Jak polskie e-sklepy wykorzystują SEO? Garść danych i refleksji po lekturze raportu Senuto

calendar 2021/07/22
  • rynek e-commerce

Właściciele nawet najmniejszych sklepów internetowych doskonale wiedzą, jak wielką moc kryje ten skrót. SEO,...

example_image
Właściciele nawet najmniejszych sklepów internetowych doskonale wiedzą, jak wielką moc kryje ten skrót. SEO, bo o nim mowa, jest także głównym tematem raportu Senuto tu - „E-commerce w Polsce 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO.”
  Obecnie w zasobach Google zindeksowanych jest ponad 80 tysięcy polskich sklepów internetowych. Nic dziwnego, ponieważ wyszukiwarki internetowe to jedno z najlepszych źródeł ruchu i potencjalnych klientów. Klientów najbardziej zainteresowanych danym asortymentem, dodajmy. W przeciwnym wypadku nie przeszukiwaliby oni zasobów Google - czy to w poszukiwaniu opinii o danym towarze, czy konkretnej oferty. Czy owe osiemdziesiąt kilka tysięcy polskich e-sklepów w pełni wykorzystuje potencjał SEO? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest właśnie opracowanie raportu Senuto „E-commerce w Polsce 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO”.  

Najciekawsze dane z raportu Senuto

  W polskojęzycznej wersji Google indeksowanych jest obecnie 87 489 sklepów internetowych, z czego ponad sześć tysięcy z nich zadebiutowało w 2020 roku. Najpopularniejsze kategorie, jakimi handlują polskie e-sklepy to dom i ogród (16,7 proc.) oraz moda (13,1 proc.). Niekwestionowanym polskim liderem ruchu organicznego (tj. pochodzącego z wyników zapytań internautów) jest Allegro. Miesięcznie notuje średnio 69 milionów wizyt. Duże sklepy internetowe chętnie wykorzystują SEO w swoich działaniach. Prawie połowę wszystkich wizyt w polskich e-sklepach generuje dziesiątka największych rynkowych graczy. Średni ruch organiczny w tych sklepach to 16 milionów wizyt miesięcznie. W przypadku sklepów spoza listy TOP 500 to raptem 816 wizyt SEO w skali miesiąca. A jednocześnie ponad 70 proc. polskiego e-handlu to małe sklepy o łącznej liczbie zindeksowanych podstron nieprzekraczającej tysiąca adresów URL. Najstarsze polskie e-sklepy (pod względem „wieku domeny”) to tchibo.pl oraz egmont.pl. Liczą sobie równo ćwierć wieku (25 lat). Najpopularniejsze w Polsce platformy e-commerce to WooCommerce oraz Prestashop. Każdą z nich wybrało po 13 tysięcy spośród 57 tysięcy zbadanych pod tym kątem podmiotów.  

Smartfony kontra laptopy

  W artykule - Jak w 2021 roku mobilność e-sklepu wpływa na wizerunek i sprzedaż? - napomknęliśmy, jak ważne jest dbanie o potrzeby dynamicznie rosnącej grupy mobilnych klientów. Mobilność e-sklepu jest także oczkiem w głowie Google. Zebrane przez Senuto dane wyłącznie potwierdzają, jak wielkie znaczenie ma bycie mobile-friendly (ang. przyjaznym urządzeniom mobilnym). W minionych dwóch latach aż 60 proc. ruchu z SEO pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych. Można więc z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że w 2021 roku dostosowanie sklepu pod urządzenia mobilne to już standard. Większość polskich e-sklepów (86,8 proc.) spełnia go. W TOP 500 badanych e-sklepów 95 proc. jest rzeczywiście mobile-friendly. W TOP 1000 mobilność dotyczy 94 proc. podmiotów, a w TOP 10 00 dokładnie 91 proc.  

Core Web Vitals 

  Wprowadzenie w połowie 2021 roku podstawowych wskaźników internetowych (ang. core web vitals) odbiło się szerokim echem w branży. W raporcie również poświęcono temu zagadnieniu miejsce, badając jak polskie sklepy internetowe wypadają pod kątem dwóch z trzech nowych mierników. Średni LCP (ang. Largest Contentful Paint) dla sklepów internetowych w Polsce wynosi 3,14 sekundy. Przypomnijmy, że rekomendowany przez Google czas na załadowanie się największego elementu nie powinien przekraczać 2,5 sekundy. Również wyniki CLS (ang. Cumulative Layout Shift) nie napawają optymizmem. Średni CLS polskich sklepów wynosi 0,3, co twórcy raportu określili jako „bardzo słaby”. Jedynie 1/3 analizowanych sklepów online mieści się w zalecanym przez Google przedziale, czyli między 0 a 0,1. Dodatkowo niemal co drugi polski e-sklep powinien pilnie popracować nad wartością CLS. Więcej informacji o podstawowych wskaźnikach internetowych znajdziesz m.in. w artykule Core Web Vitals - kilka słów o nowych algorytmie Google oraz Core Web Vitals - kilka słów o optymalizacji podstawowych wskaźników internetowych.   [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]