Wzrost e-commerce w Polsce. Prognoza Grupy Allegro na kolejne lata

calendar 2021/02/25
  • rynek e-commerce

W drugiej połowie 2020 roku na parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutowała Grupa Allegro – właściciel...

example_image
W drugiej połowie 2020 roku na parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutowała Grupa Allegro – właściciel m.in. serwisu allegro.pl oraz porównywarki cenowej Ceneo. Wydarzenie to zostało poprzedzone opublikowaniem prospektu emisyjnego zawierającego m.in. prognozę na dalszy wzrost e-commerce w Polsce.  
  Opublikowany we wrześniu ubiegłego roku prospekt emisyjny Grupy Allegro to prawdziwa kopalnia wiedzy o trendach w rozwoju polskiego sektora e-handlu. Nie musisz jednak przekopywać się przez ten liczony w setkach stron dokument! Zrobiliśmy to za Ciebie i tym samym wyłuskaliśmy kilka najciekawszych faktów jak prognozowany wzrost e-commerce będzie przebiegał w Polsce.  
Prognoza wzrostu e-commerce w Polsce
  Zgodnie z zawartymi w prospekcie prognozami międzynarodowego biura doradztwa strategicznego OC&C Strategy udział handlu elektronicznego w handlu detalicznym będzie w dalszym ciągu rosnąć. Penetracja e-commerce ma w 2021 roku przekroczyć 12% i ciągu najbliższych trzech lat systematycznie rosnąć aż do ok. 16 % w 2024 roku. Ma to być przede wszystkim związane zarówno z ogólnym trendem rosnącego zainteresowania zakupami online, jak i promocją wylansowanego przez Allegro programu Smart!   Prognozowany dalszy wzrost sektora e-commerce nie jest jednak żadną niespodzianką. Od lat nieprzerwanie rośnie udział e-handlu w handlu ogółem. Dla porównania w 2016 roku wyniósł on 5,8%, a trzy lata później już 8,4%. Trudno więc dziwić się optymistycznym prognozom Grupy Allegro, szczególnie że 2020 był dla całej branży przełomowym rokiem.  
2020 – rok, który w e-commerce zmienił wszystko 
  Miniony rok był dla całej branży nadzwyczaj udany. Największy wpływ miała oczywiście szalejąca na świecie pandemia koronawirusa i decyzje administracyjne mające na celu ograniczenie transmisji wirusa. Wiosenny lockdown gospodarki oraz uderzające w handel stacjonarny przepisy sanitarne sprawiły, że wielu konsumentów - dotychczas niechętnie dokonujących zakupów online – pozbawionych zostało możliwości swobodnych zakupów w tradycyjnych sklepach. Z kolei przedłużające się i trwające praktycznie do dziś kolejne restrykcje umacniają trend na zakupy online. Według szacunków ekspertów PMR w 2020 roku polski sektor e-handlu miał urosnąć aż o 25,6%. Wyniki finansowe Grupy Allegro potwierdzają przełomowe znaczenie 2020 roku. Przychody grupy za trzy kwartały 2020 roku wzrosły o ponad 50% (dokładnie 51,1 %) przy prognozowanym dla lat 2019-2021 wzroście na poziomie 35% średniorocznie.  
Co nas czeka w 2021 roku? 
  Zeszłoroczne wydarzenia nakazują zachowanie pewnej dozy ostrożności w zakładaniu jakichkolwiek scenariuszy. Biorąc jednak pod uwagę perspektywę trzeciej fali pandemii oraz pojawienie się zaraźliwszych mutacji koronawirusa SARS-COV-2, można pozazdrościć optymizmu właścicielom sklepów internetowych. Wygląda bowiem na to, że dobra passa w e-commerce nadal trwa. Jak ją w pełni wykorzystać? Dowiesz się m.in. z lektury wpisu Sukces w e-commerce jest możliwy. Jak go osiągnąć? [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]