Jak napisać idealny opis kategorii dla sklepu internetowego?

calendar 2021/01/14
  • produkty w e-sklepie

O wadze dobrego opisu kategorii chyba nie musimy już nikogo przekonywać. Czym powinien cechować...

example_image
O wadze dobrego opisu kategorii chyba nie musimy już nikogo przekonywać. Czym powinien cechować się opis kategorii i, przede wszystkim, j ak go napisać?
Dobry opis kategorii jest na wagę złota. Pozytywnie wpływa na obecność witryny w wynikach wyszukiwania konkretnych fraz (tzw. słów kluczowych). Pozwala to w efekcie pozyskać zupełnie nowych klientów – i to bez dodatkowych nakładów na działania reklamowe. Opisy kategorii to także, niestety, zbyt często niedoceniane narzędzie sprzedażowe. Dobrze skonstruowany opis bowiem może zarówno edukować klientów,  jak i kreować potrzebę zakupową. Nic dziwnego, że tak wielu właścicieli małych i średnich sklepów internetowych szuka odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie napisać opis kategorii. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym elementom idealnego opisu.
Długość
Decyzja o długości opisu powinna być uzależniona od jego umiejscowienia w strukturze strony (przeczytaj więcej we wpisie Opisy kategorii w sklepie internetowym). Z punktu widzenia pozycjonowania, im dłuższy i wyżej umiejscowiony tekst, tym większy jego potencjał. Z drugiej strony opis należy przygotować z myślą głównie o klientach – a nie robotach wyszukiwarki internetowej. Kilka wyczerpujących, ale jednocześnie przyjemnych w odbiorze zdań ma zdecydowanie większą moc niż tzw. „lanie wody” na kilkanaście tysięcy znaków.
Unikalność
Właściciel sklepu internetowego nie musi osobiście stworzyć opisy kategorii. Może z powodzeniem zlecić to zadanie copywriterowi, szczególnie gdy nie czuje się na siłach, by samodzielnie mu podołać. Na ogół dobry copywriter wie jak napisać dobry opis kategorii. Każdy opublikowany na stronie sklepu tekst jednak musi być unikalny. Unikalny, a więc nie skopiowany czy przeklejony z innej witryny lub podstrony. Duplikacja tekstu osłabia pozycje strony w rankingu wyszukiwarki, a dodatkowo wykorzystywanie cudzych tekstów jest naruszeniem praw autorskich.
Słowa kluczowe
Wplecenie w tekst słów kluczowych pozwala zwiększyć widoczność witryny w rankingu wyszukiwarki. Należy przy tym pamiętać, że sekret tkwi w umiarze. Słowa kluczowe muszą nie tylko pasować tematycznie do danej kategorii i asortymentu, ale również nie mogą zmniejszać czytelności tekstu. Upychanie słów kluczowych, zbyt częste ich powtarzanie czy używanie fraz niedopasowanych kontekstowo to częste błędy wielu właścicieli sklepów online. Błędów tych można z łatwością uniknąć. Wystarczy skorzystać z usług SEO copywritera (osoby specjalizującej się w tekstach pod optymalizację stron www).
Wartość merytoryczna
Opis kategorii powinien łączyć w sobie działania z zakresu pozycjonowania z warstwą merytoryczną. Jak więc go napisać? Tak, aby po jego lekturze potencjalni klienci byli wyposażeni w wiedzę umożliwiającą świadomy zakup. W opisie można z powodzeniem zawrzeć informacje dot.:
  • ogólnej charakterystyki produktów z danej kategorii,
  • korzyści z używania danego asortymentu,
  • sposobów wykorzystania produktów w codziennych sytuacjach,
  • konkurencyjnej przewagi oferty,
  • unikalnych cech asortymentu,
  • bestsellerów i/lub produktów wartych szczególnej uwagi,
  • historii stojącej za daną grupą produktową itd.
Nagłówki i śródtytuły
Jedną z najważniejszych zasad tekstów internetowych jest formatowanie. Podzielenie treści na rozdzielone nagłówkami i śródtytułami fragmenty ułatwia nie tylko sam proces pisania opisu kategorii, ale przede wszystkim zwiększa jego czytelność i przejrzystość. Dodatkowo nagłówki są szalenie istotne z punktu widzenia pozycjonowania. Wplecenie w nie słów kluczowych zwiększa szanse na wyższą pozycję w rankingu wyszukiwania.
Linkowanie wewnętrzne 
Linkowanie wewnętrzne to nic innego jak przekierowanie do innych, znajdujących się w zasobach danego sklepu podstron. Linkować można zarówno do wyodrębnionych w ramach danej grupy podkategorii, jak i pojedynczych produktów (np. wskazanych w opisie jako bestsellery). Takie przekierowania nie tylko ułatwiają klientom sprawną nawigację po asortymencie sklepu, ale przede wszystkim zwiększają skuteczność optymalizacji pod wyniki wyszukiwania. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]