Trendy w e-commerce. Co nas czeka w 2021 roku?

calendar 2021/03/03
  • rynek e-commerce

2020 rok był dla sektora handlu elektronicznego nadzwyczaj udany. Co nas czeka w 2021...

example_image
2020 rok był dla sektora handlu elektronicznego nadzwyczaj udany. Co nas czeka w 2021 roku? Na jakie trendy warto zwrócić uwagę? 
  Odpowiedzi na powyższe pytania postanowiliśmy poszukać w najnowszej edycji raportu firmy Divante – rodzimego lidera rozwiązań i produktów dla e-commerce. W wydanej pod koniec 2020 roku publikacji zaproszeni przez Divante eksperci wskazali najważniejsze trendy w e-commerce, o których będzie głośno w 2021 roku. Do najczęściej powtarzających się prognoz należą: social commerce, marketplaces, AI i security. Tłumacząc z branżowej mowy to odpowiednio: handel społecznościowy, internetowe platformy handlowe, sztuczna inteligencja oraz szeroko rozumiane bezpieczeństwo.  

Trendy w e-commerce w 2021 

  Zanim przejdziemy do krótkiego omówienia każdego z czterech wiodących trendów e-commerce 2021, warto na chwilę zatrzymać się przy liczbach. W raporcie uwzględnione  zostały statystyki m.in. z amerykańskiego rynku. Są nie tylko bardzo ciekawe, ale i rozpalające nadzieje właścicieli sklepów internetowych. Okazuje się bowiem, że w samym pierwszym półroczu minionego roku Amerykanie przeznaczyli na zakupy online aż 357 miliardy dolarów, co w perspektywie rok do roku oznacza wzrost aż o 30 proc. Z kolei podmioty handlujące na należącej do Amazona platformie zakupowej zeszły rok obrotowy (w USA kończy się on 31 maja) zakończyły ze średnimi obrotami na poziomie 160 tysięcy dolarów. To średnio aż o 60 tysięcy więcej niż w minionych latach.   Jeśli ktokolwiek skorzysta na pandemii, z pewnością do grona tych szczęśliwców będą należeli właściciele sklepów internetowych. Przedstawiamy najaktualniejsze trendy w e-commerce.  

Social commerce

  Choć początkowo handel społecznościowy wydawał się ciekawostką ekscytującą głównie futurologów z sektora e-handlu, dziś wymieniany jest jako jeden z najważniejszych trendów w e-commerce. E-konsumenci spędzają w aplikacjach społecznościowych większość wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że właściciele portali takich jak Facebook, Instagram czy nawet Pinterest aktywnie szukają sposobów, by połączyć relaksujące scrollowanie z zakupami online. Jest to tym ważniejsze, że aż 87 proc. e-konsumentów przyznaje, że media społecznościowe odgrywają wielką rolę w ich procesie zakupowym.   O rosnącej roli social commerce przeczytasz więcej we wpisie: Social commerce – media społecznościowe kanałem sprzedaży.  

Marketplaces

  Nazwa „marketplaces” może wielu właścicielom małych i średnich sklepów online wydawać się obca, jednak sama idea z pewnością jest doskonale znana. Marketplaces to nic innego jak internetowe platformy sprzedażowe, np. rodzime Allegro. W dobie pandemii współpraca z platformami sprzedażowymi dla wielu detalistów okazała się świetnym sposobem na przetrwanie wiosennego lockdownu. Dlaczego? O wiele prościej, szybkiej i taniej jest dołączyć do istniejącej platformy niż od zera stawiać sklep internetowy.  

AI (sztuczna inteligencja)

  Wraz z rozwojem inteligentnych algorytmów coraz więcej właścicieli sklepów internetowych sięga po te rozwiązania z zakresu AI. Szacuje się, że obecnie nawet 42 proc. e-przedsiębiorstw korzysta ze zdobyczy sztucznej inteligencji. W kolejnych latach odsetek ten będzie wzrastał, podobnie jak wykorzystanie innych nowoczesnych technologii – z rozszerzoną rzeczywistością (augmented reality, AR) na czele.   O roli AR w e-commerce przeczytasz więcej we wpisie:  Czy da się przymierzyć produkt bez wychodzenia z domu? O rosnącej roli AR w e-commerce.  

Bezpieczeństwo w sieci 

  Wraz z nowymi, w głównej mierze zdalnymi realiami pracy i prowadzenia biznesu pojawiły się nowe wyzwania, przede wszystkim związane z bezpieczeństwem w sieci. Jak się okazało, w pandemii nie tylko kwitnie handel elektroniczny, ale i cyberprzestępczość. Kradzież wrażliwych danych osobowych, ataki hackerskie czy zakłócenia w działalności biznesowej zdają się być głównym internetowym zagrożeniem, z którym będziemy mierzyć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Kwestie związane z bezpieczeństwem własnego biznesu mogą więc niejednemu właścicielowi sklepu online spędzić sen z powiek. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]