Dropshipping. Na czym polega sprzedaż w tym modelu?

calendar 2021/07/02
  • rynek e-commerce

Prowadzenie sklepu internetowego, szczególnie oferującego produkty fizyczne, wiąże się z koniecznością zadbania m.in. o...

example_image
Prowadzenie sklepu internetowego, szczególnie oferującego produkty fizyczne, wiąże się z koniecznością zadbania m.in. o stany magazynowe oraz realizację zamówień klientów. A gdyby tak prowadzić sklep, jednocześnie nie musząc martwić się o logistykę? Dropshipping to umożliwia.
      Dropshipping to forma sprzedaży internetowej, w której uczestniczą trzy podmioty: dostawca (np. hurtownik lub producent), sklep internetowy (będący pośrednikiem) oraz finalny odbiorca. Z punktu widzenia klienta proces zakupowy niewiele różni się od sprawunków w „tradycyjnym” e-sklepie. Konsument za pośrednictwem strony internetowej składa zamówienie, które następnie zostaje przekazane do dostawcy w celu jego realizacji. W tym modelu właściciele e-sklepu nie muszą więc martwić się ani o wystarczające zatowarowanie (stanami magazynowymi zarządza bowiem dostawca) ani o sam proces realizacji zamówienia.
Formalnie można wyróżnić dwa rodzaje dropshippingu:
  • sprzedaż własną, w której umowa na odległość zawierana jest między sklepem a finalnym odbiorcą towaru oraz
  • sprzedaż pośrednią, w której umowa na odległość zawierana jest między dostawcą/hurtownią a odbiorcą.
 

Korzyści dropshippingu

 
Niższe koszty prowadzenia e-sklepu
Magazyn generuje spore koszty. To nie tylko wynajem powierzchni magazynowej, ale także konieczność m.in. zakupu infrastruktury, oprogramowania oraz zatrudnienia osób zajmujących się realizacją złożonych zamówień. W tym wypadku te koszty ponosi dostawca asortymentu.  
Brak konieczności zamrożenia kapitału
W modelu „tradycyjnym” zakupiony towar stanowi własność e-sklepu i do momentu sprzedaży stanowi zamrożone środki pieniężne. To znacząco zmniejsza swobodę dysponowania gotówką i może wpływać na płynność finansową sklepu.  
Możliwość skupienia się na strategicznych obszarach biznesowych
Przeniesienie realizacji złożonych zamówień na inny podmiot sprawia, że zarządzający e-sklepem mogą w większym stopniu skupić się na innych działań biznesowych, np. promocji, pozyskiwaniu klientów czy dopracowywaniu funkcjonalności witryny sklepu.  
Bardzo szeroka oferta
Ograniczona przestrzeń magazynowa zwykle wymusza na właścicielach sklepów internetowych skupienie się na ściśle określonym asortymencie. Brak konieczności prowadzenia własnego magazynu umożliwia niemal nieograniczoną ofertę – to pochodzącą od wielu dostawców.  
Automatyzacja sprzedaży
Współpraca na linii dostawca-sklep internetowy zwykle opiera się na specjalistycznej platformie, która integruje wszystkie kluczowe obszary handlowe. Pozwala to niemal zupełnie zautomatyzować proces sprzedaży, dzięki czemu zarówno przepływ informacji, jak i realizacja zamówień przebiegają bez większych zakłóceń.  

Wady dropshippingu

 
Ograniczony wpływ na realizację zamówienia
Przeniesienie logistyki na inny podmiot nie tylko zwalnia z finansowych i czasowych kosztów związanych z realizacją złożonych zamówień. Niestety znacząco zmniejsza wpływ na wiele aspektów związanych z wysyłką zakupów klienta – głównie na szybkość, sprawność i jakość. Brak kontroli może zwiększać liczbę błędów, które nie pozostają bez wpływu na wizerunek e-sklepu.  
Nagłe zmiany cen
Ceny asortymentu uzależnione są od warunków handlowych zaoferowanych przez dostawcę. Nierzadko są zmienne, zwłaszcza w przypadku współpracy z podmiotem zagranicznym, gdy duży wpływ na cenę hurtową, do której e-sklep narzuca swoją marżę ma kurs walutowy.  
Wydłużona ścieżka komunikacyjna
Obecność dodatkowego podmiotu może znacząco wydłużyć komunikację – i to zarówno w przypadku problemów z realizacją konkretnego zamówienia, jak i wątpliwości klienta dotyczących danego produktu. Wszelkie niedociągnięcia, opóźnienia oraz frustracja klientów idą na konto e-sklepu, zmniejszając tym samym satysfakcję z zakupów oraz rzutując negatywnie na wizerunek sklepu.  
Nieprawidłowości w synchronizacji produktów
Platformy integrujące sklep z magazynem dostawcy nie są pozbawione wad. Jedną z nich mogą być opóźnienia w synchronizacji produktów, skutkujące nieprawdziwą informacją o stanach magazynowych. W najgorszym scenariuszu może skończyć się złożeniem zamówienia na towar, którego fizycznie już nie ma, ale przez opóźnienia synchronizacji informacja nie dotarła do e-sklepu. Nie musimy chyba wspominać, jak takie doświadczenia wpływają na samopoczucie klientów. Dropshipping jest jednym z kilku modeli biznesowych, w ramach których może funkcjonować sklep internetowy. Więcej informacji o pozostałych formach e-sklepów znajdziesz w artykule Najpopularniejsze rodzaje sklepów internetowych. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]