Co sprzedawać w sklepie internetowym, aby odnieść sukces? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to – wbrew pozorom niezbyt proste – pytanie.

 

Na przełomie 2019 i 2020 roku jeszcze wszystko było jasne. Jak podaje m.in. opublikowany na początku 2020 roku raport „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” najczęściej kupowane kategorie produktów to:

  • odzież, akcesoria i dodatki (69 proc.),
  • obuwie (58 proc.),
  • kosmetyki i perfumy (57 proc.).

 

Co Polacy najchętniej kupują w sieci? 

 

Powyższe dane mogą więc ucieszyć osoby marzące o otwarciu internetowego butiku czy drogerii. Popularność wspomnianych kategorii automatycznie oznacza… równie imponującą liczbę podmiotów handlujących (lub planujących handel) odzieżą, butami czy kosmetykami. Trudniej więc zawalczyć o uwagę klienta – szczególnie bez znacznych inwestycji w działania marketingowe. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zdobycie przewagi konkurencyjnej może być specjalizacja w niszowym asortymencie. W sieci dużo łatwiej bezpośrednio dotrzeć do osób zainteresowanych zakupem np. odzieży w nietypowych rozmiarach czy pochodzących z konkretnego rynku i/lub trudno dostępnych w stacjonarnych sklepach produktów.

Wspomniany raport do czołówki najczęściej dodawanych do wirtualnych koszyków produktów zalicza także: dobra kulturalne (w tym zarówno płyty, książki i filmy, jak i bilety do kin/teatrów), sprzęt AGD i RTV, produkty farmaceutyczne, sportowe oraz przeznaczone dla dzieci. Na ich zakup decydowało się odpowiednio: 56 proc. (książki, filmy i płyty), 51 proc. (bilety do kina lub teatru), 48 proc. (AGD i RTV), 47 proc. (farmacja), 46 proc. (odzież i artykuły sportowe) oraz 41 proc. (zabawki i artykuły dziecięce) kupujących online.

 

Najpopularniejsze branże w e-commerce a pandemia

 

Rok 2020 roku przyniósł światu niespodziankę, która nieodwracalnie zmieniła rzeczywistość niejednego przedsiębiorcy. Pandemia koronawirusa, bo niej mowa, diametralnie wpłynęła na zwyczaje konsumentów. Kilkukrotny lockdown oraz utrzymywane przez znaczną część 2020 i 2021 roku ograniczenia w handlu stacjonarnym sprawiły, że dotychczasowi klienci tradycyjnych sklepów zwrócili się ku e-sklepom. O dynamicznym rozwoju handlu internetowego oraz zmianom w zachowaniach nabywczych konsumentów spowodowanych pandemią pisaliśmy m.in. w artykułach Konsument ery pandemii, czyli… jaki? oraz Post covid commerce. E-handel po trzeciej fali pandemii.

Niemałe przetasowanie nastąpiło także wśród tych kategorii, które do tej pory cieszyły się największą popularnością wśród kupujących.

 

Jakie zmiany przyniosła pandemia? 

 

widoczni.com, jedna z wiodących agencji SEO, wnikliwie przyjrzała się zmianom, jakie przyniosła pierwsza fala pandemii. W swojej analizie eksperci skupili się przede wszystkim na oferowanych na Allegro produktach, które w ciągu czterech tygodni (od połowy marca do połowy kwietnia 2020 roku) odnotowały rekordowe wzrosty. Ścisłą czołówkę otwiera szeroko rozumiana kategoria „zdrowie”. Konsumenci masowo zaopatrywali się w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki,płyny do dezynfekcji), papier toaletowy czy najpotrzebniejsze leki oraz suplementy. Absolutnym hitem okazały się jednak… mydła (24-krotny wzrost sprzedaży), butelki i kroplomierze niezbędne do przygotowania domowych środków antybakteryjnych oraz … resuscytatory. Sprzedawcy oferujące te ostatnie mogli cieszyć się aż 8-krotnym wzrostem sprzedaży.

Niemniej popularne okazały się także towary z kategorii „dom i ogród”, szczególnie wszelkie narzędzia i akcesoria niezbędne w trakcie remontów. Sprzedaż pianek montażowych zanotowała 6-krotny wzrost. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku klejów do glazury i terakoty (5-krotny wzrost). Zainteresowaniem cieszyły się także nasiona, których wartość sprzedaży dynamicznie wzrosła. Najlepszym tego przykładem są nasiona warzyw, których sprzedaż wzrosła z  nieco ponad 600 tysięcy złotych w marcu i kwietniu 2019 do trzech milionów rok później.

Widmo spędzenia tygodni w zamknięciu niejednego użytkownika Allegro skłoniło do zakupu przedmiotów mających umilić pobyt w domu. Nic więc dziwnego, że wzrosła sprzedaż konsoli do gier, np. Nintendo czy Pegasus, które zaliczyły 5-krotnie wyższą sprzedaż. Popularnością cieszyły się także zabawki i artykuły dziecięce, m.in. artykuły do prac plastycznych, puzzle, gry oraz produkty związane ze zdrowiem i pielęgnacją dzieci.

 

Czas pokaże, czy te zmiany okażą się trwałe. Tymczasem serdecznie zachęcamy do lektury pełnego opracowania autorstwa agencji widoczni.com. Zawiera listę aż czternaście najpopularniejszych branż w e-commerce podczas pierwszej fali pandemii. Pełen tekst znajdziesz tu.

Inne posty

Na czym polega usługa ship from store?

E-grocery. Czarny koń ostatnich lat?

Singapurski marketplace Shopee debiutuje w Polsce

FACEBOOKDOWN. Historyczna awaria amerykańskiego giganta

Cross border e-commerce. Co musisz wiedzieć, planując ekspansję zagraniczną e-sklepu?