Najpopularniejsze modele płatności w e-commerce

calendar 2020/12/30
  • klienci e-sklepu i ich potrzeby

Jak wykazało przeprowadzone w październiku 2020 roku badanie „Komunikacja sklepów internetowych. Raport 2020” brak...

example_image
Jak wykazało przeprowadzone w październiku 2020 roku badanie „Komunikacja sklepów internetowych. Raport 2020” brak pożądanej przez klienta metody płatności jest trzecią najczęstszą przyczyną rezygnacji z zakupów. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym w Polsce modelom płatności w e-commerce.
  Płatności w e-commerce nie są tak prostą sprawą jak w tradycyjnych sklepach. Po dokonaniu wyboru klient podchodzi do kasy, gdzie uiszcza opłatę za dany towar/wykonaną usługę. A w sieci? Nie ma tradycyjnej lady, przy której e-konsument mógłby dokonać transakcji kupna. Nie ma też ekspedienta, który przyjąłby gotówkę lub nabiłby stosowną kwotę na terminal płatniczy. Pieniądze w stu procentach wirtualnie przechodzą z konta klienta na konto sklepu.  
Płatności w e-commerce
Wydawałoby się, że istnieje szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem takich transakcji, jednak nic bardziej mylnego. Za bezpieczeństwo przesyłanych danych odpowiada szyfrowanie SSL . Z kolei sprawna podróż środków z rachunku bankowego klienta na rachunek sklepu online to zadanie dla systemów do płatności online. Zanim do nich przejdziemy, zatrzymajmy się na moment przy najbardziej popularnych metodach płatności za zakupy internetowe.  
Najpopularniejsze w Polsce metody płatności online
 Przelewy internetowe Od lat cieszą się mianem najczęściej wybieranego sposobu płatności online. Niektóre sklepy internetowe wciąż korzystają z przelewów tradycyjnych. Konsument loguje się do swojego banku, gdzie uzupełnia odpowiednie pola, wpisuje kwotę płatności i zleca przelew. W ciągu kilku dni roboczych środki pojawiają się na koncie sklepu online. Znacznie szybszą i coraz popularnością metodą płatności w e-commerce są tzw. szybkie przelewy, które zleca się za pośrednictwem systemu do płatności internetowych. Środki są natychmiast księgowane na koncie e-sklepu, co znacząco przyspiesza proces realizacji zamówienia.   Portfel elektroniczny Portfele elektroniczne nieco przypominają tradycyjne konta bankowego, ale z drobną różnicą – są przedpłacone. Właściciel e-portfela wpłaca określone środki, po czym może w zupełnie dowolny sposób nimi gospodarować, np. płacić za zakupy online czy zlecać tradycyjne przelewy. Jednym z najpopularniejszych serwisów posiadającym opcję prowadzenia e-portfela jest PayPal.   Płatność kartą Dla wielu konsumentów konieczność podania w internecie numeru karty kredytowej/debetowej i kodu CVV wiąże się z wieloma wątpliwościami dotyczącymi bezpieczeństwa ich finansów. Z tego względu płatności kartą, choć bezsprzecznie wygodne, szybkie i powszechne (szczególnie w zagranicznych sklepach internetowych) nie są tak popularne jak mogłoby się wydawać.   BLIK W 2015 roku na rynku zadebiutował BLIK – polska aplikacja do szeroko rozumianych płatności. Umożliwia nie tylko płatności internetowe, ale również wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz płatności w sklepach stacjonarnych. Z aplikacji mogą korzystać wyłącznie klienci uczestniczących w systemie banków. W bankowej aplikacji mobilnej istnieje możliwość wygenerowania krótkiego kodu BLIK, służącego do zatwierdzania transakcji. Kod zachowuje ważność przez dwie minuty, a po jego użyciu transakcję należy dodatkowo potwierdzić w aplikacji. Cały proces zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt sekund, co sprawia że BLIK coraz odważniej wkracza do e-commerce. NBP podaje, że w samym lutym 2020 roku aż 73% płatności w e-handlu było realizowanych właśnie za pośrednictwem tej aplikacji.  
Systemy do płatności online
 Czy mając wiedzę o najpopularniejszych obecnie metodach płatności online, właściciel e-sklepu powinien teraz jedną po drugiej niezwłocznie wdrożyć? Oczywiście nie. To zadanie dla systemów do płatności online. Dobry system umożliwia obsługę w zasadzie każdej obecnie istniejącej metody płatności, pozwalając jednocześnie nie tylko wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów danego e-sklepu, ale także zdjąć z bark właściciela konieczność nadzorowania płatności. Obecnie najpopularniejsze w Polsce systemy do płatności internetowych to m.in. Dotplay, Przelewy24 oraz PayU. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]