Najnowsze trendy w e-commerce w 2021 roku wg raportu „Co (u)gryzie e-commerce”

calendar 2021/05/04
  • rynek e-commerce

2021 rok stawia przed właścicielami sklepów internetowych nowe wyzwania. Na co e-sklepy powinny zwrócić...

example_image

2021 rok stawia przed właścicielami sklepów internetowych nowe wyzwania. Na co e-sklepy powinny zwrócić baczną uwagę. Prezentujemy najnowsze trendy w e-commerce wg raportu „Co (u)gryzie e-commerce”.

  W marcu światło dzienne ujrzał opracowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej oraz Mobile Institute raport poświęcony wyzwaniom, jakie 2021 rok stawia przed branżą e-commerce. Jedną z najbardziej fascynujących części owego raportu jest zestawienie przedstawiające najnowsze trendy w e-commerce w sektorze handlu elektronicznego.  
Najnowsze trendy w e-commerce 2021
  Trwająca od przeszło roku pandemia była motorem wielu kluczowych zmian w e-commerce. Wyzwania związane z koronawirusem to jednak nie jedyne, na co powinni przygotować się właściciele sklepów internetowych. Na jakie jeszcze trendy wyróżniają eksperci Mobile Institute oraz Izby Gospodarki Elektronicznej?  
Nowoczesne formy płatności
Szybkie przelewy oraz BLIK (o którym pisaliśmy szerzej we wpisie Czy BLIK to nowa rewolucja w płatnościach online?) coraz częściej są wymieniane jako te metody płatności, które w ostatnim czasie zyskują na znaczeniu. Są szalenie wygodne, szybkie i kompatybilne z innym zapowiadanym od lat trendem – zakupami mobilnymi.
 
Bezdotykowa dostawa
Dostawy bez konieczności osobistego kontaktu oraz do maszyn paczkowych (Paczkomatów) zyskały na znaczeniu podczas pierwszej fali pandemii. W kontekście dostawy coraz częściej podnosi się także aspekt ekologiczny dostawy.  
Racjonalne zakupy
Aż 40 proc. konsumentów zamierza zmienić swoje podejście do zakupów na bardziej racjonalne, walcząc w ten sposób ze spontanicznymi decyzjami zakupowymi. Dla właścicieli i osób zarządzających sklepami internetowymi oznacza to konieczność weryfikacji m.in. polityki cenowej czy zwrotów. Przy racjonalnych decyzjach zakupowych każdy czynnik (cena, dostawa, opakowanie itd.) może mieć dla konsumentów kolosalne znaczenie.  
Porównywanie
Racjonalne podejście do zakupów sprawia, że coraz częściej konsumenci będą porównywać nie tylko oferty konkurentów, ale także dostępny asortyment. W rezultacie z ich pojawi się oczekiwanie, by sklep udostępniał narzędzia służące do porównania większej liczby produktów, ich cech czy określonych parametrów.  
Oczekiwanie promocji
Jak przekonują twórcy raportu, na etapie porównywania kilku produktów czynnikiem mogącym przełożyć się na podjęcie decyzji zakupowej jest otrzymanie informacji o promocji. W 2021 roku klienci zaczynają wręcz jej oczekiwać, postrzegając brak takowej oferty za przejaw ewidentnego braku zainteresowania sklepu.  
Przezorność i świadomość
Racjonalne zakupy oraz wyczekiwanie promocji sprawiają, że konsumenci stają się niezwykle wyczuleni na wszelkie przejawy pozornych okazji cenowych. Co czwarty kupujący narzeka na problemy z przejrzystością ofert promocyjnych. Spójność (rozumiana m.in. jako jednolite promocje niezależnie od kanału sprzedaży) oraz czytelność będą pożądane.  
Social-shopping
We wpisie Social commerce. Media społecznościowe kanałami sprzedaży sygnalizowaliśmy rosnącą rolę mediów społecznościowych w e-commerce. Wspomnieliśmy także o najgorętszym trendzie w Chinach – live commerce, czyli sprzedażowych transmisjach na żywo. Okazuje się, że w 2021 roku ta forma sprzedaży zyska na znaczeniu. Aż 54 proc. e-konsumentów wykazuje nią zainteresowanie.  
Silver-commerce
Wybuch pandemii, lockdown gospodarki oraz nałożone na handel tradycyjny obostrzenia sanitarne sprawiły, że do e-sklepów zawitała całkiem liczna grupa osób między 50 a 70. rokiem życia. Pokolenie Silver Power wkroczyło w świat e-commerce i nie zanosi się, by prędko miało go opuścić.  
Błyskawiczne reakcje
W 2021 roku klientom e-sklepów zaczyna brakować cierpliwości, szczególnie w oczekiwaniu na kontakt z działem obsługi klienta. Klienci oczekują obsługi szybkiej i sprawnej, a jednym ze sposobów na jej zapewnienie mogą być chatboty, którym poświęciliśmy wpis Chatbot – skuteczne narzędzie w e-commerce.  
Zwroty w e-commerce
Twórcy przytoczonego raportu podają, że 57 proc. badanych jako przyczynę zwrotu zakupionego towaru podaje… zmianę zdania. W najbliższych latach opracowanie nowej polityki zwrotów może dla wielu sklepów internetowych okazać się kluczową. Pandemia, zmiany zachowania nabywców (m.in. rosnący udział racjonalnych decyzji zakupowych czy postaw proekologicznych), rozwój technologii– tak w telegraficznym skrócie przedstawiają się kluczowe, wyróżnione przez Mobile Institute i Izbę Gospodarki Elektronicznej trendy w e-commerce. Słowem: branżę czeka interesujący rok! [grwebform url="https://news.ucancommerce.com/view_webform_v2.js?u=A&webforms_id=4" css="on" center="off" center_margin="200"/]