Instagram w służbie e-commerce

calendar 2021/02/05
  • marketing i sprzedaż w e-sklepie

Wygląda na to, że swego czasu Mark Zuckerberg wiedział co robi, kupując niepozorną aplikację...

example_image
Wygląda na to, że swego czasu Mark Zuckerberg wiedział co robi, kupując niepozorną aplikację do hostingu zdjęć. Instagram, bo o nim mowa, z roku na rok staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie e-commerce. 
  Instagram to założony w 2010 roku fotograficzny portal społecznościowy połączony z aplikacją o tej samej nazwie. Już dwa lata po debiucie został za okrągły miliard dolarów kupiony przez Facebooka. Od tego czasu jego popularność systematycznie rośnie. W połowie 2018 roku liczba użytkowników Instagrama przekroczyła miliard, z czego niecałe 7 milionów osób to Polacy. Nic więc dziwnego, że stopniowo i branża e-commerce zainteresowała się wykorzystaniem tego niezwykle obiecującego miejsca.  
Instagram – od zdjęć do content marketingu
  Instagram oferuje swoim użytkownikom nie tylko hosting zdjęć, ale także rozbudowane narzędzia do kreatywnej obróbki zdjęć (tzw. filtry), możliwość udostępniania krótkich, znikających po upływie doby relacji (Instagram Stories) oraz prowadzenia transmisji na żywo. Z jego możliwości korzystają już nie tylko zwykłe osoby, ale także celebryci, politycy, twórcy internetowi (zwani potocznie influencerami) oraz, rzecz jasna, marki – zarówno globalne, jak i lokalne.   Uważa się, że Instagram to medium dla młodych i bardzo młodych osób. Najbardziej liczne i aktywne grupy wiekowe to osoby w przedziale 18-24 lata (34% wszystkich użytkowników) oraz 25-34 lata (29% wszystkich użytkowników), jednak nie znaczy to, że marka czy e-sklep z ofertą dla osób powyżej 35. roku życia nie ma czego tutaj szukać.   Wręcz przeciwnie.    Instagram wprawdzie zadebiutował jako przestrzeń do dzielenia się fotografiami, jednak z czasem stał się czymś więcej niż tylko albumem z pięknymi zdjęciami. Coraz częściej marki nie tylko inspirują, ale także edukują oraz promują ważne dla siebie wartości. Oprócz fotografii rosnące znaczenie zaczyna mieć treść, co sprawia, że na Instagramie stopniowo pojawiają się także 40- i 50-latkowie.  
Dlaczego warto być aktywnym na Instagramie?
  Umiejętna komunikacja na Instagramie wiąże się z szeregiem korzyści, z których dla e-commerce najważniejsze to:
  • budowanie skupionej sklepu społeczności,
  • nawiązywanie trwałych relacji z grupą docelową,
  • kreowanie potrzeb zakupowych dzięki kontekstowej ekspozycji asortymentu,
  • możliwość współpracy z internetowymi liderami opinii (influencerami) w ich naturalnym środowisku,
  • skuteczne wsparcie sprzedaży.
 
Czy Instagram to (re)medium dla mojego e-sklepu? 
  To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli małych i średnich biznesów. Odpowiedź uzależniona jest od kilku czynników, w tym: oczekiwanych efektów, obecności grupy docelowej czy wreszcie samego pomysłu na prowadzenie firmowego konta. Nie należy jednak pochopnie skreślać tego portalu, ponieważ Instagram to obecnie jedno z niewielu miejsc, gdzie wciąż można prowadzić efektywną komunikację – i to bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów na płatne promowanie treści. Przeczytaj o jednym z najgorętszych trendów e-commerce, czyli o Social commerce. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]