Sezonowość sprzedaży w e-commerce

calendar 2021/03/31
  • marketing i sprzedaż w e-sklepie

Zjawisko sezonowości dotyka niemal wszystkie sklepy. Nie inaczej jest w przypadku sklepów internetowych. Jak...

example_image
Zjawisko sezonowości dotyka niemal wszystkie sklepy. Nie inaczej jest w przypadku sklepów internetowych. Jak skutecznie poradzić sobie z sezonowością sprzedaży w e-commerce? 
  Sezonowość w szeroko rozumianym handlu (stacjonarnym i internetowym) można rozpatrywać na dwóch poziomach – sezonowości asortymentu oraz sezonowości sprzedaży. Sezonowy asortyment to taki, który w określonym i zwykle powtarzalnym czasie cieszy się zwiększonym zainteresowaniem konsumentów. Najlepszym przykładem artykułów sezonowych są m.in. kostiumy kąpielowe, na które popyt tradycyjnie wzrasta przed wakacjami, rośliny balkonowe i sadzonki wczesną wiosną czy sprzęt narciarski u progu zimowego sezonu.  

Sezonowość sprzedaży w e-commerce

  Z kolei sezonowość sprzedaży odnosi się do pewnych okresów, kiedy konsumenci są bardziej (lub wręcz przeciwnie – mniej) skłonni do dokonywania transakcji w ogóle. Każdy właściciel, choćby najmniejszego sklepu internetowego, jest w stanie z łatwością wymienić wyodrębnić kilka charakterystycznych okresów w roku, gdy słupki sprzedaży gwałtowanie szybują w górę. Sprawdźmy więc, kiedy warto szykować się na zwiększone przychody.  

Black Friday 

  W Stanach Zjednoczonych następujący Święcie Dziękczynienia piątek jest dniem tradycyjnych gigantycznych wyprzedaży. Popularność czarnego piątku dotarła także nad Wisłę, umożliwiając setkom tysięcy chętnych osób poddanie się zakupowemu szaleństwu. Zgromadzone dane zdają się tylko potwierdzać, jak wielkim świętem handlu jest właśnie Black Friday. Jak podała Krajowa Izba Rozliczeniowa, w 2018 roku Polacy na przecenach z okazji czarnego piątku wydali aż 176 proc. więcej niż wynosiła średnia dzienna suma wydatków w październiku. Brzmi imponująco.  

Boże Narodzenie

  Black Friday zwykle rozpoczyna żniwa w e-handlu, trwające niemal do samych świąt Bożego Narodzenia. Polacy masowo kupują nie tylko podarki dla najbliższych osób, ale także skrupulatnie przygotowują się do nadchodzących świąt, zwiększając wydatki chociażby na artykuły spożywcze czy dekoracyjne. Z kolei tuż po świętach zwykle startują cykliczne wyprzedaże, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na wysokość grudniowych przychodów.  

Dzień Dziecka i święta okolicznościowe

  Dla właścicieli sklepów internetowych, zwłaszcza działających w szeroko rozumianej branży artykułów dziecięcych, druga połowa maja jest równie pracowitym okresem jak tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie. Wypadający pierwszego czerwca Dzień Dziecka dla wielu osób jest jednym z najważniejszych świąt w roku – bo świętem najmłodszych. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców, dziadków oraz członków dalszej rodziny z czułością wybiera prezenty dla milusińskich. Do innych, choć zdecydowanie mniej popularnych świąt okolicznościowych wpływających pozytywnie na wolumen sprzedaży należą m.in. Dzień Matki, Dzień Kobiet oraz wypadające w drugiej połowie stycznia Dzień Babci oraz Dzień Dziadka.  

Przełom sierpnia i września 

  Początek roku szkolnego jest także okresem zwiększonych wydatków, a powodem tego jest, rzecz jasna, powrót do placówek oświatowych dzieci i młodzieży. Dla e-sklepów handlujących m.in. odzieżą, podręcznikami, artykułami szkolnymi i papierniczymi to najważniejszy czas w całym roku.  

Znam sezonowość w mojej branży i…co dalej?

  Warto zawczasu zaznaczyć w kalendarzu gorące okresy sprzedażowe. Uwzględnianie ich w planie marketingowym e-sklepu sezonowości jest bowiem szalenie, szalenie ważne. Temat sezonowości poruszaliśmy już w artykule - Walentynki w e-commerce. Jak wykorzystać ten dzień? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]