Na czym polega usługa ship from store?

Marta Tutunidis-Kucharska

calendar 2021/11/02
  • rynek e-commerce

Dla właścicieli sklepów internetowych realizujących strategię wielokanałową (omnichannel) dużym wyzwaniem bywa logistyka. Jednym ze...

example_image
Dla właścicieli sklepów internetowych realizujących strategię wielokanałową (omnichannel) dużym wyzwaniem bywa logistyka. Jednym ze sposobów jej optymalizacji są zakupy z dostawą ze sklepu stacjonarnego (ang. ship from store).
  Ship from store to usługa umożliwiająca realizację zamówień nie przez centralny magazyn danego e-sklepu, ale przez prowadzone przez niego punkty stacjonarne. Zainteresowanie tym rodzajem  dostawy wzrosło w trakcie pierwszej fali pandemii koronawirusa. To właśnie wtedy niemal wszystkie aspekty związane z logistyką e-commerce były wyzwaniem. Począwszy od wystarczającego zatowarowania, a na samym procesie pakowania i wysyłki zamówień kończąc. Logistyczne wyzwania e-sklepów dla konsumentów zwykle bywają źródłem frustracji, szczególnie gdy okazuje się, że tradycyjne sklepowe półki wręcz  uginają się pod produktami, które zamówione online bywają dostarczane nawet z kilkutygodniowym opóźnieniem.  

Amerykanie kochają dostawę ship from store

  Bed Bath & Beyond, amerykańska sieciówka sprzedająca szeroko rozumiane artykuły przeznaczone do dekoracji wnętrz, uchodzi za wzór wdrożenia strategii ship from store. Aż 25 proc. spośród zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie sklepów marki zostało przekształconych w mini centra logistyczne. Ich zadaniem jest m.in. obsługa zamówień internetowych. Jak podaje sama marka, w drugim kwartale 2020 roku ponad jedna trzecia wszystkich zamówień w Bed Bath & Beyond była wysyłana ze sklepów stacjonarnych. Za pioniera opisywanego rozwiązania uchodzi jednak Best Buy, amerykańska sieć supermarketów z elektroniką. Od 2014 roku realizuje model dostawy ze sklepów stacjonarnych. Już w pierwszym roku wpłynęło na wzrost przychodów z handlu internetowego z 7 do 9,8 proc. Obecnie wszystkie należące do sieci sklepy stacjonarne realizują zamówienia internetowe. Co więcej, w 2020 roku marka ogłosiła dalszą rozbudowę aż 250 spośród niespełna tysiąca sklepów. Cel? Jeszcze sprawniejsza obsługa zamówień internetowych.  

Korzyści ship from store

  Amerykańskie doświadczenia potwierdzają, że wdrożenie dostawy ze sklepu może wspierać realizację celów biznesowych. Wzrost przychodów to jednak nie jedyna korzyść, na której osiągnięcie mogą liczyć rozważający wysyłkę ship from store przedsiębiorcy.  
Krótszy czas dostawy
Dla wielu e-kupujących krótki okres oczekiwania na dostawę jest jednym z najważniejszych czynników zakupowych. W 2017 roku nawet co trzeci amerykański konsument rezygnował z zakupów w przypadku braku możliwości dostawy… w ten sam dzień. Wysyłka ship from store pozwala znacznie skrócić czas realizacji zamówienia i tym samym spełnić oczekiwania konsumentów.  
Wzrost konwersji
Pionier metody ship from store, amerykańska sieć Best Buy już w pierwszym roku mogła pochwalić się wzrostem przychodów z e-commerce. Możliwość szybkiej dostawy może być czynnikiem skutecznie zachęcającym do zakupów, co z kolei wpływa na wzrost konwersji.  
Niższy wskaźnik zwrotów
Eksperci podkreślają także, że szybka dostawa może skutkować niższym wskaźnikiem zwrotów. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której konsument decyduje się na zwrot produktów, na których dostawę czekał tak długo, że zdążył zaopatrzyć się w nie w inny sposób. Dostawa ship from store może temu zapobiec.  
Rotacja towaru
Realizowanie zamówień internetowych przez sklepy stacjonarne pozwala na większą rotację towaru, przede wszystkim na sprawniejsze zarządzanie zapasami. Oznacza to nie tylko lepsze wykorzystanie powierzchni sklepu stacjonarnego, ale także szansę uniknięcia niższej marży z powodu wyprzedaży zalegających produktów. Więcej o logistyce w małych i średnich sklepach internetowych w artykule - Logistyka w e-commerce. Jak wygląda dostawa w małych i średnich sklepach online? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]