Czy polskie e-sklepy są gotowe na Core Web Vitals?

calendar 2021/06/11
  • niezbędnik właściciela e-sklepu

Zapowiedziana na połowę czerwca 2021 roku aktualizacja algorytmu Google o podstawowe wskaźniki internetowe postawiła...

example_image
Zapowiedziana na połowę czerwca 2021 roku aktualizacja algorytmu Google o podstawowe wskaźniki internetowe postawiła sektor handlu elektronicznego w stan gotowości. Sprawdźmy, czy polskie e-sklepy faktycznie gotowe są na Core Web Vitals.
  W artykule Core Web Vitals – kilka słów o zmianie algorytmu Google poruszyliśmy kwestię debiutujących w czerwcu 2021 roku nowych składowych algorytmu popularnej wyszukiwarki. W niniejszym wpisie sprawdzimy, czy w przededniu wielkiej zmiany polskie sklepy internetowe są w ogóle na nią gotowe.  

Core Web Vitals – gotowość polskich sklepów online

  W kwietniu 2021 roku grupa K2 postanowiła sprawdzić, jak wiodące polskie sklepy internetowe (ujęte w zestawieniu TOP 5000) wypadają według nowych, lansowanych przez Google wskaźników. Wnioski przedstawione w raporcie „Core Web Vitals w e-commerce” nie napawają szczególnym optymizmem. Sporo działających w sektorze e-handlu podmiotów zwyczajnie nie jest przygotowanych na aktualizację algorytmu Google. Prawie połowa (aż 47 proc.) wziętych pod lupę sklepów kiepsko wypada pod kątem wskaźnika LCP (ang. largest contenful paint). Oznacza to, że czas potrzebny na załadowanie się największego elementu na danej stronie www przekracza zalecane 2,5 sekundy.  W przypadku miernika stabilności wizualnej strony internetowej (ang. cumulative layout shift, CLS) w kwietniu 2021 roku jedynie 29 proc. polskich e-sklepów spełniało zalecenia Google, tj. ich wskaźnik CLS nie przekraczał poziomu 0,1. Dumą napawać może jednak przeciętny wynik wskaźnika FID (ang. first input delay) przebadanych sklepów. Jak się okazuje w przypadku aż 94 proc. topowych polskich e-sklepów czas niezbędny do rozpoczęcia interakcji z witryny nie przekracza wzorcowych 100 milisekund.  

Core Web Vitals a m-commerce 

  W 2020 roku aż 69 proc. kupujących online dokonało internetowych sprawunków za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Rosnący udział m-commerce nie pozostaje niezauważony przez Google. W przeddzień aktualizacji algorytmu wiodącej na rynku wyszukiwarki amerykański koncern połączył siły z IAB oraz MMA Europe i sprawdził, czy mobilne strony europejskich e-sklepów spełniają normy podstawowych wskaźników internetowych. Jak się okazuje, jedynie 27 proc. z najczęściej odwiedzanych polskich witryn z sektora e-commerce oraz finansów spełnia wytyczne Google. Czołówkę zestawienia otwiera rodzime Allegro – doskonale przygotowane na nadchodzące zmiany. Wśród pozostałych kilkunastu najlepiej wypadających witryn mobilnych wyróżniono m.in. Amazon, Apart, Aptekę Gemini, H&M czy Pepco. Polskie witryny wypadają nieco lepiej niż ich konkurenci ze Stanów Zjednoczonych czy Francji. Mogłoby to cieszyć, gdyby nie fakt, że wciąż aż 2/3 rodzimych stron internetowych wymaga znacznej optymalizacji prędkości ładowania, interaktywności oraz stabilności wizualnej.  

Jak samodzielnie zbadać Core Web Vitals e-sklepu? 

  Amerykański gigant wraz z debiutem podstawowych wskaźników internetowych udostępnił narzędzia umożliwiające osobom zarządzającym witrynami internetowymi samodzielną diagnozę Core Web Vitals.  
Google Search Console
W panelu narzędzia dla webmasterów Google Search Console w zakładce Podstawowe wskaźniki internetowe można nie tylko podejrzeć aktualne wyniki. Przede wszystkim można przejrzeć wykaz podstron, na których został zarejestrowany problem z którymś ze wskaźników Core Web Vitals wskaźników. Dodatkowo każdy adres URL można otworzyć i dla pewności zweryfikować narzędziem Google PageSpeed Insights.  
Google PageSpeed Insights
Z pomocą tego narzędzia można nie tylko sprawdzić wartości podstawowych wskaźników internetowych dla konkretnych podstron oraz uśredniony wynik dla całej witryny. Rozwiązanie to jest także niezwykle pomocne w optymalizacji prędkości ładowania witryny. W artykule PageSpeed Insights. Jak korzystać z narzędzia Google? przedstawiamy bliżej to jedno z najważniejszych narzędzi wspierających prowadzenie sklepu internetowego.  

Doświadczenie użytkowników...

  Do szybkiej weryfikacji Core Web Vitals można także wykorzystać inne narzędzia (np. Lighthouse, Screaming Frog SEO Spider) oraz specjalne wtyczki do przeglądarki. Jednym z powodów, dla których Google zdecydowało się na uwzględnienie w rankingu wyszukiwania Core Web Vitals jest dbanie o doświadczenie użytkowników. uCanCommerce bada kilkanaście najważniejszych i prezentuje nie tylko wyniki konkretnego e-sklepu, ale również odnosi je do całej branży. Dołącz do nas i już dziś odbierz bezpłatny raport użyteczności, atrakcyjności i funkcjonalności Twojego e-sklepu. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]