Trendy w e-commerce: Jak pandemia zmieniła nasze nawyki zakupowe?

calendar 2021/02/27
  • rynek e-commerce

Niemal każda poświęcona trendom w e-commerce zeszłoroczna analiza prędzej czy później porusza temat pandemii....

example_image
Niemal każda poświęcona trendom w e-commerce zeszłoroczna analiza prędzej czy później porusza temat pandemii. To, co początkowo wydawało się ledwie lokalnym chińskim wirusem, stało się siłą napędową, która zmieniła niemal wszystko. 
  Pandemia zmieniła wszystko, w tym nasze nawyki zakupowe. Portal ShopAlike postanowił zmierzyć owe wszystko i poddał gruntownej analizie zeszłoroczne wzorce zakupowe konsumentów z trzynastu europejskich krajów, w których obecna jest ta platforma. Jednym z efektów tego badania było wyłonienie produktów, w które w pierwszym roku pandemii najczęściej zaopatrywaliśmy się w sieci.  

Z punktów stacjonarnych do internetu

  W 2020 roku nie tylko sklepy tradycyjne przeniosły się do sieci. Migrowali klienci – także ci do tej pory sceptycznie nastawieni do zakupów internetowych. Zebrane przez ShopAlike dane potwierdzają internetową „wędrówkę ludów”. Dodatkowo dane ze wszystkich badanych krajów potwierdzają rosnący udział seniorów wśród e-konsumentów ogółem. W 2020 odsetek kupujących w sieci osób po ukończonym 65. roku życia wzrósł średnio o 92%. Aktywność polskich seniorów (wzrost o 26,96%) co prawda nie jest tak imponująca jak ich rówieśników z Danii (wzrost o 142%) czy z Austrii (wzrost o 182%). Wyraźnie jednak widać, że nawet polscy seniorzy zmienili swoje nawyki zakupowe - coraz odważniej wkraczają w internet oraz świat zakupów online.  

Co kupowaliśmy w 2020? 

  Wydawać by się mogło, że w zeszłym roku absolutnym hitem sprzedaży były środki ochrony osobistej (maseczki, przyłbice, jednorazowe rękawiczki ochronne). Maseczki faktycznie znalazły się na drugim miejscu najbardziej pożądanych towarów, notując wzrost zainteresowania e-konsumentów aż… 8 162 proc. W zestawieniu najlepiej sprzedających się produktów królują jednak ciężarki, których sprzedaż wzrosła prawie o 10 000 proc. Zaprezentowane przez ShopAlike dane kolejny raz potwierdzają to, o czym kilkukrotnie pisaliśmy na łamach naszego bloga. Lockdown wymusił przystosowanie naszego domowej przestrzeni do pracy, nauki zdalnej, uprawiania sportu czy świętowania z dala od rodziny. Nie dziwi więc fakt, że zmieniły się nasze nawyki zakupowe, które wpłynęły na wzrost sprzedaży takich kategorii jak laptopy (w Polsce wzrost o 121 proc.), dekoracje świąteczne (w Polsce 40 proc.) czy stoliki pod laptopy (w Polsce 12 proc.). Uśredniona lista sprzedażowych hitów e-konsumentów z badanych trzynastu krajów prezentuje się następująco:  
  • ciężarki (9 349 proc.),
  • maseczki ochronne (8 162 proc.),
  • kompost (1 510 proc.),
  • puzzle (1 149 proc.),
  • moda wiosenna (1 019 proc.),
  • hantle (1 012 proc.),
  • słoiki (554 proc.),
  • termometry (539 proc.),
  • mąka (355 proc.),
  • rękawiczki jednorazowe (345 %).
 

Trendy w 2020 roku

Oprócz wzrostu zainteresowania domowym sprzętem fitness oraz środkami ochrony osobistej ekspertom ShopAlike udało się wyodrębnić kilka dodatkowych, wyraźnie widocznych zmian w preferencjach zakupowych e-konsumentów.   Zmiany w modzie Akcja #zostańwdomu zmieniła oczekiwania dotyczące mody. Dla wielu konsumentów czynnikiem warunkującym zakup przestały być trendy. O wiele ważniejsza okazała się wygoda, którą zapewniała odzież sportowa czy domowa. W rezultacie spadł popyt zarówno na modę uliczną, jak i ubrania fast fashion (ang. szybka moda – kiepskiej jakości, typowe dla sieciówek kolekcje „na jeden sezon”).   Mój dom to moja twierdza Konieczność spędzenia znacznej części roku w zaciszu czterech ścian sprawiła, że musieliśmy na nowo zdefiniować funkcjonalność własnego domu. Pojawiły się nowe wyzwania, np. konieczność zapewnienia kącika do pracy i/lub zdalnej nauki. Konsumenci dużą uwagę przywiązywali także do aspektu estetycznego, stawiając na przyjemne na oka, kojące elementy dekoracyjne oraz tekstylia domowe. Miało to szczególne znaczenie w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym, które dla wielu osób okazały się pierwszymi spędzanymi poza rodzinnym domem świętami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie pandemii na rynek e-commerce to odsyłamy Cię do artykułu E-commerce w trakcie pandemii. Szansa czy zagrożenie? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]