W 2019 roku interaktywnie.com donosiło, że co drugi Polak kupuje pod wpływem otrzymanych maili. Dla właścicieli sklepów internetowych oznacza to tylko jedno: e-mail marketing jest szalenie ważny. Równie ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia, które ułatwia jego prowadzenie.

 

Według twórców raportu „Komunikacja sklepów internetowych. Raport 2020” co drugi badany e-sklep (51,39 proc.) wykorzystywał w strategii promocji i sprzedaży właśnie e-mail marketing. Jednocześnie ponad 80 proc. konsumentów wiedzę na temat oferty e-sklepu czerpało właśnie z wiadomości e-mail. To niezaprzeczalny dowód, jak – niezależnie od oczekiwanych rezultatów – ważna jest ta forma komunikacji bezpośredniej na linii sklep-konsument.

link

 

Przydatne narzędzia do prowadzenia e-mail marketingu w sklepie internetowym

 

Tworzenie i bieżące aktualizowanie bazy odbiorców, projektowanie angażujących, estetycznych i perswazyjnych treści, przygotowywanie wysyłki czy wreszcie obsługa informacji zwrotnych to raptem kilka z wielu zadań, które wchodzą w zakres e-mail marketingu w sklepie internetowym. Sposobem na ich usprawnienie są właśnie platformy, aplikacje i narzędzia przeznaczonego do mailingu. Z myślą o potrzebach właścicieli mikro, małych i średnich e-sklepów w niniejszym tekście przedstawimy ścisłą czołówkę najlepszych narzędzi do e-mail marketingu.

 

Freshmail

Freshmail to rodzime rozwiązanie umożliwiające samodzielne prowadzenie e-mail marketingu. Wspiera właścicieli sklepów online na każdym etapie pracy – począwszy od tworzenia formularzy zapisu i landing pages, przez intuicyjny kreator newslettera, a na zaawansowanych statystykach kończąc. Dodatkowo narzędzie umożliwia segmentację klientów, którą można następnie wykorzystać w celu wysyłki spersonalizowanych komunikatów. Pozostałe to m.in. testy A/B, optymalizacja czasu wysyłki oraz wysyłka wiadomości SMS.

Komu polecamy Freshmail?
E-przedsiębiorcom ze smykałką do analizy danych i/lub planującym synergię e-mail marketingu z wysyłkami SMS.

 

GetResponse

GetResponse ze względu na wysoki wskaźnik dostarczalności (średnio 99 proc.) oraz możliwość intuicyjnej konfiguracji automatycznych wysyłek (marketing automation)cieszy się dużą popularnością. Jednocześnie wyróżnia się intuicyjnym interfejsem oraz bardzo prostą obsługą. Podobnie jak pozostałe wymienione narzędzia pozwala tworzyć własne formularze, pop-upy i landing pages. Wbudowany kreator mailingu posiada setki gotowych szablonów, dzięki czemu dodatkowo umożliwia optymalizację kosztów np. graficznego przygotowania newslettera. GetResponse także pozwala prowadzić webinary, zarządzać reklamami w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) oraz konfigurować zaawansowane reguły i cykle marketing automation.

Komu polecamy GetReponse?
E-przedsiębiorcom ceniącym sobie skuteczność i/lub planującym wdrożenie strategii marketing automation.

 

MailChimp

MailChimp wyróżnia się m.in. możliwością bezpłatnego korzystania z okrojonych funkcji narzędzia przy bazie nieprzekraczającej dwa tysiące kontaktów. Darmowa wersja umożliwia m.in. tworzenie własnych formularzy i landing pages (także na serwerach i w domenie MailChimp) oraz intuicyjne zarządzanie bazą subskrybentów. Integracja z narzędziem jest banalnie prosta, co z pewnością docenią osoby nieposiadające zaplecza programistycznego. Płatna wersja umożliwia pełne korzystania z możliwości MailChimp, w tym m.in. z automatyzacji marketingu, testów A/B oraz autoresponderów.

Komu polecamy MailChimp?
E-przedsiębiorcom o bardzo ograniczonym budżecie i/lub stawiającym pierwsze kroki w e-mail marketingu.

 

Redlink

Redlink oprócz typowych dla narzędzi do e-mail marketingu funkcji (m.in.zarządzanie bazami kontaktów, segmentacja, wysyłka wiadomości e-mail i SMS, testy A/B) pozwala także na wysyłkę powiadomień PUSH na smartfony. Te ostatnie zdaniem twórców narzędzia pozwalają zwiększyć współczynnik konwersji nawet o 25 proc. Dodatkowo wszystkie funkcje Redlink można bezpłatnie przetestować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie abonamentu.

Komu polecamy Redlink?
E-przedsiębiorcom, którzy planują wdrożyć strategię omnichannel.

 

Sprawdź także pozostałe wpisy z serii „Najlepsze narzędzia dla e-commerce”

1 część: Monitoring w e-commerce
3 część: Analityka i optymalizacja sklepu internetowego 
4 część: Grafika i zdjęcia w sklepie internetowym 

Inne posty

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 4: Oprawa graficzna w sklepie internetowym

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 3: Analityka i optymalizacja e-sklepu

Najlepsze narzędzia dla e-commerce. Część 2: E-mail marketing w sklepie internetowym

Live commerce. Internetowa odsłona sprzedaży bezpośredniej

Social proof marketing. Jak go wykorzystać w sklepie internetowym?