Czy da się przymierzyć produkt bez wychodzenia z domu? O roli AR w e-commerce

calendar 2021/03/09
  • klienci e-sklepu i ich potrzeby

W opracowanym przez Gemius S.A. raporcie E-commerce Polska 2020 aż 43% niekupujących w sieci...

example_image
W opracowanym przez Gemius S.A. raporcie E-commerce Polska 2020 aż 43% niekupujących w sieci wskazało brak możliwości fizycznego kontaktu jako główny powód niechęci do zakupów online. Odpowiedzią na potrzeby tej grupy może być technologia zwana augmented reality (ang. rozszerzona rzeczywistość, AR). 
  Nieraz w kontekście wykorzystania AR w e-commerce pojęcie „rozszerzonej rzeczywistości” zamiennie używa się z „wirtualną rzeczywistością” (ang. virtual reality, VR). Nie są to jednak synonimy. VR jest technologią generująca cyfrowy obraz, w który można wejść wyłącznie z pomocą specjalistycznych urządzeń. Flagowym produktem tego typu są gogle VR Oculus QUEST. Z kolei „augmented reality” (rozszerzona rzeczywistość) jest technologią będącą pomostem między światem wirtualnym i realnym. Pomostem, który scala owe światy w jeden obraz. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości nie potrzeba tu żadnych specjalnych czy kosztownych urządzeń. Wystarczy komputer lub urządzenie mobilne (smartfon, tablet). Ideę rozszerzonej rzeczywistości najpełniej obrazuje stworzona przez sieć drogerii Sephora aplikacja Virtual Artist. Po wgraniu swojego zdjęcia konsumentka ma możliwość poznać dopasowane do jej typu urody kosmetyki. Aplikacja umożliwia także wykonanie próbnego wirtualnego makijażu.  

Rozszerzona rzeczywistość – korzyści dla e-commerce 

  Wśród zalet wykorzystania AR w e-commerce wymienia się przede wszystkim:
  • uproszczenie procesu zakupowego,
  • zwiększenie zaufania do marki i oferowanego przez nią asortymentu,
  • zmniejszenie ryzyka nieudanych zakupów i późniejszych zwrotów i/lub reklamacji,
  • wzbudzenie zainteresowania i ciekawości nowych grup odbiorców (zwiększenie świadomości marki),
  • zwiększenie długości wizyt w e-sklepie,
  • wzrost sprzedaży.
Najważniejszą korzyścią wynikającą z rosnącej popularności AR jest zmniejszenie przewagi sklepów stacjonarnych nad internetowymi, a przez to możliwość pozyskania nowych klientów – osób do tej pory niekupujących online. Dzięki wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości osoby te mają wreszcie możliwość fizycznego kontaktu z produktem bez konieczności wybrania się do tradycyjnego sklepu, np. odzieżowego czy drogerii. Nic więc dziwnego, że tą technologią interesują się giganci z branży fashion (moda) i beauty (kosmetyki). Wirtualne przymierzalnie czy wspomniane wcześniej aplikacje takie jak Virtual Artist spotykają się z coraz większym zainteresowaniem klientów.  

Nie tylko moda i uroda…

  Wykorzystanie AR w e-commerce nie jest domeną wyłącznie branży odzieżowej czy kosmetycznej. Z rozszerzonej rzeczywistości korzystają także e-sklepy z branży meblarskiej oraz motoryzacyjnej. Te pierwsze zwykle umożliwiają samodzielne zaprojektowanie wystroju konkretnego pomieszczenia w domu klienta. Firmy motoryzacyjne umożliwiają z kolei internetową konfigurację modelu samochodu. Wielu ekspertów w wykorzystaniu AR w e-commerce upatruje wielką szansę na rozwój e-handlu. Czy rozszerzona rzeczywistość podzieli losy sztucznej inteligencji, stając się jednym z najważniejszych trendów? Obiecujemy, że będziemy to monitorować.   Chcesz dowiedzieć się jakie są najważniejsze trendy w e-commerce, o których będzie głośno w 2021 roku? Zapoznaj się z artykułem Trendy w e-commerce. Co nas czeka w 2021 roku? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]