Jak zoptymalizować opis produktu pod SEO?

calendar 2021/01/18
  • produkty w e-sklepie

O roli dobrego opisu produktu nie trzeba przekonywać żadnego właściciela sklepu internetowego. Tym razem...

example_image
O roli dobrego opisu produktu nie trzeba przekonywać żadnego właściciela sklepu internetowego. Tym razem jednak nie będziemy podpowiadać, jak w sześciu krokach stworzyć opis idealny (to znajdziesz tu). Spróbujemy za to odpowiedzieć na pytanie: jak zoptymalizować opis produktu pod SEO, by wpływał na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwarki?
  SEO (ang. search engine optimization, optymalizacja pod wyszukiwarkę internetową) to zbiór intencjonalnych działań, w wyniku których witryna osiąga wysokie pozycje w rankingu wyszukiwarki dla wybranych słów (fraz) kluczowych. Ma to bezpośrednie przełożenie na ruch organiczny, a więc taki, który teoretycznie nie kosztuje właściciela e-sklepu ani złotówki. Wśród najważniejszych wyzwań, jakie SEO stawia przed pracownikami działu marketingu sklepu online, jest opracowanie treści, która wspiera walkę o wysokie pozycje w rankingu wyszukiwania. Do owej treści zaliczają się m.in. opisy produktów.  
Optymalizacja opisu produktu pod SEO 
Opis produktu pod SEO, czyli jaki? I czy oznacza to konieczność tworzenia dodatkowego kompletu tekstów? Oczywiście nie, chociaż optymalizacja pod SEO rządzi się swoimi prawami. Wytyczne speców od SEO można jednak łatwo wpleść w standardowy opis produktu, tworząc w efekcie tekst, który nie tylko spełnia rolę informacyjną (prezentuje cechy i korzyści danego asortymentu) i sprzedażową (namawia do zakupu). Dzięki takiemu opisowi witryna sklepu ma dodatkowo szansę pojawić się wysoko na liście wyników wyszukiwania. Jak wysoko? Kto wie, może nawet w pierwszej dziesiątce…  
Czym więc powinien charakteryzować się opis produktowy zoptymalizowany pod SEO? 
 
Długość 
Im dłuższy opis, tym lepiej z punktu widzenia pozycjonowania. W dłuższym tekście łatwiej naturalnie wpleść frazy kluczowe – i to w odpowiednim zagęszczeniu. Za minimalną długość dobrego opisu SEO uznaje się tekst o długości co najmniej tysiąca znaków ze spacjami. Jednocześnie nie jest to przyzwolenie na przysłowiowe „lanie wody” – byle tylko wyrobić normę znaków. Warto więc pohamować pisarskie zapędy, starając się połączyć optymalizację tekstu ze zwięzłością przekazu.
Słowa kluczowe
Jeżeli w treści witryny pojawiają się poszukiwane przez internautów frazy (słowa kluczowe), istnieje duże prawdopodobieństwo, że roboty wyszukiwarki najpierw uznają daną stronę za przydatną i wartą odwiedzenia, a następnie zachęcą swoich użytkowników do odwiedzenia takiej witryny. Warto wzbogacać opisy o tego typu frazy, mając jednak cały czas na uwagę troskę o czytelność i wartość merytoryczną opisu.
Formatowanie tekstu
Podział tekstu na krótsze akapity nie tylko zwiększa jego czytelność. To także świetna okazja na ekspozycję słów kluczowych w oddzielających bloki tekstu nagłówkach i śródtytułach. Umieszczenie w nich fraz kluczowych sprawia, że dla robota wyszukiwarki staje się jasne, które z podanych na podstronie informacji są najistotniejsze.
Unikalność 
Korzystasz z opisów produktów, które dostarcza producent danego asortymentu? Nawet jeśli posiadasz licencję na ich wykorzystanie, ta pozornie błaha praktyka może skutecznie sabotować działania z zakresu SEO. Lepszy chwilowy brak opisu produktu czy krążący po sieci fragment, z którego korzystają wszystkie e-sklepy w danej branży. Duplikacja treści (występowanie tej samej treści na kilku witrynach jednocześnie) należy do praktyk surowo potępianych przez twórców wyszukiwarek – zwłaszcza przez Google. Amerykański gigant zastrzega sobie prawo nałożenia blokady na witrynę ze zduplikowaną treścią. W praktyce oznacza to jej usunięcie z zasobów wyszukiwarki i w zasadzie brutalny koniec marzeń właściciela zablokowanego w Google e-sklepu o zbudowaniu internetowego imperium. [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]