PageSpeed Insights. Jak korzystać z narzędzia Google?

calendar 2021/06/08
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Optymalizacja czasu ładowania witryny nie musi być skomplikowana. Narzędziem czyniącym to zagadnienie znacznie prostszym...

example_image
Optymalizacja czasu ładowania witryny nie musi być skomplikowana. Narzędziem czyniącym to zagadnienie znacznie prostszym (nawet dla niekoniecznie biegłych w IT osób) jest stworzone przez Google PageSpeed Insights. Jak z niego korzystać?
  Google PageSpeed Insights to bezapelacyjnie najpopularniejsze rozwiązanie dedykowane zarówno testom prędkości witryn internetowych, jak i kompleksowo prezentujące sposoby optymalizacji tejże. W artykule 6 darmowych narzędzi umożliwiających samodzielne sprawdzenie prędkości witryny przedstawiliśmy wiodące na rynku rozwiązania umożliwiające testy prędkości ładowania witryny internetowej. W niniejszym tekście szczegółowo skupimy się na udostępnionym przez Google narzędziu.  

Jak krok po kroku korzystać z Google PageSpeed Insights?

 

1. 

Aby przetestować witrynę internetową (np. zarządzany przez siebie sklep internetowy), otwórz Google PageSpeed Insights. Wpisz adres URL e-sklepu w odpowiednim polu oraz kliknij „Analizuj”.  

2. 

Uśredniony wynik danej witryny zostanie określony jako powolny, przeciętny lub szybki. Dodatkowo w narzędziu widoczne będą poniższe statystyki: Dane zebrane w terenie (ang. field data), czyli zebrane na podstawie rzeczywistych doświadczeń użytkowników. Pozwalają określić, czy konkretne problemy z prędkością witryny mają charakter przejściowy czy trwały, a do tego wyniki są pokazane na tle wszystkich indeksowanych w zasobach Google stron internetowych. Podsumowanie pochodzenia (ang. origin summary), które pokazuje uśrednione dane całej witryny (a nie wyłącznie konkretnej podstrony). Dane laboratoryjne (ang. lab data), którymi są wyniki testów przeprowadzonych tuż po kliknięciu przycisku „Analizuj”.  

3. 

Powyższe wyniki są przedstawione z podziałem na prędkość ładowania dla urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych. Jest to o tyle ważne, że ewentualne zalecenia optymalizacyjne mogą różnić się w zależności od wyniku testu na konkretnym typie urządzenia. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku użytkowników smartfonów i tabletów prędkość ładowania witryny ma kolosalne znaczenie.  

4.

W ramach danych laboratoryjnych narzędzie analizuje kilka dodatkowych wskaźników, w tym wchodzący w skład kluczowych wskaźników internetowych (ang. Core Web Vitals) FID (First Input Delay). Pozostałe badane mierniki to  m.in. czas niezbędny na załadowanie największego elementu, czas do pełnego załadowania się strony (tzw. indeks szybkości) czy czas do interaktywności (ang. time to interactive – czas niezbędny na uzyskanie gotowości witryny do wchodzenia w interakcje z użytkownikiem).  

5.

Najistotniejszą sekcją są jednak „Możliwości”, czyli praktyczne wskazówki mające na celu skrócenie czasu ładowania witryny.  Dodatkowo każdej zaprezentowanej sugestii towarzyszy estymacja, o ile powinien skrócić się czas ładowania strony. Pozwala to właścicielom oraz osobom zarządzającym e-sklepami podejmować bardziej racjonalne decyzje, uwzględniające spodziewany rezultat.  

6. 

Pod sekcją „Możliwości” znajdują się dwa dodatkowe źródła wiedzy, tj. „Diagnostyka” oraz „Spełnione kryteria”. Zawierają dalsze możliwości optymalizacji prędkości witryny w oparciu o obszary, w których osiąga ona zadowalające rezultaty.  

Podsumowanie

Google PageSpeed Insights, choć niewątpliwie przydatne oraz cieszące się uznaniem speców od pozycjonowania i UX, nie jest niestety pozbawione wad. Przede wszystkim narzędzie nie umożliwia wyboru serwera testowego, co może skutkować nieco przekłamanymi danymi. Warto wówczas wykonaną przez google’wskie narzędzie analizę skonfrontować z wynikami uzyskanymi we wtyczce pozwalającej na wybór testowej lokalizacji. Taką wtyczką jest np. Pingdom. Prędkość ładowania witryny e-sklepu to jeden z najważniejszych elementów składających się na doświadczenie użytkowników. uCanCommerce wykorzystuje nowoczesne algorytmy machine learning, by nie tylko ocenić, jak szybko ładuje się witryna Twojego e-sklepu, ale przede wszystkim jak wypada ona na tle konkurentów.   Dołącz do nas i sprawdź ten oraz kilkanaście pozostałych wskaźników funkcjonalności, użyteczności i atrakcyjności e-sklepu! [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]