Zakupy subskrypcyjne w e-commerce: przyszłość czy niespełnione marzenie?

calendar 2021/04/25
  • marketing i sprzedaż w e-sklepie

Wielu właścicielom sklepów internetowych wizja stałych przychodów wynikających ze sprzedaży subskrypcyjnej jawi się jako...

example_image
Wielu właścicielom sklepów internetowych wizja stałych przychodów wynikających ze sprzedaży subskrypcyjnej jawi się jako coś niezwykle kuszącego. Czy słusznie?
  Model subskrypcyjny (zwany także abonamentowym) to forma zakupów umożliwiająca dostęp do towarów i usług w wyniku uiszczania cyklicznej opłaty abonamentowej. Jak podaje firma konsultingowa McKinsey w ciągu ostatnich pięciu lat rynek subskrypcyjny średnio wzrastał o 100 proc. rocznie. Najlepszym tego przykładem jest powszechność korzystania z usług typu Netflix czy Spotify. Wbrew pozorom zakupy subskrypcyjne są doskonale znane – i to od wielu pokoleń. Czym jak nie subskrypcją jest prenumerata ulubionego czasopisma? Albo otrzymywanie cyklicznych wypełnionych kosmetycznymi nowinkami pudełek?  

Sprzedaż subskrypcyjna w e-commerce

  Obecnie wyróżnia się trzy główne rodzaje subskrypcji w e-commerce, tj.:
  • subskrypcje dostępowe – w ramach cyklicznej opłaty otrzymuje się dostęp do treści i produktów niedostępnych dla innych osób. Może dotyczyć zarówno treści cyfrowych (np. muzyka, film, prasa), jak i dodatkowych usług (np. rabaty, darmowa wysyłka).
  • subskrypcje powtórzeniowe – polegają na cyklicznym otrzymywaniu produktów, zwykle szybko zbywalnych, których zużycie łatwo oszacować (np. artykuły higieniczne, produkty domowe czy spożywcze).
  • subskrypcje selekcjonowane – tzw. pudełka niespodzianki (np. kosmetyki, odzież czy akcesoria – zwykle w formie próbek).
  Subskrypcja nie tylko pozwala trafniej oszacować popyt (co w przypadku sprzedaży produktów fizycznych pozwala skuteczniej zarządzać zapasami), ale przede wszystkim jest gwarancją stałego i przewidywalnego przychodu przez cały okres trwania umowy. Dodatkowo buduje długoterminową relację z klientem, wpływając pozytywnie na jego lojalność. Jak podaje magazyn Time, przeciętny posiadacz subskrypcji Amazon Prime wydał na zakupy za pośrednictwem platformy średnio rocznie 1224 dolary. Osoby niekorzystające z Amazon Prime w tym czasie wydały średnio 505 dolarów. Warto także podkreślić, że wdrożenie modelu sprzedaży subskrypcyjnego zmniejsza koszty pozyskania nowych klientów. Uważa się, że pozyskanie nowego klienta może być nawet siedmiokrotnie droższe od utrzymania dotychczasowego klienta. W przypadku modeli subskrypcyjnych koszt ten ponosi się wyłącznie raz, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.  

Czy każdy e-sklep może zarabiać na subskrypcjach?

  Powszechność korzystania z Netflixa, Spotify czy nawet Amazon Prime (szczególnie, że amerykański gigant niedawno oficjalnie zadebiutował na polskim rynku) sprawia, że coraz więcej właścicieli sklepów internetowych intensywnie rozważa wprowadzenie subskrypcji także w swoim biznesie. W przypadku produktów cyfrowych subskrypcja zdaje się być wprost wymarzonym modelem biznesowym. A co z e-sklepami oferującymi produkty fizyczne? Czy one również mogą powalczyć o subskrybentów? Przykład Philipsa pokazuje, że warto wprowadzić zakupy subskrypcyjne nawet w przypadku produktów fizycznych. Holenderski producent elektroniki od 2018 roku oferuje bowiem wynajem oczyszczaczy powietrza. Koszt usługi uzależniony jest zasięgu urządzenia oraz długości trwania umowy (trzy lub sześć miesięcy) i zaczyna się od 94 zł/miesięcznie. Po zakończeniu umowy można albo zrezygnować z dalszej subskrypcji, albo wykupić dotychczas używane urządzenie. Abonament na czyste powietrze? Jak widać, to możliwe. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]