Ekologiczny e-commerce? Handel elektroniczny w dobie kryzysu klimatycznego

calendar 2021/03/11
  • rynek e-commerce

Mimo największej miłości jaką darzymy handel elektroniczny, trudno uznać ten sektor za szczególnie przyjazny...

example_image
Mimo największej miłości jaką darzymy handel elektroniczny, trudno uznać ten sektor za szczególnie przyjazny środowisku. Nie znaczy jednak, że branża nie podejmuje wysiłków mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu e-handlu na środowisko. 
  W 2020 roku na rynku pojawiła się jedna z najciekawszych publikacji poświęconych zapobieganiu katastrofie klimatycznej. Raport „Green Generation. Wspólnie na rzecz Ziemi” uwzględnia nie tylko doświadczenia kilkudziesięciu ekspertów wiodących na polskim rynku marek, ale dodatkowo zawiera wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dwóch tysięcy polskich internautów. Lektura owego raportu jest m.in. próbą odpowiedzi na pewne pytanie. Czy ekologiczny e-commerce jest możliwy?  

Ekologia a e-commerce

  W kwestii dbania o środowisko e-handel nie cieszy się dobrą opinią. Miażdżący odsetek (96 proc.) polskich e-konsumentów przynajmniej raz spotkał się z zachowaniem mającym niewiele wspólnego z ekologią. Jakie są główne przywary branży? Badani internauci przede wszystkim wskazują na:
  • używanie folii do pakowania i zabezpieczenia przesyłek (31 proc.),
  • pakowanie pojedynczych produktów spożywczych w osobne foliowe opakowania i reklamówki (29 proc.),
  • pakowanie niewielkich zamówień w duże opakowania i używanie wypełniaczy (28 proc.),
  • wysyłanie jednego zamówienia w kilku partiach (23 proc.),
  • brak możliwości odbioru paczki w punkcie stacjonarnym (18 proc.).
  Coraz częściej jednak e-sklepy (szczególnie oferujące naturalne lub ekologiczne produkty) wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i szukają zamienników folii bąbelkowej, plastikowych opakowań czy wypełniaczy. Część sklepów oferuje, zwykle dodatkowo płatną, opcję zapakowania produktu w pochodzące z recyklingu opakowania. Niemal co trzeci badany respondent jest gotowy przystać na takie rozwiązanie, i to nawet dopłacając niewielką kwotę do zamówienia (maksymalnie dwa złote)! 44 proc. e-konsumentów jest w stanie dłużej poczekać na wysyłkę zamówienia, o ile zamówiony asortyment zostanie dostarczony w jednej przesyłce.  

Ekologiczny e-commerce? Czy to w ogóle możliwe?

  Jakie proekologiczne działania może podjąć właściciel małego lub średniego sklepu online? Autorzy raportu wskazują sześć kluczowych obszarów, nad którymi warto popracować. Ich dodatkową zaletą jest możliwość pozyskiwania zupełnie nowej, ale za to systematycznie rosnącej grupy klientów. Należą do niej eko-konsumenci, dla których ekologiczne działania e-sklepu mogą być czynnikiem przesądzającym o decyzji zakupowej.  

Ekologiczny e-commerce - działania do wdrożenia od razu

  Dostawa do punktów odbioru  Przesyłka kurierska jest o mniej przyjazną środowisku formą dostawy niż dostawa do paczkomatów lub odbiór na stacji benzynowej czy w kiosku. Coraz częściej konsumenci szukają możliwości dostawy w okolicy ich zamieszkania, dzięki czemu mogą odebrać zamówienia w trakcie spaceru lub drogi do/z pracy. Niedzielenie pojedynczego zamówienia na kilka partii  Co piąty badany jest gotowy poczekać dłużej na realizację zamówienia, byle uniknąć podzielenia go na mniejsze partie. 25 proc. e-konsumentów jest gotowych poczekać trzy dni, a 8 proc. jest w stanie zaakceptować aż tygodniowe opóźnienie w wysyłce. Ekologiczne i biodegradowalne opakowania  Na rynku nie brakuje ekologicznych, biodegradowalnych lub pozyskanych z recyklingu opakowań. Co więcej, 16 proc. badanych internautów jest w stanie ponieść dodatkowe koszty, żeby uniknąć pakowania asortymentu w plastikową folię. Ograniczenie liczby zwrotów  Swego czasu handlujące odzieżą i/lub obuwia e-sklepy wręcz zachęcały do nadmiernego składania zamówień, oferując darmową możliwość zwrotu np. ubrania w niepasującym rozmiarze. Obecnie coraz częściej podkreśla się wagę świadomych zakupów, a marki modowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom eko konsumentów, oferując możliwość rezerwacji i przymiarki produktu w punkcie stacjonarnym. Oznaczenia i certyfikaty 17 proc. e-konsumentów jest zainteresowanych informacją, czy oferowany asortyment jest ekologiczny lub czy proces produkcji przebiegał bez szkody dla środowiska. Warto podkreślić naturalny, organiczny czy ekologiczny charakter produktów… o ile sklep i/lub producent może pochwalić się stosownymi certyfikatami. Dostawa bez śladu węglowego  Ekologiczna logistyka to nie tylko unikanie generowania śmieci przy pakowaniu i zabezpieczeniu towaru. Równie ważne jest nieprzyczynianie się do wzrostu śladu węglowego. W rezultacie coraz więcej przewoźników oferuje m.in. dostawę dronem lub przy pomocy elektrycznych samochodów. Chcesz dowiedzieć się jakie są najważniejsze trendy w e-commerce, o których będzie głośno w 2021 roku? Zapoznaj się z artykułem Trendy w e-commerce. Co nas czeka w 2021 roku? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]