6 darmowych narzędzi umożliwiających samodzielny test prędkości witryny

calendar 2021/06/04
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

W handlu elektronicznym jest jak na randce w ciemno. Liczy się pierwsze wrażenie, a...

example_image
W handlu elektronicznym jest jak na randce w ciemno. Liczy się pierwsze wrażenie, a o finale romansu potencjalnego konsumenta z e-sklepem przesądzić może czas ładowania witryny sklepu.
 
  We wpisie Prędkość ładowania strony a sprzedaż w e-sklepie wspomnieliśmy, dlaczego najlepsze e-sklepy to zazwyczaj  te, których test prędkości witryny wypada bardzo dobrze. W 2009 roku w przeprowadzonym przez Gomez.com i Akamai badaniu wyszło, że 47 proc. internautów oczekuje pełnego załadowania zawartości witryny internetowej w czasie nieprzekraczającym dwóch sekund.   Kilkanaście lat później oczekiwania bynajmniej nie zmniejszyły się.   W 2021 roku optymalizacja czasu ładowania strony jest kluczowa nie tylko ze względu na troskę o nienaganny user experience. Im krócej trwa renderowanie witryny sklepu, tym lepsze pozycje może on osiągać w wynikach wyszukiwania Google oraz pozostałych wyszukiwarek. Najnowsze posunięcia amerykańskiego koncernu zdają się to potwierdzać. Na drugą połowę 2021 roku Google zapowiedział aktualizację algorytmu wyszukiwarki o tzw. podstawowe wskaźniki internetowe (ang. Core Web Vitals). Poświęciliśmy im osobny artykuł (Core Web Vitals – kilka słów o zmianie algorytmu Google), do którego lektury serdecznie zapraszamy. Jedno jest pewne. Czas ładowania witryny nigdy nie był tak istotny jak dziś.  

Jak samodzielnie sprawdzić prędkość ładowania witryny?

  Do mierzenia prędkości ładowania witryny nie trzeba ani stopera, ani tajemnej wiedzy, którą znają jedynie programiści. Na rynku nie brakuje doskonałych (i w znakomitej większości bezpłatnych) rozwiązań, które nie tylko kompleksowo diagnozują zasoby witryny, ale także wskazują wymagające poprawy obszary. Na potrzeby niniejszego tekstu zebraliśmy sześć najpopularniejszych narzędzi umożliwiających samodzielny test prędkości witryny.  
Google PageSpeed Insights
Największą zaletą Google PageSpeed Insights jest bazowanie zarówno na rzeczywistych danych historycznych (na podstawie zachowania użytkowników), jak i laboratoryjnych (pozyskanych w trakcie testów). Pozwala to na kompleksową diagnozę prędkości ładowania witryny. Narzędzie nie tylko na bieżąco wyłapuje nieprawidłowości, ale przede wszystkim przedstawia konkretne wskazówki optymalizacyjne.  
Test My Site z Think with Google
Test My Site służy do oceny prędkości ładowania stron mobilnych. Przeprowadzone przez narzędzie testy uwzględniają lokalizację (kraj) oraz lokalną technologię transmisji danych (np. 4G).  Narzędzie umożliwia także przeprowadzenie prostej symulacji jak optymalizacja prędkości ładowania mobilnej witryny może wpłynąć na wielkość sprzedaży.  
Web.dev
Web.dev to narzędzie, które również wyszło spod skrzydeł Google. W odróżnieniu od PageSpeed Insights zawiera więcej optymalizacyjnych porad, które są zgrupowane w cztery kategorie: wydajność, dostępność, najlepsze praktyki oraz SEO.  
Lighthouse
Lighthouse jest rozwiązaniem, które umożliwia diagnozę prędkości ładowania witryny z poziomu przeglądarki. Prezentowane wyniki są zbieżne z rezultatami widocznymi w Google PageSpeed Insights. Narzędzie również przedstawia konkretne zalecenia mające na celu poprawę czasu ładowania danej witryny.  
WebPage Test
Umożliwia przeprowadzenie testu prędkości witryny z uwzględnieniem konkretnej lokalizacji oraz wybranej przeglądarki (Firefox, Chrome, Opera). Nie tylko bada pagespeed pod kątem dodatkowych, bardziej zaawansowanych parametrów. Dodatkowo przeprowadza kilka następujących po sobie testów.  
Pingdom Website Speed Test
Spośród wszystkich zaprezentowanych przez nas rozwiązań Pingdom wyróżnia się niezwykłym interfejsem. Narzędzie wprawdzie nie oferuje tylu funkcji co np. Google PageSpeed Insights, jednak jego prostota może być niepodważalną zaletą dla osób zainteresowanych wyłącznie pobieżną diagnozą pagespeed. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]