contentful paint), wskaźnik FID (ang. first input delay) oraz wskaźnik CLS (ang. cumulative layout shift).  
Largest Contentful Paint 
LCP mierzy wydajność ładowania strony, rozumianą jako czas niezbędny do załadowania się największego elementu treści (zwykle obrazu) i liczony od momentu, gdy użytkownik wywoła dany adres URL. Pożądany wynik nie powinien przekraczać 2,5 sekundy. Z kolei LCP przekraczający 4 sekundy może okazać się realnym powodem spadku pozycji witryny w rankingu wyszukiwania Google.  
First Input Delay
Drugi z wprowadzonych przez Google wskaźników mierzy tzw. opóźnienie interakcji ze stroną (tzn. czas od momentu gdy użytkownik pierwszy raz wejdzie w interakcję z daną stroną a przeglądarka na to zareaguje). W pomiarze uwzględniany jest dowolny interaktywny element, który został przez użytkownika kliknięty jako pierwszy. Jaka wartości wskaźnika FID uchodzi za pożądaną? Poniżej 100 milisekund. Warto przy tym pamiętać, że interakcje mające wpływ na FID to m.in. kliknięcia, stuknięcia czy naciśnięcie klawiszy.  
Cumulative Layout Shift 
Ten wskaźnik odpowiada za pomiar przesunięcia układu strony podczas ładowania. Dla użytkowników ma to ogromne znaczenie, ponieważ przesuwanie i/lub rozsuwanie się elementów w trakcie próby wejścia w interakcję ze stroną rodzi zrozumiałą frustrację. W przypadku e-sklepów frustracja może prowadzić do zupełnego zaniechania dalszego eksplorowania oferty. Wynik wskaźnika CLS powinien mieścić się w skali 0-1. Wartości nieprzekraczające 0,1 są równoznaczne z dbałością o dobre doświadczenia użytkowników witryny.  

Jak Core Web Vitals wpłyną na funkcjonowanie e-sklepów? 

  Choć zmiany w algorytmie Google nie pozostaną bez wpływu na wszystkie indeksowane przez tę wyszukiwarkę witryny, to właśnie sektor e-handlu najmocniej odczuje ich skutki. Po pierwsze, w przypadku dwóch witryn o porównywalnie wysokiej atrakcyjności i wartości merytorycznej to strona gwarantująca lepsze doświadczenia będzie premiowana w wynikach wyszukiwania. Po drugie, dbanie o znakomity user experience uchodzi za jeden z kluczowych czynników sukcesu w e-commerce. Google więc nie tyle przeprowadza wielką rewolucję, co reaguje na bieżące trendy w handlu elektronicznym.  

Co jeszcze ma znaczenie w tzw. algorytmie Google?

  Debiutujące w czerwcu podstawowe wskaźniki internetowe to nie jedyne składowe słynnego algorytmu amerykańskiego giganta. Na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania wpływa mnóstwo czynników – a do tego nie wszystkie zostały ujawnione przez Google. W 2021 roku wśród najważniejszych elementów składających się na algorytm na pierwszy plan wysuwają się m.in.:   Warto przy tym pamiętać, że Core Web Vitals nie wyczerpują w pełni złożoności doświadczenia i satysfakcji klientów e-sklepów. Na doświadczenia użytkowników wpływa wiele czynników. uCanCommerce analizuje kilkanaście z nich, prezentując nie tylko kompleksowy wynik danego sklepu, ale również odnosząc go do rezultatów bezpośredniej konkurencji. Dołącz do nas i odbierz spersonalizowany raport użyteczności i widoczności Twojego e-sklepu!  [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]